Milyen növénnyel érdemes a szőlősorközöket takarni?

Agrofórum Online

S. Soma kérdése: Szeretném a szőlő sorközét gyommentesen tartani, ehhez keresek olyan takarónövényt, amely a talajt is védi. Mit ajánlanak?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A szőlősorközök takarása régóta kérdéses, ha nem takarjuk a defláció, vagy az erózió miatt a talaj és a szőlő is károsodhat. A növénnyel való takarás pedig sok esetben víz- és tápanyag konkurenciát okozhat a szőlőnek.

A takarónövény kiválasztását, gazdasági okok miatt is meg kell gondolni. Ez természetes gyomflórával (pld. tyúkhúr) is lehetséges, amennyiben ideális mértékben van jelen az ültetvényben. A természetes gyomflóra nem kerül külön költségbe. Ha évelő gyomnövények, például tarack, vaddohány, acat stb. van a sorközökben, konkurencia miatt nem ajánlatos velük takarni a szőlősorközét.

Takarónövény keverékkel (pillangósokkal) vagy rozzsal való takarás, plusz költséggel jár és nagyon oda kell figyelnünk a konkurenciára. Olyan növényre van szükségünk, amely véd a defláció vagy erózió ellen, nem okoz konkurenciát a szőlőben, gazdaságos, nem kell évenként vetni.

Ez a növény pl. a gumós perje (Poa bulbosa). Hazánkban sokfelé bolygatott területeken, árokpartokon megtalálható, virágzó állapotában könnyen felismerhető pázsitfűféle. Nevét gumószerűen megvastagodott tövéről kapta. Április – május hónapban virágzik. Bugavirágzatában apró sarjnövénykéket találhatunk, melyek a földre hullva legyökeresednek, így segítve a növény terjedését.

Régebben talajjavításra is használták. Egész Eurázsiában elterjedt. Május hónapban általában befejezi a vegetációt, elhullajtja a „hagymácskáit” (bulbillit). Szeptemberben a talajhagymával, és sarjhagymával együtt kihajt. A gumós perje vegetációja befejezése után a szőlősorközökben szalmamulcsként szerepel, véd a defláció ellen, és takarja a talajt.

Pár év elteltével az egész szőlősorközt beborítja. Vetni, vagy telepíteni csak egyszer kell, önmagát szaporítja. Ha a gyomok a talaj takarása ellenére előjönnek, gyomosítanak, a gumósperje vegetációja befejezése után lehet posztemergensen az állományt kezelni. Talajherbicidet, nem szabad használni!

450 ezer tonna szőlőtermés várható idén

2018. augusztus 9. 10:14

Európában az elmúlt öt év átlagában alacsonyabb szőlőmennyiség várható, ennek, illetve a tavalyi dél-európai szőlő- és borhiánynak a magyar szőlőfelvásárlási árakban is tükröződnie kellene.

Talajmunkák gépesítési lehetőségei

2020. április 17. 08:15

Az utóbbi években egyre nagyobb szerepe van a talajerő gazdálkodásnak. A csökkenő csapadékmennyiség és a talaj tápanyagvesztesége igazi kihívás elé állítja a termelőket. Télen a szőlészeti munkák egyik legfontosabb lépése a talaj megfelelő előkészítése a következő szezonra.

Kína és India meghatározó a csemegeszőlő világpiacán

2020. január 1. 12:47

Az USDA Gain jelentése szerint a csemegeszőlő globális termelése a 2019/2020-as szezonban várhatóan 4 százalékkal 23,4 millió tonnára növekszik, és az ázsiai többlet ellensúlyozza az európai visszaesést.

Továbbra is erőteljesen fertőz a szőlőperonoszpóra

2019. augusztus 28. 08:33

A barackmoly és a keleti gyümölcsmoly folyamatosan rajzik, ugyanez mondható el a nyugati dióburoklégy előfordulásáról is.