Milyen zöldmunkát kell a szőlőben végezni?

Agrofórum Online

Mikor és miért kell a szőlő csonkázását, hónaljazását elvégezni? Mi a haszna?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlőn a vegetációs időszakban számos zöldmunkát kell elvégeznünk a sikeres termésszüret elérése céljából. Ide tartozik a csonkázás és a hónaljhajtások mellett a rügy- és hajtásválogatás, a kötözés, a lombfal kialakítása, a levelezés és a fürt- vagy virágritkítás. A csemege- és borszőlőfajták zöldmunka igénye igen eltérő, de az egyes fajták között is nagymértékű különbségek lehetnek. A hajtások visszavágását többféle célból végezzük, így elvégzésének idejét is eszerint választjuk meg.

A termőhajtások visszavágásával közvetlenül a virágzás előtt a kötődést fokozhatjuk. Megfelelő beavatkozásunk eredménye a fürtök tömöttebbé válása, vagyis a termésmennyiség növekedése. A csonkázás vagy más néven tetejezés, a tőke összes hajtásának a visszavágását jelenti. Csonkázással a hosszanti növekedést akadályozzuk, valamint elősegítjük a vesszők jobb beérését a tartalékok képzése céljából.

A hónaljhajtások eltávolítása vagy visszavágása alatt a másod-, esetleg harmadrendű hajtásokkal elvégzett munkálatokat értjük. Ezen hajtások kezdetben nagy mennyiségű vizet és tápanyagot használnak fel és csak később érik el az asszmilátumok termeléséhez szükséges méretet. Eltávolításukkal a főhajtások későbbi öregedése érhető el, ezáltal kondíciójuk javítható. A lombozatban kialakuló mikroklíma is kedvezőbben alakul, valamint megszűnik árnyékoló hatásuk is.

Növényvédelmi szempontból is ajánlatos a hónaljhajtások eltávolítása, hiszen a kórokozók, kártevők megjelenési helyéül szolgálnak. Az erősebb növekedésű tőkéken már a virágzás előtt is megjelenhetnek a hónaljhajtások, de többségében csak a virágzás vagy a csonkázás következtével, a nyári időszakban. A másodlagos hajtások, melyek a fürtzónában képződtek nagymértékben árnyékolnak, ezért tőből való eltávolításuk javasolható. Abban az esetben, ha a főhajtás pl. fagy, vagy kártevők által sérülnek, de a rajtuk előbújó hónaljhajtások életképesek, a lombfelület ezen zöld részek meghagyásával megfelelően pótolható.

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.

Kevesebb a szőlő, több a gyepterület

2020. augusztus 9. 13:17

A megyei átlagárak alakulását az adott évben forgalomba kerülő földek ára határozza meg. A föld minőségétől és egyéb tényezőktől függően a megyék közötti és a megyéken belüli árkülönbségek jelentősek is lehetnek.

Nagyot drágult a sárgarépa és a petrezselyem - Zöldség- és gyümölcsárak a nagybani piacról

2018. október 23. 11:42

A hazai tisztított dió 3150 forint/kilogramm áron szerepelt a vizsgált heti kínálatban, a szelídgesztenyét az előző hetivel azonos áron kínálták (1000 forint/kilogramm).

Újra támogatják az amerikai szőlőkabóca elleni védekezést

2019. június 19. 08:47

A tárgyévben csak egy kifizetési kérelem nyújtható be, amiben a növényegészségügyi megelőzés és a növényegészségügyi felszámolás támogatása együttesen is igényelhető.