Mit lehet tenni a dión károsító atkák ellen?

Agrofórum Online

Mit lehet tenni a dión károsító atkák ellen?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Leggyakrabban két atkafaj fordul elő a dió levelén, a dió nemezes gubacsatka (Aceria erinea) és a dió szemölcsös gubacsatka (Aceria tristiata). Közös jellemzőjük, hogy kártételük inkább látványos, mintsem jelentős. A dió nemezes gubacsatka igen apró méretű (0,5-1,5 mm), ezért szabad szemmel nem látható. Fejlett nőstény alakban telelnek, a rügyekben, a rügypikkelyek között elbújva. Telelőhelyét tavasszal elhagyva a fakadó levelekre vonul, és szívogatása okozza a levél szövetének jellemző elváltozásait, burjánzását. A leveleken, táplálkozásának hatására, kidudorodó, fehér, bársonyos gubacsok alakulnak ki. Igen jellemző, könnyen felismerhető jelenléte a diólevél színének kidudorodásáról, a fonáki oldalon kialakuló nemezes-szőrös foltokról. A telelésre vonulásukig a gubacsok védelmében élnek. Évente 3-4 nemzedéke fejlődik ki, melyek egyedei elhagyják a gubacsot, és új gubacsot fejlesztenek.

A szemölcsös gubacsatkáról pirosos és fehéres színeződésű gubacsok árulkodnak a levélen. Ezek az apró pár mm nagyságú gubacsok, melyekben az atkák élnek, a levél rücskös kinézetét okozzák. Nagymértékű elterjedése esetében a károsított levelek leszáradhatnak. A károsítás a termésre is átterjedhet, de a gubacsok a zöld diókopáncson nem színeződnek el. Ha a termésre is ráterjed, a termés mennyiségét is csökkentheti. Egy évben több, akár 5-6 nemzedékük is lehet, tehát 3-4 hetente új nemzedékük fejlődik ki. Életmódjuk nagymértékben hasonlít társáéhoz, a nemezes gubacsatkához, ugyanúgy kifejlett nőstény alakban telelnek a fán és 0,2-1,5 mm nagyságúak.

Védekezés: Mindkét atkafaj jelenlétével főként csak esztétikai kárt okoz, ezért az ellenük való kémiai védekezés nem indokolt. Amíg lombhullást nem okoz, csak szépséghibának kell tekinteni. További nehézség, hogy a gubacsokban élő atkák ellen dióban nincsen engedélyezve olyan növényvédő szer, mellyel a rejtett életmódot folytató kártevőket elérhetnénk, így sikeresen védekezhetnénk. A kémiai védekezések közül a legnagyobb hatékonyságot a lemosó permetezések elvégzésével érhetjük el. A lombhullás után, illetve tél végén, rügyfakadás előtt, erre a célra olajos tartalmú lemosó permetezés ajánlott.

Már biztos a terméskiesés a csapadékhiány miatt

2019. május 4. 06:38

A 100 millimétert sem elérő 4 havi csapadék és a téli csapadékhiány miatt már biztosra vehető a tetemes terméskiesés, szántóföldön és kertészetekben egyaránt. Május elején talán kicsit több jut az égi áldásból.

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

Viszlát málna, hello kivi?

2018. július 16. 11:47

A közelmúltban látott napvilágot a hír, miszerint a klimatikus változások hatására több bogyósgyümölcs termesztése is ellehetetlenül hazánkban. Talán ez volt az első eset, amikor a hazai fogyasztók szembesültek azzal, hogy a sokat emlegetett időjárási változások következménye már nem csak a távoli jövőben határozza meg a mindennapjainkat, hanem itt és most.