Mitől foltosodik a kecskerágó?

Agrofórum Online

Kecskerágóm levelein fehér foltok jelentek meg, egyre gyorsabban terjed. Mi okozhatja ezt és mivel védekezhetek?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lisztharmatgombák a dísznövényfajokat sem kímélik, és akár súlyos károkat is okozhatnak megjelenésükkel. Az Ön által küldött képeken a kecskerágó lisztharmat (Microsphaera euonymi) által okozott tünetek figyelhetőek meg, amely a kecskerágó különböző fajtáin is gyakorta előforduló jellegzetes kórokozó.

Terjedésének elsősorban a magas páratartalom, a sűrű növényzet, a gyenge légáramlás kedvez. A kecskerágó lisztharmat a leveleken és a hajtásokon jelentkezhet, ahol lisztszerű szürkés bevonatot találunk foltokban. Az esztétikai értékcsökkenés mellett a kórokozó jelenléte levélhullást és a hajtásnövekedés gyengülését is okozza. A fiatal növények esetében hatására pedig akár pusztulás is bekövetkezhet.

Minél hamarabb fedezzük fel a tüneteket, annál eredményesebb lehet védekezésünk. A lisztharmatos hajtásvégeket, leveleket mielőbb érdemes eltávolítani és megsemmisíteni. A növényi részek lemetszése után a permetezés is mindenképpen ajánlott. A kontakt hatóanyagok közül a kén, a felszívódók közül pedig a penkonazol, azoxistrobin hatóanyagú szabadforgalmú készítményekkel védekezhetünk.

A fertőzés mértékétől függően akár 7-10 naponta szükséges lehet a kémiai beavatkozás megismétlése. A permetléhez a jobb eredmény elérése érdekében tapadásfokozó hozzáadása is javasolt a viaszos levelek miatt, mivel ezeken a permetlé könnyen lefolyik. A permetezést a nyári nagy melegben reggel, vagy este végezzük el, amikor a hőmérséklet nem éri el a 25 fokot, ezáltal a növények permetlé általi perzselését előzhetjük meg.

A kecskerágó növényvédelmét a lisztharmat mellett legtöbbször a kecskerágó pajzstetű is megnehezíti, mely jellemzően a növény levelein és hajtásain telepedik meg. A szívogatás hatására a hajtások lankadnak, a levelek sárgulni kezdenek. A pajzstetű fertőzésének további árulkodó jele a levélhullás.

A pajzstetvek korai megjelenésekor is a beteg részek levágása és megsemmisítése a legcélravezetőbb a továbbterjedés megakadályozása érdekében. A kártevő gyérítésében nagy jelentősége van az őszi és a tavaszi olajtartalmú lemosó permetezéseknek. Amennyiben a fertőzés súlyos és komolyabb beavatkozás szükséges, a vegetációs időszak kezdetétől növényvédő szer használata is indokolt lehet (pl. acetamiprid).

A meggy- és a cseresznyeterméseket a gyümölcsmonília tizedeli

2018. június 17. 14:18

A cseresznye és a meggy számára rosszkor jött az eső, sok a felrepedt termés, ezeken a szemeken pedig megjelent a gyümölcsmonília.

A gyepek, pázsitok ápolásáról se feledkezzünk meg!

2018. augusztus 20. 08:09

A gyakori, kis adagú öntözés meleggel párosulva szinte melegágya a füvön megjelenő lisztharmat és más levélfoltosságot előidéző betegségeknek.

Nagyon kitettek a gyümölcsösök a károsítóknak, kórokozóknak

2018. május 23. 08:03

Az időjárási körülmények most főként a kártevők szaporodásának kedveznek a kertészeti kultúrákban, de a helyi körülmények néhány kórokozó terjedésének is kedvező feltételeket teremtenek.

Rézzel vagy anélkül?

2020. július 27. 08:47

A RELACS projekt rézkiváltást célzó kísérletének első eredményei a szőlő növényvédelmében.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420