Mitől foltosodnak a körtefa levelei?

Agrofórum Online

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

A levélen a körtelevél-gubacsatka kártétele a levélhimlők látszanak. Ez a kártevő általában a fiatal körtefák zsenge leveleit támadja meg. A körtelevél-gubacsatka rügypikkelyek alatt telel. Tavasztól kezdi a fiatal leveleket károsítani. Viszonylag korán megfigyelhetjük, főleg a nemes fajtákon már fakadás után, virágzás kezdetén. Szívogatásának hatására a levél mindkét oldalán, eleinte zöld, majd pirosas gubacsokat kidomborodó foltokat himlőket figyelhetünk meg. A levélhimlő egy-egy levélen rendszerint nagy számban, százasával található. Kezdetben a főér oldalán szabályosan, majd elszórtan.

Később a termésen is megjelenik hasonló foltokkal és emiatt a termés torzulhat. A gubacsokban élnek az atkák. Kifejlett atka 0, 2mm nagyságú, megnyúlt testű, fehéres színű, négy lába van. Évente 2-3 nemzedéke fejlődik. A gubacsatkák a levél fonákán lévő az elhat, elfeketedett gubacsok nyílásain keresztül elhagyják a levelet és a hajtáson feljebb vándorolva a fiatal leveleket fertőzik. Száraz meleg nyarakon sok gondot okoznak. Erős fertőzés esetén (fiatal oltványoknál) korai lombhullás miatt a körtefa fejlődésében visszamard.

Védekezés

Mivel a gubacsok a levelek belsejében vannak, így az ellenük való védekezés nagyon nehéz. Felszaporodásuk megakadályozása érdekében időben mindent meg kell tennünk, hogy ne okozzanak kárt fiatal körtefáinkon, ne okozzon terméskiesést. Április végén még a tojások lerakása előtt, majd két hét múlva a kikelő lárvák megjelenésekor célszerű atkaölőszerrel permetezni, kontakt növényvédőszerek a gubacsokban lévő atkák ellen nem hatásosak, a felszívódó rovarölőszerek javasolhatók ellenük.

Ott, ahol az előző évben jelentős károkat okozott a gubacsatka fertőzés nyugalmi időszakban lemosó permetezés feltétlen ajánlott. A permetezőszereket célszerű váltogatni, hogy ne alakuljon ki rezisztencia az akaölőszerekkel szemben. A károsodott részek eltávolítása és azonnali megsemmisítése a leghatékonyabb védekezés.

A nyári hőstressz ellen is védelmet nyújt a jégvédő háló

2018. február 14. 08:06

A távérzékelésre alapozott technológia lehetővé tette, hogy a gyümölcsösök vízháztartását olyan eszközökkel is mérjék, melyekhez nem szükséges laboratóriumi felszerelés.

Az örök második – ősi magyar körtefajták

2019. február 23. 04:36

Az alma mellett a körtének is nagy hagyománya van hazánkban, sőt, számtalan finomabbnál finomabb ősi magyar körtefajta ismert. Ezek közül most az Árpávalérő, a Mézvackor és a Kálmán körte fajtákat mutatjuk be.

Megnőtt a tűzelhalás és a varasodás fertőzésének veszélye almástermésűeknél

2019. május 14. 04:36

Az időjárási körülmények miatt a tűzelhalás és a varasodás veszélye is megnőtt az almásokban és körtésekben. Továbbra is szükségesek az almafa lisztharmat elleni kezelések.

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).