J. Ferencné kérdése: Almafáinkon rendszeresen megjelenik a lisztharmat, hogyan védhetném meg növényeimet a lombhullástól?
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Tisztelt Érdeklődő!
Az almafák egyik legjelentősebb betegsége az almafa lisztharmat. A kórokozó (Podosphaera leucotricha) főleg meleg időben, magasabb légnedvesség esetén terjed. Terjedésének ezáltal a záporeső, a harmat és a köd kedvező körülményt biztosítanak. Hőmérséklet szempontjából a 22-24 fok ideális. A gomba a rügyekben, a rügypikkelyek alatt telel át micélium formájában. A vesszőkön általában a csúcsrügyek és a hajtásvéghez közeli rügyek fertőződnek.
A fertőzött rügyek gyakran vörös színűek lesznek, a kórokozó hatására úgynevezett rojtos rügyek alakulnak ki. A fertőzött rügyekből fejlődő hajtás valamennyi levele fertőzött lesz, rajtuk összefüggő fehéres lisztharmat bevonat jelenik meg. A fertőzött levelek kanalasodnak, mereven felállnak. A bevonat alatt a levelek besodródnak, görbülnek, elhalnak, leszáradnak. Fertőzött rügyekből a levelekhez hasonlóan, fertőzött virágok nőnek, melyek deformáltak lesznek, belőlük termések nem fejlődnek. A fehér lisztszerű bevonat megjelenése a leveleken, hajtásvégeken, az asszimilációs felületet csökkentik. A termésen hálószerű parásodás formájában jelenik meg kárétele.
A túlzott nitrogéntrágyázás növeli a növények lisztharmattal szembeni fogékonyságát. Általában a vesszővégi 4-6 rügy szokott fertőzött lenni, ezért a vesszők erős visszametszése is indokolt. A tavaszi metszés során a fertőzött vesszők eltávolítása kulcsfontosságú. A beteg részek eltávolítását 1-2 héttel virágzás előtt meg kell tenni, és folyamatosan elvégezni. A veszélyeztetett területeken korlátozni kell a fogékony fajták (Jonathan, McIntosh fajtakör) termesztését.
Ahol a fertőzés rendszeresen előfordul, ott vegyszeres kezelés szükséges. Rügypattantástól a virágzás végéig mindenképpen védekezni kell a lisztharmat ellen. A levelek 1-2 cm-es, úgynevezett egérfül, illetve bimbós állapotában valamint virágzás előtt indokolt a permetezés. Ebben az időszakban elsősorban felszívódó (ciprodinil, tebukonazol, difenokonazol) hatású liszharmat elleni gombaölő szereket érdemes használni. Sziromhullás után is további kezelések szükségesek.
Az őszi és tavaszi lemosó permetezések kéntartalmú szerekkel segíthetnek a fertőzés megelőzésében és mérséklésében.