Mitől sárgulnak a meggyfák?

Agrofórum Online

Évek óta jelentkező tünet meggyfáinkon, hogy nyár elején a friss hajtások elkezdenek sárgulni. Gombaölő szerrel próbálkozunk minden évben, ez eddig nem vezetett eredményre. Sajnos idén már a termésen is meglátszik, kicsi és nem érik be a gyümölcsünk. Mi lehet a probléma?

Aki válaszol:

Dr. Harcsa Marietta, mezőgazdasági szaktanácsadó, növényorvos

Kedves Kérdező!

A csatolt fotókon nem gombabetegség által okozott sárgulás látható, így nem csoda, hogy a gombaölő szeres kezelések nem vezettek eredményre. A fiatal hajtások ilyen módú sárgulását vashiányos klorózisnak nevezzük, a vas tápanyag hiánya miatt jelentkeznek. Mivel a vas fontos szerepet tölt be a klorofill képződésben, így a hiánya rögtön a zöld színtestek bomlásából adódóan meg is mutatkozik, sárgulás később fehéredés formájában.

Kezdetben csak a levélerek által határolt területeken láthatóak ezek a tünetek. Súlyos esetben a levelek teljesen kisárgulnak/fehérednek, (az erek is!), majd a levelek szélén a szövetek elhalnak. Súlyos, kezeletlen vashiány okán a növény növekedése leáll, a gyümölcs kisméretű lesz.

A vashiány gyakran úgy mutatkozik meg, hogy a talajlabor eredménye alapján bizonyítottan van vas a talajban, azonban a vas felvételét sok tényező korlátozza. Ilyen például a talaj magas mésztartalma, vagy túltömörödése, levegőtlensége, de a túlöntözés és a magas foszfortartalom és egyéb tápanyagok (pl.: mangán) antagonizmusa is. Ha talajunk pH-értéke magas (8 pH és ezt meghaladó értékek esetén), a felvétele lehetetlen a gyümölcsfa számára.

Érdemes azzal kezdeni, hogy az említett meggyfák alatt a talajt megpróbálják minnél jobban fellazítani (mélyebb ásással, anélkül, hogy a gyökerek megsérüljenek), s ezzel csökkentik a tömörödöttséget. A vasklorózisra a leggyorsabb megoldást a lombon át történő pótlás jelent. Vastartalmú lombtrágyából többfélét talál a gazdaboltok polcain, ezek közül érdemes olyat választani, amelyben kelatizált formában van jelen a tápanyag. Ezeket általában 1-2%-os töménységben (de minden esetben a csomagoláson leírtak alapján) lombon át 7-10 naponta kijuttatva orvosolható a vashiány.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.

Alanyt is válasszunk, ne csak fajtát!

2019. november 4. 13:06

A gyümölcsfák minden tulajdonságát az alany és a fajta együttesen határozza meg. Nemcsak a faméretet befolyásolja az alany, hanem minden növekedési és fejlődési jellemzőt, a gyümölcsök méretét, minőségét, érési idejét, sőt még az őszi lombhullás időpontját is.

Gyümölcsösültetvény-összeírás: tarolt az alma és a meggy - feljövőben a bodza

2018. május 29. 11:27

A felmérés közel 15 ezer gyümölcstermesztő gazdaság több mint 37 ezer ültetvényére terjedt ki.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420