Mitől színeződik már a szőlő levele?

Agrofórum Online

F.Mária kérdése: A szőlőink levele sárgulni, kezdett, olyan, mintha már ősz lenne. Csapadékhiány okozza vagy valamilyen betegség?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

A szőlő levelének színváltozását több tényező okozhatja, például a tápanyaghiány, vagy különböző betegségek. Ezen a képen egyértelműen a korai tőkeelhalást (Esca) kiváltó gombák által okozott tünetet látjuk. Nagyon éles a határ van a levélérmelletti és ezek közötti részek között. Az escatológia alatt a tudománynak azt az ágát értik, amely a világ sorsával és végső dolgaival foglalkozik, ez ráillik erre a betegségre is.

Esca betegség alatt ma a szőlő fás részeit károsító gombák egész sorának utolsó együtt ható fázisát értjük, amely a szőlőtő pusztulásához vezet. Lehoczky határozta meg a korai tőkeelhalás fogalmát, mely szerint „gyakorlati szempontból minden olyan tőke, ami korábban elhal, mint ahogy az ültetvényben a termesztést befejeznék (pl. 29 éves korban egy 30 évre tervezett ültetvényben), azokat a korán elhalt tőkék közé soroljuk”.

Az első látható tünetek a leveleken általában július – augusztusban jelennek meg, de már virágzáskor is felléphet e betegség, mely eredményeképpen a fürtkezdemények elpusztulnak. A levélerek között kezdetben klorotikus pontok láthatók, melyek később fehér fajtáknál sárga foltokká, vörös fajtáknál vöröses-barna foltokká növekednek.

A levél érközötti része színeződik, majd a levél összesodródik, és teljesen elszárad. A kezdeti tünet a magnézium hiányra emlékeztet. A levelek száradása a hajtás-csúcson kezdődik és néhány napon belül a hajtás alapjáig halad. Tápanyaghiány esetén ez fordítva van. A levélerek gyakran még erős fertőzés esetén is zöldek maradnak. Nem mindig az egész tőke fertőződik, gyakran csak egy hajtás, vagy pedig csak a hajtás egy része.

A művelési módnak hatása van az Esca-fertőzésre: szélessoros művelésnél, ahol az idős, fás részen kevés a metszési seb, kevésbé lép fel (pld. ernyő). A betegséget okozó gombát mindenekelőtt az idősebb fa részben lehet megtalálni. Amennyiben a szőlőtőkén ilyen levél, levelek jelennek meg akkor a tőke pusztulásával kell számolnunk. Sajnos a tőkét nem lehet megmenteni gyökerestől el kell távolítani.

Megjelent az Agrofórum Szőlő Extra

2019. május 1. 08:33

Megjelent a Szőlő Extra kiadványunk, amelyben szőlészet, növényvédelem, borászat és gépesítés, gépek témakörben kínálunk olvasnivalót.

Ökogazdálkodás: hódítás előtt a tájfajta gabonák?

2019. március 7. 09:18

2021 januárjától lép hatályba az új ökogazdálkodási rendelet, amelyet az Európai Unió már elfogadott. Ennek egyik lényeges eleme, hogy lehetővé teszi, hogy az ökogazdálkodást folytató termelők heterogén szaporítóanyagokat állítsanak elő, és ezeket kereskedelmi forgalomba hozzák.

Metszés tavasztól télig I. rész – mit metsszünk télen?

2019. január 30. 04:36

A fás szárú növények nyugalmi állapotban végzett metszése általában a vegetatív fejlődést segíti (leveles hajtások erőteljes növekedése), a nyár közepén végzett művelettel az erőteljes növekedésű hajtások fejlődését megállítva a generatív fejlődés lesz túlsúlyban (bőséges virágzást indukálunk).