Mitől vannak piros kinövések a ribiszke levelén?

Agrofórum Online

G. István kérdése: Ribiszkéimen a fejlődő leveleken piros kiemelkedések láthatók, egyre szaporodnak. Mik ezek?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Minden bizonnyal a levélpirosító ribiszkelevéltetű (Cryptomyzus ribis) károsítása jelent meg a ribiszkebokrokon. Ez a levéltetű faj valamennyi ribiszke fajt- piros, fehér- és feketeribiszkét – fertőzi, házi kertekben és üzemi gyümölcsösökben egyaránt előfordul. Egyik legkorábban megjelenő kártevő.

Életmódja: Tojás alakban telel a ribiszkebokrokon, már rügyfakadáskor kifejlődnek belőlük az úgynevezett ősanyák, melyek gyorsan életet adnak az első szárnyatlan levéltetű nemzedéknek. Ezek sárgás színűek, 2 mm körüli méretűek, levelek hátoldalán élnek, levélről levélre vándorolnak. Szívogatásuk hatására a még növekedésben lévő apró levelek felszínén kiemelkedő, szabálytalan alakú dudorok képződnek, a levélszövet itt kissé meg is vastagszik, és ezt követően élénk piros színt vesz fel. A vörös levélszövetek később elhalnak, és súlyos esetben a levelek lehullanak.

Elsősorban a feltűnő színükről szokták észrevenni a kártevőt. A levéllemez zsugorodott részében a fonáki oldalon megtalálhatók a fejlődő levéltetű lárvák és a kifejlett szárnyatlan levéltetvek. Később megjelennek a szárnyas levéltetű egyedek is, melyek repüléssel gyors terjedésüket biztosítják. Májustól elhagyják a ribiszkéket, gazdanövényt váltanak a levéltetvek, áttelepülnek különböző vadon élő ajakos virágú növényekre (tisztesfű, csalánfélék), azokat károsítják. Őszi nemzedéke visszatér a ribiszkékre és még a tél beállta előtt a megtermékenyített nőstények lerakják tojásaikat, azok végzik a kártevő áttelelését. Év során számos levéltetű nemzedéke fejlődik.

Védekezés: Az olaj (paraffinolaj, napraforgóolaj) tartalmú rügypattanás előtt végzett téli lemosó permetezés az áttelelő tojások ellen hatékony védekezési eljárás. Ha ez elmaradt, már leveles állapotban, de virágzás előtt kell a tetvek ellen permetezni. Amint az első piros fodros levelek megjelennek, a kémiai védekezés időszerű. Az időben, felszaporodása előtt végzett kezelésnél a kontakt hatású rovarölő szerek is hatékonyak, ha a levelek alsó felét is egyenletesen beborítja a permetlé. Bogyós gyümölcsűeknél az alfametrin, a lambda- cihalotrin a spirotetramat, a tiakloprid, a tiametoxam hatóanyagú rovarölő szerek engedélyezettek. A szárnyas alakok kifejlődését követően betelepülhetnek a levéltetvek, fertőzhetik a növényeket, ezért májustól figyelni kell újra jelenlétüket, és szükség lehet újabb kémiai beavatkozásra.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

Itthon csökken, de globálisan emelkedő tendenciát mutat a málna termésmennyisége

2018. augusztus 10. 06:20

A gombás betegségekkel szemben ellenállóbb, valamint a folyton termő fajták használata adhatna lendületet a málnatermesztésnek.

Szüret utáni teendők a gyümölcsösökben

2018. július 3. 08:09

Ha vége a gyümölcsszedésnek hajlamosak vagyunk hátradőlni, pedig ez nagy hiba! Ne zárjuk be a kertet, ne hagyjuk magára az ültetvényt ilyenkor, hiszen a következő szezonra most tudjuk felkészíteni a fákat.

KSH: az alma 44 százalékkal drágult január óta

2020. június 12. 04:36

Ha az élelmiszereken belüli részletes bontású listát nézzük, akkor legjobban, 39 százalékkal a friss hazai gyümölcs és a déligyümölcs ára ugrott meg egy év alatt.