Nincs ősz, de már hullik a hársfa levele. Miért?

Agrofórum Online

Hársfám levelei kanalasodnak, száradnak, sok már le is hullott, mint ősszel. Mi okozhatta, megmenthetem még?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus 
 

Kedves hársfa-tulajdonos!

A leírt tünetek a hársfa takácsatka okozta súlyos fertőzésére illenek. A kártevő latin neve Eotetranychus tiliarum, synonym nevei: Acarus telarius, Trombidium tiliarum, Tetranychus minimus. A hársfa fajok mellett a juhar, az éger és a mogyoró bokrok levelein is előfordulhatnak.

A kártevő a talajra hullott levelek között, vagy a moharétegben telel át. Kora tavasszal válnak aktívakká az áttelelt alakok, és megindulnak a hárfák törzsén, felmásznak az alsó ágakra, és azok leveleit kezdik kezdetben szívogatni. Az atkák szúró-szívó szájszervű rovarok, szipókájukat a levél szövetébe szúrva kiszívják a növényi nedvet, azzal táplálkoznak. A szúrás helyén apró ezüstös színű folt marad vissza. Sok atka egyed számos szívásnyomot hagy maga után, a sűrű, egymáshoz közeli szúrások hatására a levéllemez színe fakulni, majd sárgulni kezd, és hamarosan barnán elszárad.

Erős fertőzésnél kora nyáron már komoly levélszáradást, levélhullást, a fák felkopaszodását okozzák, ami a fák legyengüléséhez vezet. Az atkák a hársfa levelek hátoldalán élnek, ott alkotnak telepeket, ott kell keresni őket. Fejlődésük során 0,1 mm-es sárga tojás (pete), 3 pár lábú, sárga színű lárva (nymfa) és szintén sárgás színű kifejlett rovar (imágó) alakok fordulnak elő. Az imágók a legnagyobbak, mintegy 0,4 mm hosszúak, azok már kézi nagyítóval azonosíthatók. Évente 5 vagy több nemzedékük szokott kialakulni, folyamatosan jelen vannak, és gyorsan képesek felszaporodni.

Hársfa takácsatkák kifejezetten a száraz, meleg körülményeket kedvelik, ilyen helyeken számíthatunk megjelenésükre és súlyosabb kártételükre. Városi környezetben, sorfáknál, közterületen, a napnak kitett helyen élő hársfákra nagy veszélyt jelentenek.

Védekezésnél figyelembe kell venni, hogy a fertőzött leveleken telel, ezért a fa alatti leveleket össze kell gyűjteni és megsemmisíteni. Tavasszal a fatörzsre felhelyezett ragacsos rovarfogó öv (szalag) a koronába vonuló atkákat hatástalanítja. A fatörzsön mászó atkák ellen – jól időzítve – hatékony lehet a fatörzs atkaölő szeres permetezése. Legeredményesebben a takácsatka első nemzedéke ellen tudunk védekezni, figyelni kell tavaszi fellépésüket. Ellenük valamennyi atkaölő szer ölő hatást biztosít.

A vízhiány és száraz körülmények, erős napsütés okozta levélszáradás hasonló kártételt okozhat a hárs leveleknél. Biztos megkülönböztetéshez segítséget nyújt, hogy míg az élettani okokra vezethető száradásnál apró rovarok sem a levél színén, sem a fonáki oldalán nem láthatók, addig a hárs takácsatka okozta levélszáradásnál a levelek hátoldalán ott mozognak a sárgás színű rovarok. Legalább ötszörös kézi nagyító használata ajánlott!

Szárazságtűrő dísznövények II. rész – egynyári dísznövények

2019. február 16. 04:36

Melyek azok az egynyári dísznövényfajok, melyeket nyugodt szívvel telepíthetünk lazább szerkezetű kerti talajokba olyan évben is, amikor kifejezetten meleg, aszályos időjárást jósolnak?

Miért száradnak hamisciprus borókafánk ágai?

2019. június 13. 09:37

K. Balázs kérdése: Miért száradnak hamisciprus borókafánk ágai? Hogyan védekezhetünk?