Virágzás idején is fertőzhet a monília?

Agrofórum Online

G. Vilmosné kérdése: Virágzás idején is fertőzhet a monília? Mely gyümölcsfákat érinti a betegség? Hogyan védekezzünk?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A moníliás betegség csonthéjasokon jelentős terméskiesést okoz a virág- és hajtáselhalás, valamint a termésrothadás következményeként. A csonthéjasok moníliás hajtás- és virágszáradása (Monilinia laxa) elsősorban a kajszi-, meggy- és szilvafák jelentős betegsége, de cseresznye, őszibarack és mandula esetében is megfigyelték már károsítását.

Az első tünetek kora tavasszal jelennek meg a virágokon, a sziromlevelek vagy a bibe barnulni kezd, majd a barnulás az egész virágra kiterjed, végül a virág elhal. Az elhalt virágok gyakran a hajtásokra száradnak, majd hónapokon keresztül a fán maradnak. A kórokozó a kocsányon keresztül a hajtásba is továbbterjed. A hajtás szövetei elhalnak, így a levelek és kötődött termések is elpusztulnak. A gomba által okozott tünetek között szerepel a vesszők és az ágak rákos sebeinek kialakulása is. A terméseken idővel nagyobbodó rothadás látható, a gyümölcskocsány elbarnul, a gyümölcs barna múmiává válik, és a fán marad. A gyümölcsön kialakuló tüneteket nemcsak a M. laxa, hanem a M. fructiena és M. fructicola is okozhatja. A fertőzött növényi részeken megjelennek a gomba szaporítóképletei, melyek színe és alakja alapján e fajok között különbség tehető.

A védekezés alapját a fertőzési források, vagyis a gyümölcsmúmiák és rákos ágrészek eltávolítása és megsemmisítése jelenti. Kiemelt jelentősége van az ősszel és tavasszal elvégzett lemosó kezeléseknek is. A virágzási időszakban fertőzésének kedvez a nedves, vagyis ködös és párás időjárás. Hőmérséklet tekintetében már a kicsivel több, mint 0 °C elegendő elindulásához. A kémiai védekezést megelőző jelleggel már a virágok fehérbimbós állapotában elkezdhetjük. Fertőzésveszély esetében legalább még 3 alkalommal, fővirágzásban, majd a virágzás végén, és a sziromhullás kezdetén is szükséges a permetezések elvégzése.

A védekezések számát főként az időjárási körülmények, a virágzás hossza és az alkalmazott készítmények hatástartama alapján határozzuk meg. A készítmények közül a ciprodinil, fenhexamid, fludioxonil, mankoceb, penkonazol hatóanyagú szerek közül válogathatunk. Abban az esetben, ha a fertőzést nem sikerült időben megállítanunk, a fertőzött részeket metszőollóval távolítsuk el úgy, hogy a fertőzés helye alatt legalább 20 cm egészségesnek tűnő részt is levágunk. Ezután egy felszívódó hatóanyagú kezeléssel akadályozzuk meg a továbbfertőzést.

 

Szüret utáni teendők a gyümölcsösökben

2018. július 3. 08:09

Ha vége a gyümölcsszedésnek hajlamosak vagyunk hátradőlni, pedig ez nagy hiba! Ne zárjuk be a kertet, ne hagyjuk magára az ültetvényt ilyenkor, hiszen a következő szezonra most tudjuk felkészíteni a fákat.

Fagy: nem lehet megbecsülni a kárt a gyümölcsösökben

2020. március 31. 10:00

Az elmúlt napokban az ország rendkívül sok területén tapasztalhattak éjszakai fagyokat a termelők. Dr. Apáti Ferencet, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnökét, a március végén jelentkező fagyok kihatásának értékelésre kértük fel.

Szinte minden gyümölcsöt veszélyeztet a keleti gyümölcsmoly

2019. augusztus 20. 14:33

Az almamoly továbbra is folyamatosan rajzik, nem különíthető el, hogy valójában a mostani hányadik nemzedék lehet. Más gyümölcsökön szintén repked a barackmoly és a keleti gyümölcsmoly.

Farkas Sándor: a kormány segíti a kertészeti ágazat sikerét

2019. március 8. 09:40

A magyar mezőgazdaság kibocsátása tavaly 2720 milliárd forint volt, nyolc év alatt folyóáron 61,3 százalékkal nőtt. A kertészeti ágazatok súlya meghatározó, kibocsátásuk tavaly meghaladta 356 milliárd forintot - ismertette az államtitkár.