Agrárközélet

Idáig már közel 550 aszálykárt jelentettek be

MTI

Eddig közel 550 aszálykárt jelentettek be, mintegy 24 ezer hektár területre a termelők, míg az elmúlt év hasonló időszakáig aszálykárra csupán egy kárbejelentés érkezett 41 hektárra - közölte az Agrárminisztérium (AM) csütörtökön az MTI-vel.

Az AM közleménye szerint az aszálykár-bejelentéssel leginkább érintett megyék az Alföldön találhatók: Jász-Nagykun-Szolnok megyében 150 kárbejelentést tettek 9500 hektárra, Csongrádban 200-at 6700 hektárra, Békésben 120-at 3200 hektárra.

A kárbejelentések elsősorban az őszi vetésű szántóföldi növényeket érintik, a legnagyobb kár az őszi káposztarepcét érte, 1100 kárbejelentés 11 ezer hektárra, ezt követi az őszi búza 710 kárbejelentéssel 7500 hektárra, majd az őszi árpa 200 kárbejelentéssel 1400 hektárra.

A kárenyhítési rendszer szabályai szerint a károsodást, annak észlelését követő 15 napon belül, elektronikus úton kell bejelenteni a Magyar Államkincstár honlapján elérhető MKR Mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerben. Ha a termelő a kárbejelentést az Egységes kérelem elektronikus felülete nyitva állásának időszakában nyújtja be, akkor az ügyfélazonosítóval rendelkező károsultnak először az egységes kérelmet kell benyújtania és csak azt követően tehető meg a kárbejelentés – tették hozzá.

Az AM ismertette: ha a bejelentett aszálykárokat a területileg illetékes kormányhivatal is visszaigazolja, akkor a 2019. kárenyhítési év végén vehető igénybe a kárenyhítő juttatás, amennyiben a további támogatási feltételek is teljesülnek.

Feltétel a termelő tagsága a kárenyhítési rendszerben, a károsodott növénynél legalább 30 százalékos hozamcsökkenés (terméskiesése) és 15 százalékos hozamérték-csökkenés (termelésiérték-kiesés), valamint a kárenyhítési hozzájárulás szeptember 15-ig történő megfizetése is. Az aszályhelyzetről az agrárminiszternek október 31-ig közleményt kell kiadnia az adott térségre vonatkozóan, a károsultnak pedig november 30-ig be kell nyújtania a kárenyhítő juttatás iránti igényét.

A 2019. kárenyhítési évi tagság az április 9-én nyíló Egységes kérelem elektronikus felületen megadott terület- és növényadatok alapján dől el, vagy a felületen megtett nyilatkozattal hároméves időtartamra önkéntesen is a rendszer tagjává lehet válni – közölte az agrártárca.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Betakarítás ideje alatt csökken a kárbejelentések határideje

2018. június 17. 05:49

Ha a termelő betakarítást tervez, akkor a bejelentésre rendelkezésre álló határidő nem 15 nap, hanem csak 10 nap.

Megérkezett a megoldás az aszály ellen

2020. május 14. 07:39

A NATURAMIN WSP a legmagasabb (80 %) tizenhét féle aminosav és (12,8 %) nitrogéntartalommal rendelkező biostimulátor. A NATURAMIN WSP kiválló kombinációs partnerei. Búzában : Naturamin + Hed-Land Zsémix. Kukoricában: Naturamin + Hed -Land Cinkmix. Napraforgóban: Naturamin + Hed -Land Bórmix.

AlgaTer® – az aszály „ellen” csak a talajban van válasz

2019. április 8. 07:36

Vállalatunk 2018-ban kezdte meg az AlgaTer® nevű új, fonalas talajalgát tartalmazó talajoltó anyag forgalmazását. A Klebsormidium bilatum zöldalga hazai talajainkban őshonos faj, fontos szerepet játszik a leromlott talajok életének „újraindításában”.

Érkezik a megoldás az aszályra?

2019. április 10. 08:48

Alakul a hét második fele, egyre valószínűbb, hogy szinte mindenütt mérséklődni fog valamennyire a csapadékhiány.