Agrárközélet

Vízgazdálkodási konferencia a változó éghajlat kihívásairól

Agrofórum Online

Magyarország vízügyi nagyhatalom, ám ahhoz, hogy ezt a pozícióját megtarthassa, válaszokat kell adnia az éghajlatváltozással kapcsolatos kihívásokra.

Magyarország vízügyi nagyhatalom, ám ahhoz, hogy ezt a pozícióját megtarthassa, válaszokat kell adnia az éghajlatváltozással kapcsolatos kihívásokra. A meglevő vízgazdálkodási rendszerek átalakíthatósága és rugalmassága alapvetően meghatározza az alkalmazkodás lehetőségét – mondta Kovács Lajos, a Klímabarát Települések Szövetségének (KTSz) elnöke csütörtökön, az Adaptív vízgazdálkodás magyarországi kihívásai című konferencia megnyitóján.

Kovács Lajos kiemelte, Magyarország a nemzetközi átlagnál jobban ki van téve a klímaváltozás hatásának. Az éghajlat melegedésével nemcsak a hőmérséklet változik, hanem a lehulló csapadék időbeli eloszlása is. Ennek megfelelően a hosszabb nyári száraz időszakokat jóval csapadékosabb téli és kora tavaszi időszakok követik majd. A változó éghajlat kihívására az adaptív vízgazdálkodás eszközével kell válaszolni.

A népességrobbanás, a fokozódó ipari és mezőgazdasági termelés eredményeként az elmúlt 50 évben megháromszorozódott az emberiség vízigénye. A Kárpát-medence egy óriási vízgyűjtő, felszíni vizeinek 96 százaléka külföldön ered és többnyire csak átfolyik Magyarország területén. Ám a klímaváltozás miatt ez a helyzet hamarosan gyökeresen megváltozhat. Óriási beruházásokra lesz szükség az elavult vízhálózatok felújításához és ahhoz, hogy az árvizek feleslegét elraktározzák az egyre sűrűbb és súlyosabb aszályok idejére – mondta a KTSz elnöke.

Kitért arra is, a Klímabarát Települések Szövetsége azért jött létre, hogy helyi, települési szinten megkönnyítse, segítse az elkerülhetetlen változáshoz történő alkalmazkodást, a kihívásokra történő felkészülést.

A KTSz által Gyenesdiáson megrendezett konferencia a novemberi Budapesti Víz Világtalálkozó társrendezvénye. A konferencián vízügyi szakemberek, településvezetők, önkormányzatok klímaügyi képviselők, valamint a KTSz partnerszervezetei vettek részt, akik megvitatták az adaptív vízgazdálkodás szerepét a Nemzeti Vízstratégiában, de szó volt többek között a szélsőséges helyzetek kezelési lehetőségeiről a vízgazdálkodásban, valamint az előrelátó mezőgazdasági vízgazdálkodás lehetőségeiről is.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Hét kiemelt beruházás előkészítése zajlik az öntözésfejlesztésnél

2019. szeptember 18. 09:47

A következő tíz évben 170 milliárd forint áll rendelkezésre az öntözési vízkínálat és vízkereslet fejlesztésére.

Megérné öntözni a területeket

2018. május 16. 09:52

Becslések szerint megfelelő vízgazdálkodással akár 1,1 millió tonnával több terményt takaríthatnának be minden évben a gazdálkodók, ami 135,6 milliárd forintos többletbevételt jelentene.

Meghosszabbítaná a kamara az illegális kutak bírságmentes engedélyeztetési eljárását

2018. október 10. 10:21

A NAK jelenleg azon dolgozik, hogy az illegális kutak fennmaradási engedélyezése minél egyszerűbben, olcsóbban és gyorsabban megtörténhessen.

Itt az idő a szemléletváltásra a vízgazdálkodásban is

2019. március 23. 11:02

Az öntözés csak a magyar termőföld 2 százalékára terjed ki, ezért 2024-ig 100 ezer hektárral növelni kell az öntözhető területek nagyságát.