A kukorica fronthavi jegyzése október második felében hullámzott a chicagói árutőzsdén, míg a párizsi árutőzsdén és a BÉT-en erősödést lehetett megfigyelni.
Az egy évvel korábbinál kisebb búzaterületre számítanak az Egyesült Államokban, míg Oroszországban, Kazahsztánban és az észak-afrikai régióban valamelyest nőhet a termőterület. A kukorica fronthavi jegyzése október második felében hullámzott a chicagói árutőzsdén, míg a párizsi árutőzsdén és a BÉT-en erősödést lehetett megfigyelni – olvasható az Agrárgazdasági Kutató Intézet legfrissebb gabonapiaci jelentésében.
Összefoglaló
A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) az egy évvel korábbinál kisebb búzaterületre számít az Egyesült Államokban, ugyanakkor Oroszországban, Kazahsztánban és az észak-afrikai régióban valamelyest nőhet a növény termőterülete a 2017/2018. évi szezonban. Magyarországon a Földművelésügyi Minisztérium (FM) 2016. október 24-i tájékoztatása szerint a 993 ezer hektárra előirányzott terület (+5 százalék a betakarítotthoz képest) 54 százalékán végeztek az őszi búza vetésével a gazdák. Nőtt a búza ára az európai fizikai piacon 2016. szeptember 9. és október 14. között, aminek fő hajtóereje az euró USA-dollárral szembeni gyengülése, valamint a termény emelkedő világpiaci ára volt.
Az Európai Unióban a Tallage elemzői 8,78 millió hektárról (–6 százalék) 6,81 tonna/hektár hozam mellett (+11 százalék) 59,8 millió tonna (+5 százalék) kukoricatermést valószínűsítenek 2016-ban. A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) 140 dollár/tonna környékén hullámzott a kukorica fronthavi jegyzése október második felében. Ezzel szemben a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) 165-170 euró/tonna közé emelkedett a termény legközelebbi lejáratra szóló jegyzése. A BÉT-en szintén erősödött a termény tőzsdei elszámolóára, október végén 39 ezer forint/tonna körül alakult.
Gabonapiaci jelentés
Búza
A végéhez közeledik a következő évi termést adó őszibúza-állomány vetése az északi féltekén. A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) az egy évvel korábbinál kisebb búzaterületre számít az Egyesült Államokban, ugyanakkor Oroszországban, Kazahsztánban és az észak-afrikai régióban valamelyest nőhet a növény termőterülete a 2017/2018. évi szezonban. Az USA-ban az agrárminisztérium (USDA) tájékoztatása szerint az előirányzott terület 86 százalékán került a földbe a vetőmag 2016. október 30-ig. Ukrajnában az őszi búzát és a tritikálét összesen 5,7 millió hektáron, a tervezett terület 91 százalékán vetették el a gazdák november elejéig (APK-Inform). Eközben Oroszországban közel 17 millió hektáron (97 százalék) végeztek a termelők az őszi növények vetésével. A franciaországi Tallage piacelemző vállalat szakértői szerint az Európai Unióban nem változik számottevően az őszi búza termőterülete, vagyis 24,3 millió hektár lehet ebben a szezonban is. Az unió meghatározó termelőjénél, Franciaországban az agrártárca (FranceAgriMer) arról számolt be korábban, hogy a tavalyinál lassabban halad a munka: a termelők a tervezett terület 60 százalékán fejezték be a vetést október végéig, szemben a 2015. évi 72 százalékos aránynyal.
Magyarországon a Földművelésügyi Minisztérium (FM) október 24-i tájékoztatása szerint a 993 ezer hektárra előirányzott terület (+5 százalék a betakarítotthoz képest) 54 százalékán végeztek az őszi búza vetés- ével a gazdák.
Jelentősen nőtt a búza ára az európai fizikai piacon 2016. szeptember 9. és október 14. között, aminek fő hajtóereje az euró USA-dollárral szembeni gyengülése, valamint a termény emelkedő világpiaci ára volt. A malmi búza exportára Hamburgban 164-186 euró/tonnára (FOB) (+4 euró), a balti kikötőkben 166 euró/tonnára (+6 euró) emelkedett. A Rouen-ba szállított árut 165 euró/tonnáért (+8 euró), a délkelet-európai (Románia/Bulgária) terményt 159 euró/tonnáért (+8 euró) kínálták (Tallage). Tonnánként 4 euróval 156 euró/tonnáig erősödött a takarmánybúza németországi exportára. A termény fekete-tengeri kikötői ára (FOB) 3 euróval 148 euró/tonnára emelkedett ezalatt. A franciaországi Creil-ben az egy hónappal korábbinál 6 euróval drágábban, 149 euró/tonnáért adták fel a terményt október közepén. Magyarországon átlagosan 40 ezer forint/tonna körüli áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési, 37 ezer forint/tonna áron a takarmánybúzával október harmadik hetében az AKI PÁIR adatai szerint. Előbbi 14 százalékkal, utóbbi 12 százalékkal múlta alul az előző év azonos időszakának árát.
A búza fronthavi jegyzése 150-155 dollár (USD)/tonna tartományban hullámzott a chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) október második felében. A párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) ezzel párhuzamosan 160-165 euró/tonna között jegyezték a terményt a legközelebbi lejáratra vonatkozóan. Magyarországon, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) árupiaci szekciójában továbbra sem változott a malmi és a takarmánybúza jegyzése: előbbié 41 ezer forint/tonna, utóbbié 39,5 ezer forint/tonna volt a legközelebbi lejáratra vonatkozóan október végén.
Kukorica
Az IGC 1 035 millió tonna kukorica (+7 százalék az előző gazdasági évihez képest) betakarítására számít világszinten a 2016/2017. gazdasági évben, ami mindenkori rekord lenne. A kereslet várhatóan a közel 6 százalékos növekedés (1 023 millió tonnára) ellenére sem éri el ezt a szintet, így a globális zárókészlet rekord nagyságúra, 221 millió tonnára duzzadhat a szezon végére.
Az USA-ban az előirányzott terület 75 százalékán takarították be a kukoricát az USDA 2016. október 30-i jelentése szerint, és 382-383 millió tonna (rekord!) termés várható. Oroszországban 1,7 millió hektárról (a termőterület 60 százaléka) 5,6 tonna/hektár hozam mellett 9,7 millió tonna kukorica került a tárolókba november elejéig (APK-Inform). Az európai régió meghatározó kukoricaexportőreként számon tartott Ukrajnában 2,7 millió hektárról (63 százalék) 5,9 tonna/hektár hozam mellett 15,8 millió tonna kukoricát takarítottak be ezalatt. Az USDA az előbbinél összesen 14 millió tonna, utóbbinál 26 millió tonna kibocsátásra számít az idén.
Az Európai Unióban a Tallage elemzői 8,78 millió hektárról (–6 százalék) 6,81 tonna/hektár hozam mellett (+11 százalék) 59,8 millió tonna (+5 százalék) kukoricatermést valószínűsítenek 2016-ban. Franciaországban az 1,5 millió hektár termőterület 60 százalékán végeztek a termelők a betakarítással október végéig (FranceAgriMer).
Itt a nyári aszály okozott komoly kárt a növényállományban, így a 2015. évinél 10 százalékkal kevesebb, 12,4 millió tonna lehet a termés, 8,2 tonna/hektár hozammal. Romániában az uniós átlagtól jócskán elmaradó, 3,5 tonna/hektár (+9 százalék) átlagterméssel 9 millió tonna (+3 százalék) kukoricát takaríthatnak be a gazdák ősszel (Tallage). Olaszországban a termőterület 7 százalékos zsugorodását (700 ezer hektárra) az átlagtermés 10 százalékos javulása (9,85 tonna/hektárra) ellensúlyozza, így a 2015. évinél 2 százalékkal több, 6,9 millió tonna kukoricatermésre van kilátás. Magyarországon az FM tájékoztatása szerint az 1 millió hektár körüli terület 46 százalékáról 8,3 tonna/hektár hozam mellett takarították be a termést 2016. október 24-ig. A francia szakértők a 8,8 millió tonna kibocsátást sem tartják elképzelhetetlennek hazánkban, ami 33 százalékkal haladná meg a 2015. évi termést. Az uniós igény biztosítása érdekében a Tallage a belpiaci termés mellé 10,8 millió tonna (–3,1 millió tonna) kukorica behozatalát jelzi a 2016/2017. évi szezonban.
Az október–decemberi kukoricaszállítmányok franciaországi kikötői ára (FOB) 8 dollárral 176 dollár/tonnára esett 2016. szeptember 9. és október 14. között, jórészt az euró USA-dollárral szembeni gyengülésének eredményeként. A termény brazíliai exportára 5 dollárral 189 dollár/tonnára csökkent ezalatt. Ezzel szemben Argentínában és az USA-ban az egy hónappal korábbinál 2 dollárral drágábban, 177 dollár/tonnáért (FOB), illetve 166 dollár/tonnáért (FOB) adták fel a szállítmányokat. A fekete-tengeri kikötőkben 5 dollárral 171-174 dollár/tonnára (FOB) nőtt a kukorica ára. Ázsiában – a szállítási költséget is figyelembe véve – az USA-ból és az Ukrajnából származó takarmánykukorica a legversenyképesebb az október–decemberi szállítmányok tekintetében (195 dollár/tonna C&F), amit az argentínai, romániai/bulgáriai és franciaországi termés követ (200 dollár/tonna C&F). A mediterrán térségben a fekete-tengeri termény volt a legolcsóbb a megfigyelt időszakban. Ennél drágábban érkezett a franciaországi és az argentínai kukorica a régióba, ugyanakkor az USA-ból indított szállítmányok itt nem voltak versenyképesek október közepén. Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint átlagosan 39 ezer forint/tonna termelői áron cserélt gazdát a termény október harmadik hetében. Ez az árszint az egy évvel korábbit 10 százalékkal múlta alul.
A chicagói árutőzsdén 140 dollár/tonna környékén hullámzott a kukorica fronthavi jegyzése október második felében, ezzel szemben a párizsi árutőzsdén 165-170 euró/tonna közé emelkedett a termény legközelebbi lejáratra szóló jegyzése. A BÉT-en szintén erősödött a termény tőzsdei elszámolóára, október végén 39 ezer forint/tonna körül alakult.
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet teljes gabonapiaci jelentése >>>
(Agrárgazdasági Kutató Intézet)