Agrárközélet

A szennyvíziszappal csak javul a talaj minősége

Agrofórum Online

Magyarországon több mint 5 millió hektár mezőgazdaságilag művelhető terület van, amelyből 2 millió hektáron javasolható és indokolt a mezőgazdasági szennyvíziszap-hasznosítás. Ám alig használják ki ezt a lehetőséget.

Magyarországon több mint 5 millió hektár mezőgazdaságilag művelhető terület van, amelyből 2 millió hektáron javasolható és indokolt a mezőgazdasági szennyvíziszap-hasznosítás. Ám alig használják ki ezt a lehetőséget.

Amennyiben nem vigyázunk a termőtalajra, akkor a jövőnk nem biztosítható, ugyanis az életfeltételek kielégítéséhez nagyrészt talajra van szükség – hívta a fel a figyelmet a FAO a tavalyi, a talajok nemzetközi éve alkalmából. A szervesanyag-tartalom csökkenése olyan változásokat idéz elő, amelyek során a talaj elveszíti termékenységét, erodálódik és végül alkalmatlanná válik az élet támogatására.

Magyarország a világon második helyen áll azon a ranglistán, amely a rendelkezésre álló és művelhető területek arányát mutatja ki. Ugyanakkor a klímaváltozás a termőföldjeinket szervesanyag-pótlás és ésszerűbb földhasználat nélkül tovább degradálja. Hazánkban minden 2000 lakosnál nagyobb településen szennyvíztisztító telep létesült, ezáltal a földhasználók számára új lehetőségként jelent meg a mikroelemekkel jól ellátott, magas nitrogén- és foszfortartalmú, kommunális szennyvíztisztításból származó iszapok és a szennyvíziszapból készített termésnövelő termékek felhasználása.

A szennyvíziszap zöme a szennyvíztisztás során szaporodó baktériumokból áll, amelyek a szennyvízből szennyezőanyagokat – nitrogénformákat, foszfort és a tápláléklánc mikroelemeit – gyűjtik össze. Legnagyobb értéke a magas, 75–85 százalékos szervesanyag-tartalom. A szennyvíziszapban lévő szén a legfontosabb tápanyag a talajtermékenységet fenntartó mikroszervezeteknek, ezért élő szervezetekre jellemző tápanyagok találhatók bennük (makro-, mezo- és mikroelemek), illetve nyomelemek. A termékké minősített komposztoknál vizsgáltatják a növények számára fontos anyagokat, mint a kalcium és a magnézium. A kötelező iszapvizsgálatoknál pedig a „szennyező nehézfémeket” nézik meg, amelyek többsége egyébként esszenciális mikroelem. Ilyenek a molibdén, réz, króm, mangán, cink.

Az eddigi tapasztalatok szerint a szennyvíziszap mezőgazdasági hasznosításával ökológiai, környezetvédelmi, hulladékgazdálkodási és klímavédelmi pozitívumok jelennek meg. A geo-biokémiai körforgás természetes módon valósul meg, a szén visszakerül a táplálékláncba, a talaj termékenységét szolgálva. Minőségét tekintve a szennyvíziszap egy összetett anyag, amelyben megtalálhatóak az élet alapját jelentő biogén elemek. Szemcsemérete révén fizikai talajjavító anyag, összetétele révén pedig elsősorban szénforrás, másodsorban tápanyag.

A szennyvíziszap mezőgazdasági területen történő hasznosítását szabályozó 50/2001 kormányrendelet szerint a szennyvíziszap magas nitrogéntartalma miatt egy hektáron évente 2,4–3,7 tonna szárazanyagban kifejezett szennyvíziszap hasznosítható. A nitrátérzékeny területeken maximum 170 kg N-hatóanyag-tartalmú iszap helyezhető ki egy hektárra. Nagyságrendileg több mint 5 millió hektár mezőgazdaságilag művelhető terület van Magyarországon, amelyből 2 millió hektáron javasolható és indokolt a mezőgazdasági szennyvíziszap-hasznosítás. Az évente termelődő szennyvíziszap (200 000 tonna száraz anyag) hasznosításához 60 000 hektárra van szükség. A szennyvíziszap hasznosításával a kis kötöttségű talajoknál a talajfizikai tulajdonságok javulnak: vízvisszatartóbbá válik, elindul a hővezetés, csökken a defláció, a szerves kolloid a vetési mélységben tartja a csírázáshoz szükséges vízmennyiséget. A komposzttermékek pedig a talaj humusztartalmának közvetlen növelésére, illetve mikroelem-utánpótlásra alkalmasak.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Víziközmű Szövetség között folyamatban van egy együttműködési megállapodás megkötése, amelynek célja a vidékfejlesztési szakterület és a víziközmű szektor hazai és nemzetközi szakmai kapcsolatok keretében szerzett információinak, tapasztalatainak és eredményeinek a szakma fejlődésében érdekelt célcsoportok felé történő rendelkezésre bocsátása.

(NAKlap 2016. novemberi szám, fotó: okowater.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Gazdapetíció: két héttel tovább gyűjtik az aláírásokat

2019. május 1. 13:57

A vártnál nagyobb érdeklődés miatt két héttel tovább, 2019. május 17-ig lehet csatlakozni a magyar gazdák petíciójához.

Lázadnak a tejtermelők - 135 forint egy liter a Penny-ben

2019. március 22. 08:38

A Penny Market Kft. – többszörös előzetes egyeztetés ellenére – drasztikusan alacsony, 135 forintos áron dobott piacra egy szlovákiai import UHT tejet 2019. március 21-én, az üzletlánc ezzel a lépéssel a hazai tejfeldolgozóknak és tejtermelőknek hosszabb távon is jelentős károkat okozhat.

NAK: előtérbe kell helyezni a magyar sertéshúst

2020. szeptember 19. 08:39

A magyar piac egyensúlya megőrzésének lehetséges lépéseit vitatták meg sertéságazati szereplők a NAK által szervezett csütörtöki eseményen.

Felmérik az élelmiszeripari vállalkozások digitalizációs helyzetét

2019. április 8. 14:18

A vizsgálat csak az ágazati szereplők segítségével, közreműködésével végezhető, ezért kérik az élelmiszeripari vállalkozások képviselőit, hogy a kérdőív kitöltésével segítsék felmérni a jelenlegi állapotot.