Agrárközélet

Hozzájárulnának a gazdák a jégesőelhárító-rendszerhez

Agrofórum Online

Partnerek lennének a termelők a jégesőelhárító-rendszer működtetésében. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamaránál jelenleg a pályázat előkészítése zajlik.

Baranya, Somogy és Tolna megyében már évek óta működik a talajgenerátoros jégesőelhárító-rendszer. Ennek köszönhetően jelentősen csökkentek a mezőgazdasági károk – hangzott el a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában. A szatmári termelők pedig már évek óta várják, hogy mikor épül ki az ő térségükben is hasonló szisztéma. A gazdák a műsorban arról számoltak be, hogy akár minden harmadik évben sújthatja földjüket jégkár, a rendszerrel pedig jobban védhetők lennének a földek.

A műsorban elhangzott, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a rendszer kiépítését az Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei szervezete már 2013-ban kezdeményezte. Rácz Imre, a szervezet elnöke azt mondta: a gazdák partnerek lennének abban, hogy egy elfogadható mértékű hozzájárulást fizessenek a nagyobb biztonságért. Kis Miklós Zsolt vidékfejlesztési államtitkár és NAK-alelnök pedig többek között arról beszélt, hogy a hozzájárulás mértéke elenyésző lehet ahhoz képest, amekkora kárt tud okozni a jég. Elmondta azt is: a kárenyhítéseknél már nem az üzemi szintű, minden termesztett növénykultúra esetében számított kár mértékét veszik alapul, hanem csupán azt a növényt, amelyet közvetlenül érintett az adott természeti jelenség.

A jégesőelhárító-rendszerről beszélt Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke január 10-i, évindító sajtótájékoztatóján. Az elnök szerint – sikeres pályázat esetén – a NAK idei legfontosabb feladatainak egyike a rendszer kiépítése lesz. A Vidékfejlesztési Programban 1,8 milliárd forintot különítettek el erre a célra. Ahogy fogalmazott, jelenleg a kamara munkatársai dolgoznak a pályázati anyagon, a beadásra készülnek. Mint mondta, a talajgenerátoros rendszer éles indulását a 2018-as védekezési szezon kezdetére, azaz 2018. május 1-re tervezi a kamara.

(hirado.hu/nak.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

A NAK debütált a Szakma Sztár versenyen

2018. április 24. 06:56

Hétfőn megkezdődött az idei Szakma Sztár verseny a budapesti Hungexpón. A szerdáig tartó eseményen a NAK négy agrárszakmát kiemelten is népszerűsít.

Nyár, dinnye, szeletem

2018. július 20. 07:00

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is útjára indította „Nyár, dinnye, szeletem” elnevezésű dinnye fogyasztásösztönző kampányát az Agrármarketing Centrum (AMC) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az Agrárminisztérium támogatásával.

Szabadkereskedelmi szerződés: bukni fognak a termelők

2018. szeptember 18. 09:47

Az ágazat 22 millió ember számára biztosít munkát, sőt a szélesebb körű élelmiszerszektorban – a mezőgazdaságon kívül az élelmiszer-feldolgozásban és a hozzá kapcsolódó kereskedelmi és szolgáltató iparágakban – összesen mintegy 44 millió munkahelyet teremt.

Szakmai és marketingprogrammal segítenék a hagymatermesztést

2018. szeptember 12. 08:26

Alkalmazkodni kell ahhoz, hogy a vörös- és a fokhagyma is frisspiaci termék lett, hiszen itt azok az európai termelők vannak versenyelőnyben – azokkal kötnek a kereskedelmi láncok féléves helyett 1-2 hetes szerződéseket –, amelyeknek jobb a termőképességük, a hozamuk és a tárolókapacitásuk.