Zöldség-Gyümölcs

Újabb trükkel sikerült kikerülniük az orosz embargót a lengyel almatermesztőknek

Agrofórum Online

Újabb kiskapu zárulhat be az orosz piacra szánt embargós termékek előtt – írja a Magyar Idők csütörtöki száma. Bár tavaly még jelentős mennyiségű lengyel alma került fehéroroszként az importtilalmat fenntartó országba, mára a szigorodó hatósági ellenőrzések miatt csak a legmerészebbek próbálkoznak a trükközéssel.

Újabb trükkel sikerült kikerülniük az orosz embargót a lengyel almatermesztőknek. A Dziennik Gazeta Prawna című lengyel napilap cikke szerint a leleményes gazdálkodók fehérorosz terméknek álcázva adták el Oroszországba a lengyel almát.

Lengyelország a legnagyobb almatermelő nemzetnek számít Európában. Az orosz szankciók bevezetése előtt, 2013-ban hozzávetőlegesen 1,2 millió tonnányi gyümölcsöt szállított a kül­piacokra, ennek 70 százalékát Oroszország vásárolta meg. Az importtilalmat követően a kivitel jelentősen csökkent, 2015-ben alig érte el a 950 ezer tonnát. Tavaly azonban ismét megközelítette a korábbi rekordszintet az export, a lengyel termelők csaknem 1,1 millió tonnányi almát szállítottak a külpiacokra.

Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) adatai szerint Lengyelország tavaly rekordtermést, 4,15 millió tonna almát takaríthatott be. A statisztikai adatok is megerősítik, hogy az orosz tilalom bevezetését követően jelentősen megnőtt a fehéroroszországi piacra uniós országokból importált gyümölcs mennyisége. Az AKI jelentése alapján 2015-ben a korábbinál kétszer annyi, összesen 645 ezer tonna uniós alma került Fehéroroszországba.

Az orosz hatóságok ugyanakkor folyamatosan ellenőrzik a beérkező áruk eredetét, a szankciók pedig egyre szigorodnak. Az elmúlt évben összesen 255 ezer tonnányi, fehérorosznak álcázott almát és körtét foglaltak le a vámosok, a szállítmányok ugyanis a gyanú szerint olyan európai uniós országokból származtak, amelyek tiltólistán szerepelnek. A Pravda.sk szlovák ­online napilap cikke szerint az orosz vámosoknak és ellenőröknek eddig csupán az embargót megkerülő áruk töredékét sikerült elkobozniuk.

Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke a Magyar Időknek elmondta, bár az elmúlt évben valóban nagyobb mennyiség kerülhetett Fehéroroszországon keresztül az orosz piacra lengyel almából, az idén ez már nem jellemző. Ennek oka, hogy az orosz hatóságok jelentősen megszigorították az ellenőrzéseket, a termelők pedig nagy kockázatot vállalnak azzal, ha így is nekivágnak a szállításnak. A szakember jelezte, a lengyel gazdáktól kapott információk szerint ha elkapnak valakit a vámosok, már nemcsak az almát, hanem a kamiont is lefoglalják.

Elmondta, korábban Szerbián keresztül is próbálkoztak eljuttatni a lengyel és a magyar almát Oroszországba, míg a feldolgozott termékek rendszerint Kazahsztánon keresztül kerültek a piacra. A lebukás kockázata és a szigorodó szankciók azonban mára elvették a tilosban járók kedvét az ügyeskedéstől.

A szakember szerint bár az elmúlt években jelentős nyomást gyakorolt az uniós piacra a dömpingáron kapható lengyel alma, mára sikerült egyensúlyi helyzetet teremteni Magyarországon. A kereskedők folyamatosan veszik át az árut a hazai termelőktől, s bár az árak lehetnének magasabbak is, Ledó Ferenc szerint már az is nagy eredmény, hogy stabil piacot sikerült találni a terméknek. Almából itthon a tavaszi fagyok miatt tavaly 4,6 százalékkal kevesebb, összesen 500 ezer tonna termett.

A fagy minőségi károkat is okozott, így az ipari alma részaránya emelkedett. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján az év első felében összesen 8,44 ezer tonna friss étkezési alma érkezett az országba. Németországból 40 százalékkal, Ausztriából pedig 75 százalékkal kevesebb gyümölcsöt vásároltunk, míg Lengyelország 3 százalékkal, 2,48 ezer tonnára növelte a beszállításait.

(Magyar Idők)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bajban az európai gyümölcsfeldolgozók

2020. szeptember 28. 08:17

A koronavírus terjedése miatti válság hatására a gyümölcsfeldolgozókban hiányzott a betakarítási munkálatokat végző idénymunkások egy jelentős része Nyugat-Európában ebben a szezonban.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

Folytatódott a gyümölcsök ütemes drágulása

2020. szeptember 14. 10:47

2020. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

Mitől vannak az almafákon fehér, vattaszerű képződmények?

2020. április 14. 10:46

A fák vértetűtől való megvédése nem könnyű feladat, összetett védekezést igényel. A helyes metszéssel, vízhajtások eltávolításával, a szellős lombkorona kialakításával és a sebek ápolásával is sokat tehetünk.

Gyümölcsfeldolgozó épül Szekszárdon csaknem 700 millió forintból

2019. április 20. 08:33

Az üzem kapacitása évente 200 tonna alma feldolgozását teszi lehetővé, ami naponta egy tonna gyümölcs aszalását jelenti. Az itt készülő almaszirmot elsősorban a Dél-Dunántúlon, kiskereskedelmi forgalomban tervezik értékesíteni.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Új klímatűrő almafajtát nemesítettek ki

2020. augusztus 15. 09:38

Az egyre melegedő klímával új fajtákat kell fejleszteni és forgalomba hozni annak érdekében, hogy a fogyasztók továbbra is ízes, ropogós almát fogyaszthassanak.