Agrárközélet

NAK: Szigorúbb kereskedelmi szabályozást a brazil húsipari botrány miatt!

Agrofórum Online

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) álláspontja szerint a március közepén kirobbant brazil húsipari botrány ráirányította a figyelmet azokra a köztestület által korábban már jelzett kockázatokra, amelyekkel az EU és a Dél-amerikai Közös Piac (Mercosur) közötti szabadkereskedelmi egyezmény járhat. A NAK ezért szorgalmazza egy, az uniós fogyasztók biztonságát garantáló szigorú feltételrendszer kidolgozását.

Március közepén több embert vettek őrizetbe Brazíliában, miután a dél-amerikai ország hatóságai lelepleztek egy több mint 10 évre tartó húsipari csalássorozatot. A korrupciós ügyek mellett fény derült arra is, hogy egyes brazil húsipari vállalatok súlyosan megszegték az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szabályokat, például vegyi anyagokkal kezeltek lejárt szavatosságú húsokat, amelyeket később értékesítettek. A botrány miatt az Európai Unió (EU) részleges importtilalmat léptetett életbe négy brazil vállalat 21 feldolgozójával szemben, Magyarországon pedig a dél-amerikai országból származó hústermékek fokozott ellenőrzését rendelte el a Földművelésügyi Minisztérium.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elítéli a fogyasztók félrevezetését és egészségük veszélyeztetését, ezért üdvözli az uniós és a magyar hatóságok részéről megtett határozott lépéseket.

Az EU, illetve a Brazíliát is magába foglaló Dél-amerikai Közös Piac (Mercosur) országai között jelenleg is zajlanak a szabadkereskedelmi egyezményt előkészítő tárgyalások. A Mercosur-országokból az
EU-ba szállított termékek fele a szabadkereskedelmi egyezmény nélkül önmagában is mezőgazdasági termék, ezek mennyisége és aránya az egyezmény hatására várhatóan tovább bővülhet. A külkereskedelmi mérleg jelenleg közel 20 milliárd euró többletet mutat a Mercosur-országok javára.

A Mercosur-országokból az EU-ba irányuló növényi és állati termékek több szempontból – például a környezetvédelmi, állatjóléti és élelmiszerbizonsági szabályozás terén – is megkülönböztetendőek az EU által elfogadott termelési viszonyokhoz és feltételekhez képest. Emiatt a Kamara korábban már szorgalmazta, hogy az EU és a Mercosur közötti tárgyalások során a magyar álláspont kialakításakor a hazai mezőgazdaság és élelmiszeripar védelme érdekében kiemelten kezeljék az ezekre a szektorokra hatással lévő pontokat.

A mostani élelmiszeripari botrány megerősítette a NAK által megfogalmazott aggályokat, ezért a köztestület elvárja, hogy a tervezett megállapodásban részletesen határozzák meg azokat a követelményeket és biztosítékokat, amelyek garantálják, hogy csak az uniós szabályozásnak megfelelő termékek érkezhetnek be a harmadik országokból, köztük a Mercosur-országokból az EU-ba.

(NAK)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Véget ért a tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első időszaka

2018. március 28. 07:11

A tavaszi szezonális ellenőrzés-sorozat, annak érdekében, hogy az ünnepek idején is kiváló minőségű és biztonságos élelmiszerek kerüljenek a családok asztalára, egész Húsvét hétfőig tart.

Az agrár-külkereskedelem egyenlege 20 százalékkal javult az év első felében

2019. október 20. 11:55

Az Agrárgazdasági Kutatóintézet elemzése szerint a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek 24 árucsoportja közül 17 exportértéke emelkedett, négyé csökkent, háromé stagnált.

Több mint 6700 tonna sonka és egyéb füstölt áru fogy húsvétkor

2018. március 23. 05:51

A hús "bizalmi" termék, ezért mindenki olyan gyártótól, olyan forgalmazótól vegye meg az ünnepi asztalra valót, amelyben eddig nem csalódott.

Koronavírús: húsz százalékos húsáremelés jöhet

2020. július 28. 10:04

A húsüzemekben továbbra is rendkívül jelentős az idénymunka, amit alapvetően a nyári grillszezon okozta szezonális plusz kereslet indokol.