Megjelentek a Közös Agrárpolitika Reformjának végrehajtását szolgáló, új közvetlen támogatási rendszer legjelentősebb hazai támogatási rendeletei.
1. A közvetlen támogatások igénybevételének közös szabályairól szóló rendeletben nem kizárólag a közvetlen támogatások igénybevételének alapfeltételeit rögzítették, hanem azokat a tevékenységi köröket is, amelyek a közvetlen támogatási jogosultságot főszabályként kizárják. A rendelet tartalmazza azt a feltételrendszert, amelyet a kizárt tevékenységi köröket folytatóknak teljesíteniük kell ahhoz, hogy mégis közvetlen támogatásban részesülhessenek. Bemutatja továbbá az ennek alátámasztására alkalmazható bizonyítási módszereket. Fontos kiemelni a rendeletnek a mezőgazdasági és nem mezőgazdasági tevékenységből származó bevételek elkülönítési kötelezettségét előíró rendelkezését is.
A jogszabály által létrehozott feltételrendszer egyaránt alkalmazandó az egységes területalapú támogatás, a termeléshez kötött közvetlen támogatások, az éghajlat és környezet szempontjából előnyös mezőgazdasági gyakorlatokra nyújtott támogatás, a fiatal mezőgazdasági termelők támogatása, valamint a mezőgazdasági kistermelők támogatása tekintetében.
2. Az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból, valamint a központi költségvetésből finanszírozott egyes támogatások igénybevételével kapcsolatos eljárási szabályokról szóló rendelet rögzíti a kérelmezés főbb technikai és eljárási alapjait az Egységes Kérelem keretében.
Kitér az Egységes Kérelem tartalmára, benyújtásának, illetve késedelmes benyújtásának szabályaira. Ezen túl meghatározza az adatváltozás vagy adatbejelentés, a felmerülő módosításokra vonatkozó szabályokat, illetve az előzetes, a helyszíni valamint az adminisztratív ellenőrzés során megjelenő folyamatokat is. A rendelet végén az elektronikus kapcsolattartásra és a kifizetésre utaló részek találhatóak meg.
3. Az éghajlat és környezet szempontjából előnyös mezőgazdasági gyakorlatokra nyújtandó támogatás igénybevételének szabályairól, valamint a szántóterület, az állandó gyepterület és az állandó kultúrával fedett földterület növénytermesztésre vagy legeltetésre alkalmas állapotban tartásának feltételeiről szóló rendelet a röviden csak „zöldítési” eljárás gyakorlatainak bemutatásán túl, a rendelet részletezi az uniós jogból következő, valamennyi támogatásra jogosult terület kultúrállapotban tartásának követelményeit is.
4. A termeléshez kötött közvetlen támogatások igénybevételének szabályairól szóló rendelet a minisztérium által már korábban bejelentett ágazatok esetében határozza meg az igénybevétel feltételeit. A 2015-ben indult jogcímek felülvizsgálatára 2017-ben került sor, ennek révén 2020-ig működő támogatási formában továbbra is a húshasznú anyatehén, a hízott bika, a tejhasznú tehén és az anyajuh egyedek, továbbá a rizs, a cukorrépa, a zöldség-gyümölcs-, valamint a fehérjenövények támogatására nyílik mód. A jelzett kultúrák közül átalakul a gyümölcs ültetvények támogatása, új jogcímek keretében megjelenik az intenzív és az extenzív gyümölcstámogatás. Szintén új konstrukcióban lesz elérhető az ipari olajnövény termesztés támogatása is.
2017-ben e jogcímekre összesen közel 201 millió euró, mintegy 62 milliárd forint áll rendelkezésre. Az egyes támogatásokat továbbra is az egységes kérelem felületén kell igényelni.
5. A fiatal mezőgazdasági termelők támogatásáról szóló rendelet a gazdálkodók generációváltását segíti elő, amely maximum 5 éven keresztül nyújtható, legfeljebb 2020-ig. Területi felső korlátja 90 hektár, hektáronkénti összege várhatóan 67,9 euró.
A támogatás igénybevételére jogosult minden olyan 40 évnél fiatalabb termelő, aki az első kérelmezés évében kezdi mezőgazdasági tevékenységét (ad be először egységes kérelmet), vagy gazdaságát az első támogatási kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül hozta létre.
A támogatás kedvezményezettjei jogi személyek is lehetnek. Az irányító-döntéshozó pozícióhoz szükséges benyújtandó igazolások felsorolását a fiatal gazdákról szóló, valamint az Egységes Kérelem feltételeit meghatározó rendelet tartalmazza.
6. A mezőgazdasági kistermelői támogatásról szóló rendelet meghatározza a kistermelővé válás feltételeit. Az egyszerűsítés szellemében született konstrukció arra törekszik, hogy a kis területen gazdálkodó termelők egyszerűbb adminisztrációs környezetben tudjanak támogatást igényelni. Ezen túl fontos szempont volt, hogy 2020-ig egy fix összegű támogatáshoz jussanak, amely mértéke nem lehet alacsonyabb 500 eurónál. A támogatásra az uniós szabályok alapján csak 2015-ben lehetett bejelentkezni.
Általános információk
Az egységes kérelem felületén megvalósuló 2017. évi változások
A 2016. évi Egységes Kérelemmel kapcsolatos tapasztalatok, a beadás során tapasztalható típushibák, főbb hiányok és elutasítási okok
Gazdálkodási napló (2017-es változat) (excel, pdf formátumban)
Zöldítési támogatás
Legfontosabb tudnivalók a terménydiverzifikáció követelményéről
Zöldítés Gazdálkodói Kézikönyv
Tájékoztató a fiatal mezőgazdasági termelők támogatásáról
Tájékoztató a fiatal mezőgazdasági termelők támogatásáról
Állatalapú termeléshez kötött támogatások
Legfontosabb tudnivalók a közösségi forrásból finanszírozott termeléshez kötött állatalapú támogatásokról
Tájékoztató az anyajuh támogatásról
Tájékoztató az anyatehén támogatásról
Tájékoztató a hízott bika támogatásról
Tájékoztató a tejhasznú tehén támogatásról
Növényekre vonatkozó termeléshez kötött támogatások
Legfontosabb tudnivalók a közösségi forrásból finanszírozott növényekre vonatkozó termeléshez kötött támogatásról
Tájékoztató a rizs támogatásról
Tájékoztató a cukorrépa támogatásról
Tájékoztató a zöldségnövény termesztés támogatásról
Tájékoztató az ipari zöldségnövény termesztés támogatásról
Tájékoztató az ipari olajnövény termesztés támogatásról
Tájékoztató az extenzív gyümölcstermesztés termesztés támogatásról
Tájékoztató az intenzív gyümölcstermesztés termesztés támogatásról
Tájékoztató szemes a fehérjetakarmány-növény termesztés támogatásról
Tájékoztató a szálas fehérjetakarmány-növény termesztés támogatásról
Tájékoztató a mezőgazdasági kistermelők támogatásáról
Tájékoztató a mezőgazdasági kistermelők támogatásáról
(FM Sajtóiroda)