Agrárközélet

K&H: nincs idő várni a fejlesztésekkel az agráriumban

Agrofórum Online

Nincs idő várni a fejlesztésekkel az agráriumban, az alacsony felvásárlási árak kiszorítják a nem hatékony termelőket a piacról - hívta fel a figyelmet a mezőgazdasági ártrendeket elemezve a K&H.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön közzétett adatai alapján márciusban 1,4 százalékkal nőttek a mezőgazdasági termelői árak az előző év azonos időszakához képest, az élő állatok és állati termékek árának 11,1 százalékos emelkedése és a növényi termékek árának 3,6 százalékos csökkenése miatt.

A legfrissebb adatok alapján tovább erősödött a mezőgazdasági termékek két fő trendje, a növényi termékek ára alacsony árszinten stabilizálódik, míg az állati termékek árának emelkedése az elmúlt évek visszaeséseit kompenzálja – fejtette ki a közlemény szerint Tresó István, a K&H agrárüzletág vezetője.

Hangsúlyozta: a növényi termékek esetében folytatódik az ár stabilizálódása, mivel a készletszintek globálisan magasak, és várhatóan az idei termésmennyiség is meglesz; ha nem történik valami rendkívüli piaci esemény, katasztrófa, ezek az árszintek minimum két évig fennmaradhatnak. Ugyanakkor az állati termékek jelenlegi árszintje már túllendült az egyensúlyi ponton, ezért a viszonylag magas ár nem tartható fent sokáig, korrekcióra lesz szükség – jelezte.

Az elemzés szerint a jövőben számolni kell azzal, hogy – főként a növénytermesztés esetében – a viszonylag alacsony árak kiszoríthatják a piacról azokat a cégeket, amelyek nem tudnak lépést tartani a fejlődéssel. Sürgető hatékonyságnövelő beruházásokba fogni, amelyeknek három fő iránya a technológiafejlesztés, a humánerő tudásszintjének növelése és a mérethatékonyság.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Négy hete drágul az orosz búza

2020. szeptember 23. 11:53

Az élénk kereslet miatt lendületesen drágul az oroszországi búza ára. Erőteljesen emelkednek az exportigények, ez indokolja, hogy az orosz búza exportárai a múlt héten már az egymás követő negyedik héten is emelkedtek.

Az időjárási kilátások miatt drágult a kukorica

2019. október 8. 12:38

A kukorica 0,5 százalékkal 386,88 dollárcentre drágult vékánként, de a kereskedés közben 387,62 dollárcenten is kötöttek üzletet. Az időjárás-előrejelzések szerint az Egyesült Államokban az észak-nyugati kukoricaövezetben fagy várható, ami felfelé hajtotta az árupiaci árakat.

Rekord kukoricahozam Amerikában - A magyar gazdák a búzaterület felét már bevetették

2018. október 22. 11:19

Magyarországon 969 ezer hektáron szándékoznak a gazdák őszi búzát vetni, aminek 53 százalékán került a földbe a vetőmag október 16-ig.

Emelkedett a búza fronthavi jegyzése - Olajnövény- és gabonapiaci jelentés

2018. március 8. 10:24

Magyarországon a full-fat szóját 134 ezer forint/tonna, a takarmánykukoricát átlagosan 44,5 ezer forint/tonna áron értékesítették februárban.