Agrárközélet

Kiemelten kell kezelnie az uniónak a mezőgazdasági termelők jövedelembiztonságát

Agrofórum Online

A Közös Agrárpolitikának (KAP) kiemelten kell kezelnie a mezőgazdasági termelők jövedelembiztonságát 2020 után is - fejtette ki a magyar agrárminiszter kedden a tallinni uniós szakminiszteri találkozón.

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) tájékoztatása szerint Fazekas Sándor az észtországi tanácskozáson elmondta: Magyarország álláspontja szerint a közös agrárpolitika szabályai nem nyújtanak kellően hatékony eszközöket a termelők jövedelembiztonságának fenntartásához. Úgy vélte, a kölcsönös kockázatkezelési alapok létrehozása nehézkes, és csak néhány tagállam alkalmazza. Magyarországon például a kockázatkezelés állami alapként működik hatékonyan, ezzel szemben a közös agrárpolitika az önkéntesen szerveződő kölcsönös kockázatkezelési alapokat részesíti előnyben.
   
A miniszter hangsúlyozta, Magyarország nem tartja jónak azt az uniós szinten felmerült elképzelést, amely szerint 2020 után a közvetlen kifizetésekből különítenénk el forrásokat a kockázatkezelésre. A közvetlen támogatások pénzügyi keretét – a következő többéves költségvetésben – a jelenlegi szinten kellene meghatározni annak érdekében, hogy a gazdálkodók kiszámítható és biztos támogatáshoz jussanak – húzta alá Fazekas Sándor.
   
Az uniós mezőgazdasági miniszterek többsége egyetértett abban, hogy a 2013-as közös agrárpolitikai reformkor létrehozott krízistartalék nem képes megfelelően kezelni a válsághelyzeteket. Ráadásul ezt a termelői jövedelmek stabilitását adó közvetlen kifizetések terhére hozták létre.
   
A közlemény szerint a hozzászóló miniszterek többsége, Magyarországhoz hasonlóan, elutasította azt a megközelítést, hogy a közvetlen kifizetések csökkentésével kellene létrehozni közös válságkezelési alapot.
   
Az uniós agrárminiszterek keddi ülésének napirendjén szerepelt a fipronil vegyszerrel szennyezett tojások ügye is. Fazekas Sándor hozzászólásában kiemelte: az elmúlt hetek történései rávilágítanak arra, hogy az állategészségügyi ellenőrzési kapacitások és hatáskörök nem csökkenthetők és gyengíthetők annak ellenére sem, hogy az elsődleges felelősség az élelmiszeripari vállalkozóké. A miniszter felhívta a figyelmet arra, hogy a tojás mellett szennyezett baromfihús is piacra kerülhetett.
   
Az agrártárca vezetője hangsúlyozta: a hasonló esetek akár több millió ember egészségét is veszélyeztethetik, és súlyos hatással vannak az Európai Unió élelmiszeriparára és a fogyasztói bizalomra.

(MTI)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Bonyolultabbá válhatnak az uniós agrárkifizetések végrehajtási szabályai

2018. október 12. 05:58

Az új agrártámogatási rendszerben a kiemelt célok közé tartozik a versenyképesség növelése, a klímaváltozás elleni fellépés, a környezetvédelem, a modernizáció, az élelmiszer- és egészségvédelem, a biodiverzitás megőrzése.

Elfogadhatatlan az uniós költségvetés agráriumot érintő csökkentése

2018. június 19. 07:26

A források csökkentése nincs összhangban azzal az adminisztrációs tehernövekedéssel, amelyet a magyar gazdák számára okoz.

A mezőgazdaság digitalizációjának fejlesztése a siker útja

2018. február 27. 10:42

A városi övezetek és a vidéki térségek szélessávú internet lefedettsége között jelentős a különbség.

Csökkentenék az agráriumra jutó forrásokat

2018. május 19. 10:42

A NAK felszólítja az uniós döntéshozókat, hogy kezeljék jelentőségéhez mérten a félmilliárd uniós állampolgárt élelmiszerrel ellátó ágazatot.