Megkezdte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a vizsgálati jegyzőkönyvek kiállítását azon tojáspiaci vállalkozások számára, akik nyilatkoztak arról, hogy nem használnak fipronil alapú rovarirtó szereket. A hivatal eddig 15 tojáspiaci vállalkozás számára állított ki jegyzőkönyvet - közölte a Baromfi Termék Tanács (BTT).
A BTT a közleményben kiemelte, hogy a vállalkozások a nyilatkozatuk igazolására maguk kezdeményeztek hatósági vizsgálatokat. Közölték: a Nébih eddig 15 cég 25 telepén mutatta ki, hogy a megmintázott tojástermékekben nincs szermaradék.
Ezek az:
- Aranykorona Zrt.,
- a Benkő Kft.,
- a Biotojás Kft.,
- a Családi Tojástermelő Kft.,
- a Familliatrió Kft.,
- a Gyermelyi Tojás Kft.,
- Dr. Kalhammer Mátyás egyéni vállalkozó,
- a Kaposvári Egyetem mintaüzeme,
- a Kereki Tojás Kft.,
- a Lászlóék 2002 Bt.,
- a Major Kft.,
- a Mizsetáp Kft.,
- Németh Zoltán egyéni vállalkozó,
- az Ortoko Bt.
- és a Szerencsi Mezőgazdasági Zrt.,
amelyek együttesen a magyar tojástermelés csaknem 50 százalékát teszik ki.
Kitértek arra is, hogy számos vállalkozás írta már alá azt a nyilatkozatot, hogy termelésüket fipronilmentesen végzik. Az aláírók között a Tojásszövetség intéző bizottságának tagjai és a Koronás Tojás védjegyet használó cégek egyaránt szerepelnek.
A BTT hozzátette: a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségének intéző bizottsága továbbra is nyomatékosan kéri a piaci szereplőket, hogy saját hatáskörben intézkedjenek termékeik visszahívásáról, ha feketén beszerzett, illegális állatgyógyászati készítményeket használtak fel, vagy – a szerhamisítási ügy jóhiszemű áldozataként – gyanújuk szerint hamisított készítménnyel kezelték állományaikat. A szövetség kéri, hogy minden tojáspiaci szereplő tegyen eleget a felhívásnak, tehát azok is, amelyek nem tagjai a BTT-nek.
A Nébih folyamatosan végzi a begyűjtött minták hatósági laboratóriumi vizsgálatát, és állítja ki a vizsgálati jegyzőkönyveket. A tanács, illetve a Tojásszövetség nyilvánosságra hozza és folyamatosan frissíti azon cégek listáját, amelyek fipronil-mentességi nyilatkozatot írtak alá, illetve fipronilmentes gazdálkodásukról a Nébih jegyzőkönyvet állított ki – közölte a BTT.
(MTI)