Zöldség-Gyümölcs

Magas hasznot hozhat, akinek nem fagyott el a szilvatermése

Agrofórum Online

Busás haszonnal zárhatják az évet azok a szerencsés szilvatermelők, akiknek a termését nem vitte el a fagy. A jelentős külföldi kereslet miatt a felvásárlók az idén a megszokott összeg másfél-kétszeresét fizették a szilva kilójáért.

Gyenge-közepes az idei szilvatermés, a becslések szerint a korábbi években megszokott mennyiségnél jóval kevesebb gyümölcs, mintegy 40-50 ezer tonna termett ebben az évben. Apáti Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a ­FruitVeB gyümölcstermelői főbizottságának elnöke a Magyar Időknek elmondta: a tavaszi fagy és a jégverés egyaránt csökkentette a termést hazánkban, ugyanakkor ezzel nem vagyunk egyedül Euró­pában. A kontinens egészén a megszokottnál 30-40 százalékkal kevesebb szilva termett, ami igencsak jelentős kiesés. Magyarországon hozzávetőlegesen 7-8 ezer hektárt tesznek ki a szilvaültetvények, ahol egy átlagos évben 60 ezer tonna terem.

– Volt olyan év, amikor a termés elérte a 80 ezer tonnát, de olyan is, amikor a 40 ezer tonna közelében járt az országos mennyiség. Az idén jócskán elmaradunk az átlagtól, valahol a 40-50 ezer tonna körül lehet a termés, de az sem kizárt, hogy ennél valamivel kevesebb lesz a végleges mennyiség – fogalmazott a szakértő. Egy átlagos évben a termés 10-15 százaléka megy exportra, a megmaradó mennyiség felét a belföldi feldolgozóipar vásárolja fel, a másik fele pedig a friss piacon kel el.

Az idén az export minden bizonnyal magasabb lesz a megszokottnál, a külföldi érdeklődés ugyanis – az euró­pai fagykárok miatt – a szilva esetében is jelentős volt. Főként a lengyel kereskedők voltak jelen a magyar piacon, szinte minden gyümölcsre vevők voltak, és az árát is hajlandóak voltak megfizetni.

– Nagyon gyakran közvetítőt sem iktattak be, hanem egyenesen a termelőktől, az ültetvények mellől vették meg az árut – emelte ki Apáti Ferenc. Döntően ez volt az oka annak, hogy szinte valamennyi gyümölcs, így a szilva ára is korábban nem látott szintre emelkedett. Az ár minden évben a minőségtől és a fajtától is függ, ahogyan a termelő eladási nagysága is hatással van a kialkudott összegre.

Apáti Ferenc szerint az, aki nagy tételben tud szállítani, 5-10 százalékkal magasabb árat kaphat a piacon. Egy átlagos évben a feldolgozásra szánt szilva ára 40 és 60 forint között változik. Az idén ennek az összegnek a másfél-kétszeresét fizették a feldolgozók. A jó minőségű pálinka-alapanyagért 60-80 forintot kaphattak a termelők, míg a lekvárnak való szilva ára 80 és 120 forint között mozgott. A friss piaci gyümölcsre is hasonló áremelkedés volt jellemző. A fajtától, a mérettől és a minőségtől függően akár 200 forintot is kérhettek a termelők az étkezési szilva kilójáért, de az árak a dömpingidőszakban sem mentek 80 forint alá.

Apáti Ferenc ugyanakkor felhívta a figyelmet: az átlagostól másfélszer-kétszer magasabb árak nem jelentenek automatikusan extraprofitot a termelőknek. Azon gazdálkodók, akiknek a termés felét elvitte a fagy, a kétszeres árak ellenére is átlagos bevételre számíthatnak. A teljes fagykárral érintett gazdálkodók pedig semmire se mennek a magas árakkal. Ezzel szemben azok a gazdaságok, amelyeket a fagy és a jég is elkerült, s így jó termést takaríthattak be, busás haszonra számíthatnak az idén.

A szakembertől megtudtuk: annak ellenére, hogy az idén jóval kevesebb szilva termett, ráadásul ennek jó részét elvitték a külföldi felvásárlók, sem pálinkából, sem lekvárból nem lesz ­hiány a hazai piacon. – A feldolgozóipar olcsó alapanyaggal szeret dolgozni, ezért ha nagy a termés és alacsonyabbak az árak, a finanszírozási nehézségek ellenére bespájzolnak a gyümölcsből, és több készterméket gyártanak, ezzel biztosítva azt, hogy egy esetleges időjárási katasztrófa ellenére se legyen hiány termékükből a következő évben – emelte ki Apáti Ferenc. A tavalyi készletekből az idén is jut a piacra, ugyanakkor, ha a következő évben is kár éri az ültetvényeket, és kevesebb szilva terem, annak már a feldolgozott termékek piacára is érezhető hatása lesz.

(Magyar Idők)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bajban az európai gyümölcsfeldolgozók

2020. szeptember 28. 08:17

A koronavírus terjedése miatti válság hatására a gyümölcsfeldolgozókban hiányzott a betakarítási munkálatokat végző idénymunkások egy jelentős része Nyugat-Európában ebben a szezonban.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

Folytatódott a gyümölcsök ütemes drágulása

2020. szeptember 14. 10:47

2020. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

Kedd hajnalban akár fagyhat is!

2019. április 15. 09:13

Derült, száraz időre számíthatunk. Fokozatosan csillapodik a légmozgás, reggel már inkább csak a keleti megyékben lehet élénk az északkeleti szél.

A tafrinás levélfodrosodás járványveszélyét hozta vissza a lehülés

2020. március 24. 14:06

Az őszibarack esetében a moníliás fertőzés mellett a tafrinás levélfodrosodás járványveszélyét hozta vissza a hideg és csapadékos időjárás.

Megérkezett az ízelítő a télből - nem tart sokáig

2018. november 27. 04:48

Az elmúlt héten jellemző borús, csapadékos időjárás még kitart a hét első napjaiban is. Egész héten sokfelé voltak kisebb-nagyobb esők az országban, majd vasárnap országos eső érkezett, ami kedd estig jelentős mennyiségű csapadékkal öntözi a talajt, ma már többfelé havazásra van kilátás. Ezzel együtt a hőmérséklet is visszaesik, a héten ízelítőt kapunk a télből.

Növénytermesztés Képgaléria

Agrometeorológia: visszatérő hó és fagy okozhat komoly károkat

2018. március 12. 17:32

Az előttünk álló hét második felében már sokfelé kell újabb esőkre, záporokra számítani, majd a hétvégére a téli időjárás is visszatérhet.