Agrárközélet

Dübörög a magyar agrárexport Kína felé

Agrofórum Online

A Közép- és Kelet-Európa országai, valamint Kína részvételével megszervezett gazdasági, kereskedelmi és pénzügyi fórumon tartották meg a mezőgazdasági és környezetvédelmi szekció ülését, amelyen a magyar kormány képviseletében beszédet mondott Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter. A tárcavezető szólt a dinamikusan bővülő, Kínába irányuló magyar agrárexportról, és a térség országainak további együttműködését szorgalmazta. A budapesti Papp László Arénában rendezett fórumon agráripari cégek és intézmények írtak alá megállapodást kínai partnerekkel.

Magyarország a jelenlévő tizenöt közép-kelet-európai országgal, és Kínával együtt közös utakon jár, örömmel tölt el, hogy ma értékes véleményeinket is megoszthatjuk egymással – mondta bevezetőjében Fazekas Sándor, aki emlékeztetett arra: a Kínai Népköztársaság Magyarország tizedik legfontosabb kereskedelmi partnerévé vált, ugyanis tavaly a Kínába irányuló összes magyar export meghaladta az 500 milliárd forintot. A miniszter hangsúlyozta: külkereskedelmünk komoly tényezője a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, Kína érdeklődése a magyar termelők és áruk iránt egyre nő, az elmúlt öt évben agrárexportunkat megtízszereztük.

Ahhoz, hogy a magyar kivitel – az előzetes adataink szerint – 2017-ben újból mintegy 25%-al nő, jelentősen hozzájárul, hogy Közép- és Kelet-Európa országai közül ma Magyarország rendelkezik a legtöbb termékcsoportra (sertés-, liba-, kacsa-, marha-, és nyúlhús, tejtermékek, élő ló, búza, tej) vonatkozó kiviteli engedéllyel Kínába. Az agrárexportnak szilárd alapot nyújt a hatóságaink közötti szoros együttműködés. ,,A számok mögött ott van az eddig folytatott közös munkánk, amellyel tovább fejlesztettük a két ország agrárdiplomáciai kapcsolatait mind a kereskedelem, mind pedig a kutatási együttműködés terén” – hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette: a kölcsönös bizalmat támasztja alá, hogy idén szeptemberben és novemberben személyesen is tárgyalhattak egymással, és ezt a kapcsolatot most tovább kívánják mélyíteni.

Fazekas Sándor a kínai partnerekhez szólva kijelentette: a 16+1 és az „Egy övezet, egy út” kezdeményezések is jól mutatják, hogy Kína fejlődése Közép- és Kelet-Európa számára nagy lehetőség. Kína hatalmas piac, amely igényli térségünk hagyományosan kitűnő minőségű élelmiszereit, italait, azt az innovációt, amelyben térségünk országai élen járnak. A miniszter annak a véleményének adott hangot, hogy ismerve a közös célokat, országaink intézményei, politikai és üzleti szereplői között egyre több megállapodás jöhet létre. ,,Mindkét ország államigazgatási és gazdasági szereplőinek további erőfeszítéseket kell tenniük annak érdekében, hogy a kínai és a magyar vállalatok, intézmények minél bővebb tartalommal tudják megtölteni a kormányok által létrehozott kereteket – hangsúlyozta a miniszter.

Fazekas Sándor beszédét követően, ünnepélyes aláírási ceremónia keretében 6-6 magyar és kínai vállalat, illetve intézmény kötött együttműködési megállapodást.

(FM Sajtóiroda)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

A Lidl a legnagyobb magyar borexportőr

2020. április 17. 11:40

A Lidl Magyarország 23,7 millió palack bort értékesített 2019-ben, ezzel pedig megőrizte, sőt tovább növelte piaci részesedését a hazai és külpiaci borértékesítésben egyaránt. Az áruházlánc tovább erősítve vezető borexportőri pozícióját több mint 5 milliárd forint értékben exportált borokat, így már a teljes magyar palackos borexport közel 30 százalékát tudhatja magáénak, míg az itthoni értékesítés rekord szintre ugrott közel 12 millió palack eladásával.

Nagy lehetőségek rejlenek a zöldborsótermesztésben

2018. június 20. 08:12

Évről évre háromezer tonnányi friss zöldborsót szállítanak a külpiacokra a magyar gazdák, míg az import mindössze 190 tonnára tehető.

A franciák elvből nem isznak amerikai bort

2018. december 2. 06:49

Az olasz, francia, spanyol, és portugál emberek büszkék a boraikra, és nem óhajtanak kaliforniait inni, bármilyen jó szőlő is terem odaát. Ennek tehát semmi köze a vámtarifákhoz.

Sikeresek a hazai agrárcégek az orosz piacon

2019. április 24. 10:16

Nemrég orosz sajtóhírek szerint felmerült az orosz embargó esetleges szigorításának lehetősége is, ami igen érzékenyen érintené Magyarország és az uniós országok eddig még nem korlátozott tenyésztési célú szarvasmarha kivitelét is.