Agrárközélet

Klímaváltozással kapcsolatos kutatásokra nyert el támogatást a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ

MTI

Klímaváltozással kapcsolatos kutatásokra 635,61 millió forint európai uniós támogatást nyert el a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK).

A NAIK az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében ismertette: hat kutatóintézet 19 telephelyén folyik a kutatás, amelynek költségeire 100 százalékos támogatást kaptak.

A tájékoztatás szerint a kutatók a növénytermesztési rendszerek klímaváltozásnak való kitettségét, érzékenységét, sérülékenységét, valamint adaptációs lehetőségeit vizsgálják. A projekt nemcsak egy-egy művelési ág – szántó, erdő, gyümölcsös, szőlő- vagy zöldségtermesztés – önálló és elszigetelt vizsgálatára terjed ki, hanem a komplex művelési rendszerek vizsgálatára is.

A projekt hosszú távú célja, hogy támogassa egy-egy művelési ágban, egy adott termőhelyen a klímaváltozáshoz igazított, így a növénytermesztési lehetőségeket optimálisan hasznosító földhasználati struktúra kialakítását.

A projekt keretében meteorológiai, talajtani, hidrológiai és liziméter eszközöket szereznek be, amelyeket adatgyűjtésre és üzemszerű adatszolgáltatásra fog használni a NAIK. A fejlesztés három új kutató felvételét teszi lehetővé.

A NAIK intézeteiben a pályázat eredményeként végrehajtott fejlesztetések lehetőséget biztosítanak a kutatóhelyek bekapcsolódására 7 nemzetközi kutatási hálózatba, továbbá 13 kutatási lehetőség válik elérhetővé külső kutatócsoportok számára – ismertetik a közleményben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Jövőfarm: egy élő interaktív laboratórium

2019. április 21. 09:38

A tervek szerint öt éven belül elkészül az emeletes farm, amelynek nem csupán teraszai lesznek művelhetők, hanem odabent, és főleg a terasz nélküli alsó szinten hatalmas, igazi „emeletes”, vagyis vertikális farm létesül.

Az intenzív állattenyésztés közegészségügyi veszélyeket hordozhat

2020. június 13. 06:40

Az intenzív állattenyésztés tökéletes környezetet biztosíthat a kórokozók globális terjedéséhez a kereskedelmi hálózatokon keresztül.

Európa új kutatási irányokat keres a tej és tejtermékek minőségének javítására

2018. június 6. 14:20

Idd csak meg a tejet! Erre a mondatra mindannyian emlékszünk a gyerekkorunkból. A tej és a különféle tejtermékek egész életünkben, egészen idős korunkig fontos fehérje- és kalciumforrást jelentenek.

A globális élelmiszergondok megoldásán dolgozik 130 tudományos akadémia

2018. november 29. 13:46

A megoldási javaslatok között említik a precíziós növénytermesztést és állattenyésztést, a növénynemesítési technológiák alkalmazását, az innovatív élelmiszereket, a tengeri és édesvízi halászat hatékonyságának növelését, az élelmiszer-pazarlás visszaszorítását.