Agrárközélet

Előzetes igényfelmérést tart a NAK a napelemfarmokkal kapcsolatosan

NAK

Azok a kamarai tagok, akik élni kívánnak a kormány által biztosított napelemfarm-létesítési lehetőséggel, előzetes igényeiket a NAK megyei igazgatóságainál jelezhetik.

A kormány támogatja, hogy a földművesek, továbbá földművesek tulajdonában álló gazdasági társaságok kisteljesítményű erőművekből álló naperőműveket és napelemfarmokat hozzanak létre (2125/2017. (XII. 29.) kormányhatározat).

Kisteljesítményű erőművek alatt azon úgynevezett nem engedélyköteles kiserőműveket kell érteni, amelyek névleges teljesítménye 0,5 MW-nál kisebb. Egy darab naperőmű telepítéséhez kb. 1,2-1,3 hektár terület szükséges. A kisteljesítményű naperőműveket jó „benapozottságú” területeken érdemes elhelyezni. A naperőműveket meg lehet valósítani egyéni beruházásban, szigetszerűen vagy közös beruházásban, több naperőművet egymás mellé telepítve, úgynevezett napelemfarmokban. A kormány mindkét megvalósítási módot támogatja.

A naperőművekhez szükséges a megfelelő hálózati csatlakozási pontok kiépítése. A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény 2018. február 20-án elfogadott módosítása alapján a kiserőművek villamoshálózathoz való csatlakozásához szükséges vezeték létesítését 3000 méter hosszúságig az elosztótársaságok valósítják meg díjmentesen.

A kötelező átvételi jogosultságot a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivataltól lehet kérvényezni, jelenleg az METÁR/KÁT támogatási rendszer keretében, de a 2016. december 31-ig szólt KÁT-jogosultságok alapján is megvalósíthatóak még a beruházások. A támogatási program módosításáról a kormány az Európai Bizottsággal egyeztet. A KÁT-jogosultságok 25 éves, míg a METÁR/KÁT-jogosultságok jelenleg 17 év 4 hónapos átvételi időre szólnak.

Egy kisteljesítményű naperőmű megvalósítása mintegy nettó 190-220 millió forintos beruházást igényel. A hitelintézetekkel való előzetes egyeztetések alapján legalább 50 millió forintos önerő szükséges a hitelfelvételhez. A hitel teljes egészében visszatérítendő, állami támogatást nem tartalmaz. A kötelező átvételi árban nyújtott állami támogatáson felül a beruházáshoz egyéb állami és uniós támogatás nem vehető igénybe.

Az előzetes igényfelmérés során történő jelentkezés sem az agrárkamara, sem a jelentkezők számára tényleges jogot vagy kötelezettséget nem keletkeztet. Az előzetes igényfelméréshez a jelentkezést a létesítés helye szerinti NAK megyei igazgatóság felé lehet jelezni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Eldőlt, év vége helyett 2020-ig kell engedélyeztetni a kutakat

2018. december 14. 06:14

A NAK kezdeményezésére a Magyar Országgyűlés elfogadta az illegálisan kialakított kutak bírságmentes fennmaradásának 2020 végéig történő meghosszabbítását.

A marhahús-fogyasztás növeléséért kampányol a kamara

2018. március 7. 12:48

A magyarországi fogyasztás fejenként és évente 2,0-2,5 kilogramm a marha- és a borjúhúsból, ami az egészségileg indokolt mennyiség és az uniós 6-8 kilogrammos átlag csupán harmada.

Az élelmiszeripar fejlődésének kiemelt területei: minőség, élelmiszer-biztonság, nyomonkövethetőség

2019. január 23. 10:58

A fogyasztói megítélés helyreállításakor a feldolgozókon kívül a termékpálya egyéb szereplőire is ki kell terjeszteni a folyamatban megvalósuló törekvéseket, hiszen a legfontosabb, hogy megfelelő minőségű és élelmiszer-biztonsági szempontból kockázatmentes élelmiszer kerüljön a kosárba.