Pályázatok

Pályázat is segíti a vízerózió elleni védekezést

NAK

A víz okozta talajpusztulás komolyan befolyásolja a termelés hatékonyságát, ezért a gazdálkodás során nem hagyható figyelmen kívül. Itt is a megelőzés a legfontosabb, és ezt egy pályázat is segíti.

Azon területeken, ahol az adott tábla komolyabb erózióveszélynek van kitéve, már nem elegendő az általános agrotechnikai eljárás, ott komolyabb műszaki megoldások alkalmazása válhat szükségessé. Az erózió elleni műszaki beavatkozások célja a csapadék lefolyási irányának, intenzitásának irányítása, a lefolyó víz negatív hatásának mérséklése, illetve a már kialakult károk növekedésének megakadályozása. A talajvédelmi műszaki létesítményeknek több fajtája is van, ilyen például a sánc, a terasz, a gát, a különféle vízelvezetők, vízmosáskötések és övárkok.

A sánc a terep mesterséges, átművelhető hullámosításával a lejtő hosszát csökkenti, míg a terasz kialakításával a terep esésén lehet javítani. Ezekkel a megoldásokkal szabályozható a csapadék lefolyása, a terület könnyebben művelhetővé válik. A gátak funkciója kettős: egyrészt a hordalék megfogására, másrészt a mederesés csökkentésére, az árok továbbnövekvésének megakadályozására valók. Az övárkok legfontosabb célja, hogy a magasabb fekvésű területekről lefolyó és a védendő területet elárasztással fenyegető vizek összefogását és a terület határain kívüli elvezetését szolgálja.

Fontos hangsúlyozni, hogy az erózióvédelmi szempontból megvalósított műszaki beavatkozásoknak komplexnek kell lenniük, esetenként több műszaki megoldást kell kombinálni, és a tervezésnél az erózióval veszélyeztetett terület tágabb környezetét, így az egész vízgyűjtő területet kell figyelembe venni.

Az erózió megelőzését a VP4-4.4.2.1-16: Vízvédelmi célú nem termelő beruházások: létesítmények kialakítása, fejlesztése elnevezésű pályázat is segíti. A felhívás célja a területi vízvisszatartás elősegítése, az éghajlatváltozással összefüggő problémák kezelése, valamint vizeink mennyiségi és minőségi védelme. A beruházások csökkentik a felszíni vizeket érő eróziós, deflációs hatásokat, mérséklik a kijuttatott anyagok lemosódását, ezáltal jobb vízellátású terület kialakítását eredményezik.

A felhívás keretében a támogatható tevékenységek köre: területi vízvisszatartást szolgáló vízi létesítmények kialakítása, fejlesztése, a mélyfekvésű, vízvisszatartásra alkalmas területeken; rrózió elleni védelmet biztosító létesítmények kialakítása, fejlesztése (terasz, sánc, padka, bakhát, rőzsefonat, talajfogó gát, gyepes gyűjtőárok).

A rendelkezésre álló keretösszeg 1,38 milliárd Ft. A támogatás 90%-os támogatási intenzitású. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege projektenként: területi vízvisszatartást szolgáló vízilétesítmények kialakítása, fejlesztése esetén: maximum 810 000 eurónak megfelelő forint összeg; erózió elleni védelmet biztosító létesítmények kialakítása, fejlesztése esetén: maximum 810 000 eurónak megfelelő forint összeg.

A támogatási kérelmek benyújtására 2017. március 1-től 2019. március 1-ig van lehetőség. A következő értékelési határnapok: 2018. június 1., 2018. szeptember 3., 2018. december 3., 2019. március 1.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Közel egymilliárd forint támogatást nyerhettek idén a hungarikum-pályázatokon

2020. szeptember 23. 10:02

Az idei hungarikum-pályázat támogatási keretösszegét 230 millió forintról 750 millió forinttal emelték, így 980 millió forintot oszthattak ki, további 50 millió forintot pedig egyedi támogatásokra fordítanak.

Járványvédelmi rendszerek fejlesztése pályázat nyílt meg

2020. április 1. 10:47

A baromfi- és a sertésállomány megóvása érdekében az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett az ASP és a madárinfluenza vírus elterjedésének a megelőzésért.

230 millió forint keretű hungarikumpályázat nyílt meg

2020. március 24. 14:47

A nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására 230 millió forintos kerettel pályázatot hirdetett az Agrárminisztérium.

Február végéig lehet pályázni az Exportfejlesztési Pályázati Programban

2020. január 27. 13:16

A pályázatra a jelentkezési lehetőség azon hazai kis- és közepes vállalkozások számára nyitott, akik már jelenleg is bonyolítanak export tevékenységet.

Gazdainfó: fontos határidők és új pályázatok!

2019. december 17. 10:17

Megváltozott a támogatások számviteli nyilvántartásával foglalkozó jogszabály, már beadható a sertés állatjóléti kérelem és újra lehet igényelni a fiatal erdők ápolásának támogatását is. Illetve ismét számos határidő a mai gazdainfóban.

Rövidesen vége a gépbeszerzési támogatásoknak

2018. február 15. 10:06

Nem reális veszélynek, hogy egyik napról a másikra megszűnne a területalapú támogatás, viszont egyszerű gépbeszerzési vagy építési beruházásokhoz nagyon korlátozott mértékben lesznek elérhető vissza nem térítendő támogatások.

Fiatal Gazda pályázat és ami mögötte van - Tényfeltáró riportsorozat, 2. rész

2019. november 19. 04:36

A Fiatal Gazda (FIG) néven „elhíresült” pályázat egyre inkább fokozza a kedélyeket. A napi (bulvár)sajtóból hallunk nagy bukásokról, visszafizetésekről, pályázatíró maffiákról, „köcsög” hivatalról, sokat nyert, de keveset teljesített „csalókról” és a gyors meggazdagodás reményében manikűrösből aranykalászos gyorstalpalón bejutó egyénekről.

Bírálják a gazdák a kiszámíthatatlan agrártámogatást

2020. január 30. 14:19

A mezőgazdasági termelés elképzelhetetlen területalapú támogatások nélkül az Európai Unióban, így Romániában is. Az agrárminisztérium bizonyos növények és állatfajok kiemelt támogatásával próbálja előnybe hozni a különböző ágazatokat.