Ökológiai gazdálkodás

A fürkészdarazsak – avagy az ellenségem ellensége a barátom! III.

Agrofórum Online

Legnagyobb képviselőik akár az 5 cm-es nagyságot is elérhetik, viszont a növényvédelmi szempontból jelentős egyedek csupán 0,5-1 cm-esek. Táplálkozásuk specifikus, vagyis fajaik egy-egy rovarcsoportot (levéltetveket, poloskákat, hernyókat) fogyasztanak.

A nőstény fürkészdarázs a gazdatestre vagy annak belsejébe rakja petéjét. Mire az áldozat feleszmélne, a fürkészdarázs már tovább repült. Ezek után gyanútlan áldozatunk egy új, fejlődő fürkészdarázsnak lesz bölcsője és tápláléka egyszemélyben. A gazdatestet belülről emészti fel a lárva, majd – kibújva belőle, vagy a gazdatestben maradva – selymes gubóban bábozódik be. Miután kikelt, szinte azonnal támadásra kész.

Hazánkban a fürkészdarazsakat főként zöldségkultúrák, de gyümölcsösök, dísznövények védelmére is szokták alkalmazni. Az Encarsia formosa fajt, elsősorban dohány és üvegházi molytetvek (liszteskék), míg a Trichogramma fajokat kukoricamoly és különböző bagolylepke hernyók ellen vetik be. Ezeken kívül számos más fürkészdarázs faj (Aphelinus, Aphidius, Eretmocerus…) is fellelhetőek, melyeket aknázólegyek, levéltetvek, liszteskék, pajzstetvek kordában tartására alkalmaznak.

Parazitált gyapottok bagolylepke hernyó és a fürkészdarázs bábja

Ezek kereskedelmi forgalomban is kaphatók, a csomagban a fürkészdarázs petéit, bábjait találhatjuk. Környezeti igényeik között a 70 % (vagy annál alacsonyabb) páratartalom, valamint a 20-25 °C hőmérséklet szerepel. Alacsonyabb hőmérséklet mellett viszont a fejlődésük és a szaporodásuk is vontatottabb lesz. Például az Encarsia formosa 16-17 °C alatt pedig már repülni se fog.

A bábból kikelt és természetesen betelepülő Pimpla sp. fürkészdarázs

A kifejlett egyedek kb.: 1 hónapig élnek. Ez idő alatt akár 50-100 petét is képes lerakni, tehát egy Encarsia nőstény közel 100 liszteske nimfát (a liszteske 4. stádiumú lárváját, ami nem táplálkozik) vagy pupáriumot (a liszteske bábbölcsőjét) képes parazitálni. A Trichogramma fajok a lepkék petéibe helyezik el petéiket, így a kártevő már petealakban elpusztul. A parazitált egyedek másfél héten belül fehérről sötétszínűre változnak. Innen tudhatjuk, fürkészeink jó munkát végeztek. Majd újabb 10 nap múlva kikel a fürkészdarazsak új generációja.

A bábból kikelt és természetesen betelepülő Pimpla sp. fürkészdarázs

Természetesen a készítmények nélkül is elősegíthetjük a fürkészdarazsak betelepülését. Így számos izgalmas fajjal találkozhatunk. A kifejlett fürkészdarazsak nektárfogyasztók, főként a fészkes és ernyősvirágzatú növényeket részesítik előnyben. Ha a fóliasátor bejáratához, vagy a kultúrnövényünkhöz közel például kaprot vetünk, máris tettünk egy lépést a biológiai növényvédelem felé.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok II. rész

2020. április 4. 05:36

Az egyszerű anyagok nem minősülnek növényvédő szernek, de ha van, be kell tartani az élelmezés-egészségügyi várakozási időt, ügyelni kell a dózisra és a kezelés idejére.

Ökológiai gazdálkodásban felhasználható egyszerű anyagok I. rész

2020. február 28. 04:38

Háztartásokban is megtalálhatók, és akár a helyi abc-ben is megvásárolhatók azok az anyagok, melyekről talán nem is gondolnánk, hogy növényvédelmi célra alkalmasak.

A méhlegelőkről - az élettér csak összefogással javítható

2019. november 21. 05:37

A hanyatló élettér azt jelenti, hogy egyre több az olyan időszak, amikor a méhek nem, vagy csak nagyon korlátozottan találnak nektár- és pollenforrást. A táplálékot szolgáltató növények sokszínűségén, biodiverzitásán fontos lenne javítanunk.

Biogazdálkodás: bejelentkezéstől a tanúsítványig

2019. november 1. 11:43

Számos olyan gazdálkodóval találkozom a hétköznapoban, akik érdekeltek a biotermesztésben, de nem mernek belevágni. Minden adottságuk megvan hozzá, de tartanak a változástól és az ismeretlentől. Akiket csak a bio-ellenőrzéstől való félelem (igen, ilyen is van) tántorít el, azoknak itt egy rövid összefoglaló, mi történik és mire kell számítania egy növénytermesztőnek a bejelentkezéstől a tanúsítvány megszerzéséig.

Veszély leselkedik az elvetendő gabonafélékre - jelentős fertőzések az árvakeléseken

2019. szeptember 11. 11:53

Elemi szükséglet lett volna az árvakelések korábbi felszámolása a fertőzési lánc megszakítása érdekében. Ha ez elmaradt, számolni kell a korai fertőzés veszélyével, és fel kell készülni a többszöri védekezésre.

Szükség van kukoricában rovarölő szeres védekezésre?

2018. június 5. 04:30

Az elmúlt néhány évben a kukorica kártevőlistájának élére a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) és a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) kerültek.

Tömegesen rajzik a kukoricamoly, veszélyben a napraforgó is

2018. június 27. 06:19

Az elmúlt időszak időjárását a megszokottnál hűvösebb éjszakák és a mérsékelten meleg nappalok jellemezték. A nagy csapadékot hozó frontok eltávoztak a Kárpát-medencéből, eső csak szórványosan hullott. A szárazabbra fordult idő elősegíti az aratási munkákat.

A kukoricamoly kiiktatásával jövedelmezőbb lehet a kukoricatermesztés

2020. május 22. 06:16

A kukoricamoly károsítása a kukorica termésmennyiségét és a minőségét is veszélyezteti. A célzott védekezéssel ezeket a veszteségeket csökkentheti a termelő, ezzel párhuzamosan a jövedelmezőséget is javíthatja. A hatékony védekezés jelentős árbevétel-növelő technológiai elem lehet.