Mitől száradnak össze a bogyók a szőlőfürtükben?

Agrofórum Online

M. László kérdése: A szőlőm fürtjein egy-egy szem megbarnult, aztán fekete lett, összeszáradt. Mi okozhatja ezt, és mivel kell védekezni ellene?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

A feketerothadás hazai megjelenéséről 1999-ben számoltunk be először. Ebben az évben is gondot okoz, tünetei előbb jelentek meg, mint a peronoszpóráé. A feketerothadás kórokozója a szőlő valamennyi zöld részét megtámadhatja.

A szőlő levelén késő tavasszal vagy nyár elején 2-3 mm nagyságú, kerekded foltok jelennek meg, színük vörösbarna. Fertőződhetnek a fiatal hajtások, a levélnyelek, kacsok és fürtkocsányok is.

A gomba a fürtök minden részét megtámadhatja, a legnagyobb kár mégis a bogyókat éri. A fertőzött bogyón apró, szürkéssárga folt lesz, amelyet hamarosan barna gyűrű ölel körül, rohamosan nagyobbodik, 48 órán belül a bogyó felét vagy még nagyobb részét beborítja. A bogyó közepe hamarosan besüpped, megráncosodik, és sötétebbé válik, néhány nap alatt szénfekete, kemény és mumifikálódott lesz. A kórokozó a fürt bogyóit nem egyszerre támadja meg, ezért egymás mellett vegyesen találunk egészséges és beteg bogyókat.

A gomba a vesszők alapjánál, a rügyekben, kacsokban és a földre hullott levelekben telel át. A legjelentősebb fertőzési forrást a következő év tavaszán a tőkén maradt vagy földre hullott, mumifikálódott szőlőszemek képezik. A hőoptimum 25-27ºC, ekkor a csírázás 6 óra alatt megtörténik. A fertőzés létrejöttének feltétele a csapadékos időjárás, és hogy a zöld részek fiatalok legyenek.

A betegség előre-jelzéséhez ismerni kell a fertőzésre alkalmas körülményeket és a lappangási időt. Az első permetezést fertőzött területen 15 cm-es hajtáshossznál kell kezdeni. Kezelést ajánlatos virágzás előtt elvégezni, majd 7–10 nappal később, a harmadikat pedig  két héttel virágzás után. Ez a három időszak a feketerothadás elleni védekezésben döntő fontosságú, természetesen az időjárástól függően több permetezésre is szükség lehet.

Védekezés

A feketerothadás ellen agrotechnikai és kémiai védekezési módok együttes alkalmazásával lehetünk eredményesek. A metszés során a tőkén maradt mumifikálódott fürtrészek levágásával, elégetésével, a metszés után elvégzett talajműveléssel a földre hullott fertőzött növénymaradványok talajba forgatásával kritikus szint alá csökkenthető a kiindulási fertőzőanyag mennyisége. A ditiokarbamátok jó hatásúnak a feketerothadás ellen is. A szterolgátlók gyors felszívódásuk révén képesek blokkolni a kórfolyamatot, és a tünetkifejlődést levélen és bogyón egyaránt.

Ökogazdálkodás: hódítás előtt a tájfajta gabonák?

2019. március 7. 09:18

2021 januárjától lép hatályba az új ökogazdálkodási rendelet, amelyet az Európai Unió már elfogadott. Ennek egyik lényeges eleme, hogy lehetővé teszi, hogy az ökogazdálkodást folytató termelők heterogén szaporítóanyagokat állítsanak elő, és ezeket kereskedelmi forgalomba hozzák.

Metszésmód a szőlő optimális nedvkeringésének fenntartásával

2019. január 29. 08:58

A szőlő tőkebetegségeivel szembeni védekezési eljárások egyik alappillére a helyes metszés. A WINETWORK projekt keretében összegyűltek a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismeretek, illetve azok a jó gyakorlatok, melyek alkalmazásával az európai szőlő- és bortermelést nagyban fenyegető két betegség megfékezhető. Ezek közé tartozik a metszés is.

A Neszmélyi borvidék

2019. március 23. 05:47

Eleink különféle idők óta jártak-keltek ezen a vidéken, „ették a gyümölcsét és itták a levét”. Hogyan szolgálta ez a föld az itt élők javát?