Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Mennyi az annyi?

Yara Hungária Kft.

Ismét elérkezett a repcevetés szezonja, amely természetesen újra rengeteg döntést igényel – fajta, hibrid, agrotechnikai megoldások, tápanyagellátás. A döntéseket pedig még több kérdés előzi meg, melyek megválaszolásához sok szempontot figyelembe kell vennünk.

Az elmúlt években több alkalommal publikáltunk cikkeket arról, hogy milyen minőségű, milyen összetételű termékeket ajánlunk, illetve mekkora dózisokkal érdemes dolgozni. Sok termelő megfogadta javaslatainkat, melynek eredményeképp kiváló terméshozamok születtek, kiváló minőségben. Amikor egy termelő döntési helyzetbe kerül, akkor a fő vezérelv az, hogy az elvárt eredményt minél kisebb befektetéssel, olcsóbb termékekkel érje el. Az ilyenkor alkalmazott számítási metódus legtöbbször csak a Ft/t közötti különbségre fókuszál, holott rengeteg szempontot érdemes még figyelembe venni.

Ilyen például egy kultúra megítélése, amikor a gazdasági eredményességének elemzésekor már a hektárköltségek, kiadások, bevételek állnak egymással szemben. Így már azért teljesen más az optika.

Példának nézzük  a repcét. Átlagosan számolok 350e Ft/ha költséget (most legyen ez egy irányszám, mindenkinél más), ahol egy jó minőségű Yara-műtrágya használata hektáronként 3-5 ezer forint többletköltséget jelenthet egy gyengébb minőségű termékkel összehasonlítva. Ez összességében 30-50 kg(!) repcét jelent egy hektáron! Ez önmagért beszél. Akkor, amikor a kiváló szemcsekeménységgel, valamint homogén mérettel rendelkező termékek szórásképét hasonlítjuk össze egy kevert, vagy egyenetlen termékkel, akkor a termésdifferencia ennél önmagában több. És ez csak a fizikai tulajdonság! Ezen kívül ott van a foszfor kérdése, annak a felvehetősége, elérhetősége a növény számára. Itt most arról nem kívánok hosszabban írni, hogy mindegyik legalább 5% SO3-t  tartalmaz, valamint  mikroelem kiegészítéseket, amelyek azért szintén megérnek önmagukban 30-50 kg repce magot.

Ha már a termékek minőségéről esik szó, akkor arról sem feledkezhetünk meg, hogy sok olyan, nagy mennyiségben forgalomba hozott termék elérhető a piacon, amelynek foszfortartalmának jelentős része nem felvehető a növény számára. Ha ezekkel a paraméterekkel is számolunk, akkor ezek az olcsó termékek hirtelen a legdrágább kategóriába kerülnek, amiről a felhasználók, sok esetben a kereskedők sem tudnak. Az elmúlt években több olyan terméket vizsgáltattunk be, amelyben nem volt meg a bejelentett hatóanyag, vagy épp lényegesen magasabb volt annál, mint amit a zsákon feltüntettek. Ezeknek a termékeknek az esetében sokszor a véletlenen múlik, hogy kinek mennyi tápanyag jut. Arra senkinek nincs kapacitása, ideje, energiája, pénze, hogy mindezeket felhasználás előtt ellenőrizze.

És hogy azért konkrétumokat is megosszak Önökkel, hogy a sikeres repcetermesztéshez mit is ajánlunk. A YaraMila 8-24-24 összetételű NPK kifejezetten a repce tápanyagigényének kielégítésére szánt termékünk, amely 5% SO3-t, valamint bórt, mangánt, vasat és cinket is tartalmaz.

Kalászosok esetében a YaraMila 16-27-7 összetételű granulált NPK szintén tartalmaz ként, valamint cinket. Ennek az összetételnek ma már több gyártó is másolója lett, de a további fizikai paramétereket tekintve továbbra is páratlan.

Pontos technológiai megoldásért kérem, látogasson el megújult honlapunkra, vagy keresse szaktanácsadóinkat!

Gyuris Kálmán

+36-30-38393-341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Starterek, fungicidek és lombtrágyák a kalászosoknak

2020. július 10. 18:48

A Kwizda Terepszemlén a szakemberek a koronavírus-járvány miatt ezúttal nem személyesen, hanem élő videóban mutatták be a 2020-as tápanyagos és növényvédelmi kísérletek eredményeit.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben II.

2020. június 30. 09:36

Egy közepes nagyságú, 5 000 m2 felületű hajtató kertészetnek, amennyiben egyszeri alkalommal 5 mm mennyiségű tápoldatot szeretnénk kijuttatni, 25 m3 térfogatnak megfelelő tartálykapacitással kellene rendelkeznie, ekkora tartályban kellene bekeverni a műtrágyát.

Tápoldatozás, mint a legkorszerűbb trágyázási eljárás a kertészetekben I.

2020. június 29. 19:32

Korábbi írásainkban már többször érintettük a tápoldatozást, gyakran emlegettük, mint korszerű trágyakijuttatási technikát egy-egy növény termesztéstechnológiájának ismertetése során. Most a fejtrágyázás időszakában – a gyakori olvasói kérdések és levelekre válaszolva – szükségét látjuk megismételni, a módszert részletesebben ismertetni, az összefüggéseket kicsit mélyebben elmagyarázni.

Nitrogén fejtrágyát a búzának és árpának… de mennyit?

2019. március 1. 11:49

Tavasszal az egyik legelső és legfontosabb szántóföldi munka a gabonák első fejtrágyázása, amit minél előbb célszerű elvégezni, amint az időjárás és a hatályos rendelkezések megengedik, valamint rá lehet menni a talajra jelentős taposási kár nélkül.

Kukorica – Megéri-e műtrágyázni?

2018. december 11. 05:34

Kísérleteinkben vizsgáltuk a karbamid és a MAS (mészammon-salétrom) közötti különbséget is azonos (120N és 160N) nitrogénszint mellett, és eredményeink szerint egyértelműen a MAS használata bizonyult kedvezőbbnek.

Támrendszeres konzervuborka termesztése III. - Tápanyagellátás

2020. május 17. 04:36

Az uborka – más zöldségfélékhez, pl. paprika vagy paradicsomhoz hasonlítva – sok nitrogént és valamivel kevesebb káliumot, továbbá egészen kevés foszfort igényel.

Zöldségfélék kénigénye és kéntrágyázása

2019. április 24. 04:37

A kénhiányban szenvedő növény fejletlenebb, mivel gátolt a sejtosztódása és a fehérje szintézise. A ként a növények főleg szulfát formában veszik fel a talajból, de a levegő kéndioxid-tartalmát is képesek hasznosítani. Magában ként trágya formájában nem szoktunk adni, más tápelemek kísérőanyagaként visszük a tápoldatba (talajba).