Agrárközélet

Az aszály miatt mennek tönkre a dán farmerek

Syngenta Blog

Dániában mintegy 40 százalékkal csökkent a búza-, az árpa- és a tritikálé termés, a korábbi évek átlagához képest, az országban eddig nem tapasztalt aszály miatt – jelentette a Reuters hírügynökség, amely azt a tájékoztatást kapta, hogy a repce és rozs hozama is várhatóan mintegy 25, illetve 35 százalékkal csökkent.

A dán Mezőgazdasági és Élelmiszer Tanács szerint ez 6,4 milliárd dán korona (több mint egymilliárd euró veszteségeket okoz a mezőgazdasági termelők számára.

Júniusban húsz dán mezőgazdasági vállalkozás jelentett csődöt, ami több mint kétszerese a tavalyi év hasonló időszakában jelentett csődöknek az ágazatban. Ebben az évben eddig már több mint 100 gazdálkodó ment tönkre, míg tavaly egész évben is 130. A Európai Bizottság nemrégiben bejelentette, hogy felgyorsítja a kifizetéseket a szélsőséges aszályok által sújtott uniós mezőgazdasági termelőknek, hogy ellensúlyozzák a termésveszteség okozta bevételkiesést.

Dánia évente 157 milliárd dán korona értékű mezőgazdasági terményt exportál, ami a dán gazdaság teljes kivitelének egynegyede. Az ország területének kétharmada áll mezőgazdasági művelés alatt, és az ágazatban dolgozó 186 ezer ember, a foglalkoztatottak 5 százalékát teszi ki.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Miért is fontos csapadékmentes időszakban a talajbaktérium készítmények használata?

2019. április 10. 13:36

A kérdést Holopovics Zoltánnak, az Agrova Kft. Fejlesztési- és Szakmai vezetőjének és Varga Sándornak, Biológiai- és Talajerőgazdálkodási Szakmérnökünknek tettük fel.

Határon átívelő, a vízgazdálkodást segítő monitoringrendszert alakítottak ki

2019. szeptember 21. 13:16

A vízgazdálkodást és a szélsőséges időjárási jelenségek okozta kockázatok mérséklését segítő monitoringrendszert alakítottak ki uniós támogatással a Dél-Alföldön és Vajdaságban.

Közös vízgazdálkodási projekt indult a Dél-Alföldön és a Vajdaságban

2018. január 24. 14:40

A projekt részeként egy aszály- és belvízkutató monitoring központot is létrehoznak, amelynek a határon átnyúló szakmai munka mellett feladata a szoros kapcsolat megteremtése a tudományos szféra és a felhasználók között.

A Dunántúlon már lehet vetni a hétvégi esőnek köszönhetően

2019. április 8. 11:04

Egyes régiókban az aszály miatt az őszi repcét ki kell szántani, ami becslések szerint országosan a több tízezer hektárt is elérheti.