Agrárközélet

Az agrárinnováció társadalmi konszenzussal kezdődik

Kiskun Kutatóközpont Kft.

Napjainkra egyértelművé vált, hogy a GMO kérdése a szakmai vitán túl, szélesebb társadalmi megítélés alá kell, hogy essen. Egyértelmű és világos állásfoglalás született abban a kérdésben, hogy a transzgenikus növényi organizmusokat nem fogják engedélyezni Magyarországon.

Megjelentek azonban olyan kiváló alternatívát nyújtó precíziós nemesítési technológiák, mint a Crispr/Cas9 transzgén mentes változata, illetve az oligonukleotid által mediált génszerkesztés, amelyek tekintetében szükség van nyugodt észérveken alapuló, konszenzusra törekvő párbeszédre. Őszintén remélem, hogy a természetvédők és a biotechnológusok közt gyakran személyeskedésbe torkolló sehová nem vezető vitákat, a jövőben felváltja a mindkét fél részéről konstruktív közös célokat kereső hozzáállás.

Rádi Feríz

A Föld népessége rendkívüli mértékben növekszik ezzel egyenes arányban nő az élelmiszer- és energiaigény. A biotechnológusok elsődleges célja, hogy intenzív termelési körülmények között minél nagyobb termésátlagokat produkáló, az időjárás viszontagságainak kevésbé kitett, kiváló beltartalmi értékekkel rendelkező növényeket állítsanak elő. Ez a törekvés teljes mértékben egybeesik a környezetvédők által kiemelt, globális katasztrófához vezető erdőirtás mérséklésével, a művelés alá vont területek csökkentésével.

Szűkebb perspektívából szemlélve a témát, a precíziós nemesítés innovatív, versenyképes és biztonságos eszközt nyújt a magyar mezőgazdaság produktivitásának növeléséhez, a magyar gazdák termésátlagainak szignifikáns javításához. A magyar kormány által meghirdetett, kiváló szakmaisággal alátámasztott, stratégiai fontosságú fehérjeprogram minden magyar állampolgár számára hosszútávon garantálja a biztonságos élelmiszerhez jutás lehetőségét, mindamellett, hogy gazdasági ágazatok fejlődését is elősegíti. A precíziós nemesítés ezen program sikerességéhez hatékony és biztonságos segítséget nyújthat.

Fel kell ismerjük, hogy a közös cél felé vezető út, ami jelen esetben Magyarország fejlődése, mindannyiunk számára egy irányba vezet.

 

Rádi Feríz
Kiskun Kutatóközpont Kft.

 

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

2021-től: Horizont Európa - Új uniós kutatási és innovációs keretprogram

2019. november 26. 09:30

A minél eredményesebb pályázatok érdekében az Agrárminisztérium, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal és az Agrárinformatikai Klaszterrel együttműködésben 2020 első negyedévében konferenciát szervez, ahol a forrásszerzés gyakorlati lehetőségeit és eddigi tapasztalatait is bemutatják.

Díjaznák a legjobban működő vidéki innovációs együttműködéseket

2019. január 31. 10:33

Az innováció vidéken nemcsak az új termékek és szolgáltatások átvételéről, hanem a közös gondolkodásról is szól.

Miért invesztál a világ legnagyobb sörgyártója a mezőgazdasági technikába?

2020. június 30. 09:11

Az AB InBev a világ legnagyobb sörgyártója komolyan veszi a minőségi alapanyag-felhasználást, ezért 13 ország sörárpa termesztőivel tart szoros kapcsolatot, a fenntartható termesztéstechnológia segítése érdekében.

Termékgyártási Kiválósági Díjakat nyert a Corteva Agriscience

2020. szeptember 19. 04:36

A Corteva Agriscience több kategóriában is elnyerte a 2020. évi Termékgyártási Kiválósági Díjat. A díjak az irányítás, a fenntarthatóság, a gyártási ellátási lánc és az operatív működés kiválóságának elismerésére szolgálnak.