Agrárközélet

Fityiszt mutatnak a befektetők az afrikai mezőgazdaságnak

Syngenta Blog

A világ szántóterületének mintegy 60 százaléka Afrikában van, és milliárd dolláros befektetésekre van lehetőség szerte a földrészen – állapították meg a dél-afrikai Johannesburgban rendezett Afrikai Befektetési Fórumon. A befektetők azonban nem tolonganak.

Mielőtt azon lamentálnánk, miért is érzik a befektetők kockázatosnak Afrikát, nézzük meg a térképet: könnyen lehet, hogy valóban a kontinensen van a világ művelhető területeinek 60 százaléka. Afrika ugyanis akkora, hogy simán belefér az Egyesült Államok, India, Kína, és Japán, sőt még Európa egy részének is jutna rajta hely.

Ami a befektetéseket illeti, a johannesburgi befektetési fórumon arra szólították fel az afrikai bankokat, biztosítási intézményeket és befektetőket, hogy lazítsanak a feltörekvő agrárvállalkozásokkal szembeni szigorú követelményeiken.

A kis családi farmoknak nagy szükségük lenne hitelre, azonban a befektetők húzódoznak, hiszen több államban nagyon bizonytalan a politikai helyzet, arról nem is beszélve, hogy a termények szállítása bonyolult, költséges és néha kockázatos. A határokon való hosszadalmas várakozás alatt romlik az áruk minősége. A tengerparttal nem rendelkező országok vállalkozásai különösen arra panaszkodnak, hogy a termékek eljuttatása a kikötőkbe olyan hosszadalmas, hogy sok esetben jelentős veszteséget szenvednek el a késlekedés miatt.

Emellett Afrika-szerte kevés a gabonaraktár, a kiszámíthatatlan áramellátás pedig arra kényszeríti az élelmiszergyártókat, hogy drága dízelüzemű generátorokat használjanak.

Mindezek után nem csoda, hogy a pénzügyi intézmények továbbra is kockázatosnak tartják a kisüzemi gazdálkodóknak adandó hiteleket. Tshokolo Nchocho, a dél-afrikai Land and Agriculture Bank ügyvezető igazgatója szerint a fő baj az, hogy a hitelintézetek túlzott mértékű biztosítékokat követelnek, így a hitelek elérhetetlenek a kis mezőgazdasági vállalkozások számára.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

BASF: A mezőgazdaság a legfontosabb hivatás

2020. április 13. 06:36

A gazdálkodás a biztonságos élelmiszer-ellátás kulcsa. A mezőgazdaság a legfontosabb hivatás a világon – főként mostanában.

Katasztrófához vezethet, ha tovább csökken a biodiverzitás

2019. május 24. 07:36

A növényi vegetáció produktivitásának csökkenése mellett ami igazán rémisztő, az a beporzásért felelős rovarok számának drasztikus csökkenése. Mellettük a kártevőket pusztító madarak és az óceánok és tengerek táplálékláncának alapját képező halfajok száma is drámai csökkenést mutat.

Rövidesen vége a gépbeszerzési támogatásoknak

2018. február 15. 10:06

Nem reális veszélynek, hogy egyik napról a másikra megszűnne a területalapú támogatás, viszont egyszerű gépbeszerzési vagy építési beruházásokhoz nagyon korlátozott mértékben lesznek elérhető vissza nem térítendő támogatások.

Egyre több a beruházás a hazai mezőgazdaságban

2018. április 26. 11:11

Bár a beruházásokat még mindig saját forrásból valósítja meg a legtöbb gazdálkodó, az elmúlt évben duplájukra emelkedtek a banki hitelből finanszírozott fejlesztések.