Életmód

Savanyú vizsgálatok – mennyi C vitamin van a citromban?

Szupermenta

A tél beköszöntével és az ünnepi sütés-főzés közeledtével egy népszerű déligyümölcsöt, citromokat teszteltünk a Szupermenta programban. Ezúttal 10 különböző hálós citromot vizsgáltunk. Érdekességekért olvassa el cikkünket!

Nyáron üdítő jellege, télen C-vitamin tartalma miatt fogyasztjuk előszeretettel a citromokat. Sokan egy forró teát vagy egy finom édességet sem tudnak elképzelni nélküle. Gazdasági szempontból is az egyik legfontosabb gyümölcs a világon. Számos fajtája létezik, amelyről az áruházak polcai is árulkodnak. Minden évszakban más-más citromfajtával találkozhatunk.

A Szupermentán hét nagy üzletlánc polcairól, 10 különböző hálós kiszerelésű, 500 grammos citromot vetettünk vizsgálat alá.

Megmértük a citromok növényvédőszer-maradék, C-vitamin, cukor- és savtartalmát, és a jelöléseket is ellenőriztük. Természetesen a kedveltségi kóstolás sem maradhatott el!

A tíz citrom közül 3 kezeletlen, 1 ökológiai gazdálkodásból származó (bio) és 6 felületkezelt termék volt. A legtöbb Spanyolországból származott, de volt közöttük török és olasz származású is. Az egységáruk átlagosan 804 Ft/kg volt. A november-decemberi időszak legnépszerűbb citromfajtáit vizsgáltuk mi is, azaz a primofiori, interdonato és hiszpania került a kosarunkba.

A növényvédő szerek vizsgálata

A citromok jelölésén kötelező feltüntetni a felületkezelő szereket! Ezek olyan anyagok, amelyet a növény termésének szüretelése után használnak annak érdekében, hogy a gyümölcs megfelelő állapotban érkezzen a célországba. Fontos viszont, hogy a szerek felhasználása megfelelő legyen. A jó mezőgazdasági gyakorlatok betartása mellett ugyanis elkerülhető a növényvédőszer-maradékok jelenléte a termések felületén.

A növényvédő szereket használata a termelés során engedélyezett, de csak a helyes mezőgazdasági gyakorlatok alapkövetelményeinek betartásával. Csak minimálisan szükséges szermennyiséget használhatnak fel a termelés és tárolás során, illetve az engedélyező hatóságok által meghatározott alkalmazható maximális dózis, a várakozási idő és az engedélyezett maximális szermaradék koncentráció betartásával. A nem engedélyezett növényvédőszer-használat, illetve a jogszabályi határértékeket meghaladó szermaradékok ellen minden esetben hatósági eljárás indul és bekerül egy úgynevezett gyorsriasztási rendszerbe (RASFF – Rapid Alert System for Food and Feed), amelyen keresztül minden EU tagállamot értesítenek az esetleges kockázatról.

A növényi eredetű élelmiszerekben, illetve azok felületén található megengedett növényvédőszer-maradékok határértékét a 396/2005/EK rendelet tartalmazza. A legfontosabb élelmezés-egészségügyi követelmény, hogy a szervezetbe jutó szermaradékok tartós bevitel esetén se legyenek egészségkárosító hatásúak. A növényvédő szerekről még több érdekesség megtudható a Nébih összefoglalójában.

Tesztünk során a növényvédőszer-maradék mérések száma ezúttal is meghaladta a 300-at.

Az egyetlen bioként jelölt termékben semmilyen szermaradék nem volt kimutatható. Két kezeletlennek jelölt citromnál állományjavítás céljából használt anyagokat mutatott ki a műszer, amelyek használata megengedett a termékkörben. A 6 felületkezelt gyümölcs mindegyikénél pedig a megengedett határérték alatti eredmények voltak.

Ezek alapján kijelenthető, hogy a termékek e tekintetben megfeleltek az előírásoknak.

Egy kezeletlennek jelölt citromnál viszont imazalil növényvédő szert mutattak ki a laboratóriumi vizsgálatok. Ugyan jóval a határérték alatti volt a növényvédőszer-tartalom, de a jelölésen a „kezeletlen” szó szerepelt, így az imazalil jelenléte nem elfogadható. A megtévesztő jelölés miatt a Nébih szakemberei eljárást indítottak a felelős vállalkozóval szemben.

A megtévesztő jelölés miatt ezt a terméket a kedveltségi teszt rangsorából is kizártuk.

A kezelt héjúnak jelölt citromokat a legtöbb esetben imazalillel kezelték, de előfordult metalaxil és klórpirifosz-metil, fludioxonil, pirimetanil, prokloráz hatóanyagok jelenléte is. Voltak állományjavítás céljából használatos szermaradványok is, mint például 2,4,6-triklórfenol, pirimetanil és o-fenil-fenol. Ezeket még a termések szüretelése előtt használják, és használatuk megengedett. A legmagasabb növényvédőszer-maradék egy spanyol citrom esetében volt, amelyet imazalil hatóanyaggal kezeltek. A szermaradék mennyisége 4,0 mg/kg volt, de imazalil esetében a maximális növényvédőszer-maradék koncentráció mennyisége 5 mg/kg, tehát így is a jogszabályi határérték alatt volt.

Nyári limonádé tesztünk során is ellenőriztük a citromokban a növényvédőszer-maradékot. Az eredményekért kattintson korábbi cikkünkre!

Citrusok és C-vitamin

A C-vitamin tartalmat mindegyik citromban megmérték szakembereink. A legkisebb érték 38,1 mg/100 g, míg a legmagasabb 52,0 mg/100 g volt. A napi beviteli érték 80 mg/nap. (Forrás: OGYÉI)

A C-vitamin antioxidáns hatása révén immunerősítő, számos betegség ellenszere, egyike a vízben oldódó vitaminoknak. Elsőként Szent-Györgyi Albert mutatta ki paprikából. A paprika mellett még számos forrása lehet még, mint például a citrusfélék, csipkebogyó, ribizli, földieper, sárgadinnye, karalábé, káposzta, sóska, paradicsom, burgonya.

Jelölés vizsgálat

A citrusfélék jelölésére vonatkozó rendelkezéseket a 1234/2007/EK rendelet tartalmazza.

A citromok csomagoláson kötelezően, jól látható és olvasható módon fel kell tüntetni:

• a csomagoló és/vagy a feladó nevét és címét,
• a termék megnevezését, fajtáját,
• származási országot,
• minőségi osztályozás számát,
• méretet,
• betakarítást követően használt felületkezelő anyagokat.

Növényvédelmi felügyelőink a kereskedelemben, a helyszínen ellenőrizték a nyomonkövethetőségi dokumentációkat, továbbá a citromok jelölését is megvizsgálták.

Egy terméken nem jelölték a termék fajtáját, ami viszont kötelező. A hiányosságért a felelős vállalkozást figyelmeztetik a hivatal szakemberei, és kötelezik a hiba javítására.

Ha kíváncsi, melyik citrom végzett az élen a kedveltségi vizsgálat alapján, kattintson ide!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kerti feladatlista őszre a STIHL szakértőitől

2020. szeptember 30. 04:36

A STIHL szakértői összegyűjtötték azt a hét kerti feladatot, amit mindenképpen el kell végeznünk még a fagyok beköszönte előtt.

Megjelent a Fa Book frissített verziója a kirándulószezonra

2020. szeptember 15. 09:50

350 képpel és csaknem 20 erdőtársulással bővítette fahatározó mobilalkalmazását az Országos Erdészeti Egyesület. Az ingyenes applikációban tovább finomodott a felhasználói élmény, teljesen megújult a megszerzett tudást ellenőrző beépített kvízjáték, és jelentősen kibővült a fényképek adatbázisa. Az Egyesület az új verzió kiadása alkalmából nyereményjátékot hirdetett meg a Facebookon, amely az alkalmazás használatára és a beazonosított fákról készített képek posztolására invitálja a természetbarátokat.

Leonardo di Caprio is érdekelt húshelyettesítők piacában

2020. szeptember 10. 13:07

A hamburgerekbe való húspogácsát helyettesítő, növényi alapú pogácsákat gyártó Beyond Meat Sanghajban épít új üzemet. Közben a világszerte csaknem 16 ezer kávézót működtető Starbucks is bejelentette, hogy növényi alapú termékkel bővíti az ázsiai kínálatát. A vegán árucikkek egyik nagy beszállítója egyébként pont a Beyond Meat.

STIHL Gépforgatók nyereményjáték: humor, kreativitás, értékes nyeremények

2020. szeptember 9. 14:30

Hatalmas sikert aratott a STIHL Gépforgatók nyereményjátéka, amelyben a legnagyobb hazai rajongótáborral rendelkező kertészeti gépeket gyártó vállalat új influenszereit kereste.

Március 20.: minden őstermelő írja a naptárba!

2018. február 14. 08:58

Érvényesíteni kell az őstermelői igazolványokat annak érdekében, hogy a jogviszony folyamatos maradjon.

Szükséghelyzeti engedélyt adott a NÉBIH a Reglone Air készítményre

2020. március 12. 13:38

A Reglone Air felhasználása 2020. május 25-től 2020. szeptember 21-ig terjedő időszakra engedélyezett.

Be kell jelenteni a harminc hektár alatti halastavakat is!

2019. június 12. 14:03

Minden halastóval rendelkező állattartónak be kell jelentenie tenyészetét, illetve haltartását a Tenyészet Információs Rendszerbe (TIR).

Véget ért a tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés első időszaka

2018. március 28. 07:11

A tavaszi szezonális ellenőrzés-sorozat, annak érdekében, hogy az ünnepek idején is kiváló minőségű és biztonságos élelmiszerek kerüljenek a családok asztalára, egész Húsvét hétfőig tart.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420