Komoly sikert könyvelhetett el a 2019-es AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon a vasvári székhelyű Karintia Kft., a rendezvény termékversenyén ugyanis két díjat is bezsebelhettek. Logisztika kategóriában a pannon régióra nemesített szójafajtájuk, az Angelica érdemelt ki Nemzetközi Termékfejlesztési Prémium Oklevelet.
„Magyarország különleges helyet foglal el a szívemben. Nagyon szeretem a magyar embereket, a magyar gazdák mentalitását. Az, hogy egy ilyen díjat vehetünk át az AGROmashEXPO kiállításon Nagy István miniszter úrtól, egy különleges élmény, és pozitív visszaigazolás, hogy a nemesítőink jó úton járnak” – mondta el a Karintia Kft. standján az Agrofórumnak dr. Maria Gohn-Mauthner.
A Mauthner csoport ügyvezetője hozzátette: fajtáikat sok helyen tesztelik Európa-szerte, többek között ennek is köszönhető, hogy nagy irántuk a kereslet. Olyannyira, hogy a fajták legtöbbször idejekorán el is fogynak. „Emiatt az egyik szemem sír, a másik viszont nevet. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy következő években még nagyobb területen tudjunk vetőmagot előállítani, hogy a magyar gazdálkodókat még jobban ki tudjuk szolgálni a Pannon régióra nemesített fajtáinkkal”.
Évtizedek óta kapcsolatban a magyar gazdákkal
A Mauthner csoport már évtizedek óta a vetőmag-nemesítés elkötelezett híve Közép-Európában, a probsdorfi fajták nemcsak hazájukban, Ausztriában népszerűek, de a környező országokban is előszeretettel vetik a termelők.
„A Mauthner csoportot édesapám, Fritz Mauthner alapította 1946-ban, ami után, 1970-ben, a Probstdorfi Nemesítő Ház átvétele jelentős változást hozott a cégünk életében. Ausztriából indulva Európa-szerte számos leányvállalatunkon keresztül tudjuk terjeszteni a mi régiónkra nemesített genetikát. A Karintia Kft. 2000 óta tartozik a Mauthner csoporthoz, aminek köszönhetően a magyar gazdálkodók első kézből kaphatják meg a legújabb fajtáinkat. Már édesapám is intenzíven kereskedett Magyarországon, Csehországban és Lengyelországban, amit az elmúlt években sikerült megerősítenünk, és tovább bővítenünk” – fogalmazott a tulajdonos asszony.
A fejlődés nem áll meg az Angelicánál
Fontos kiemelni, hogy a Mauthner csoport a kalászosok nemesítésén túl nagy hangsúlyt fektet a szója nemesítésre is. Különösen a Pannon régióra specializált szójafajtákkal erősítettek az elmúlt években is, aminek köszönhetően nagyon jó anyagokat tudnak ajánlani a magyar termelőknek is.
A díjnyertes, korai éréscsoportba tartozó Angelica szójafajtát az erőteljes kezdeti fejlődés, ezáltal jó gyomelnyomó képesség, valamint a magas terméspotenciál jellemzi. A korai betakaríthatósága miatt pedig nagy biztonsággal vethető utána őszi kalászos. Mindez hozzájárul az Angelica fajta nagy népszerűségéhez, ami további munkára ösztönzi a probstdorfi nemesítőket.
„A következő két évben még legalább öt olyan fajtával készülünk, ami hasonlóan nagy visszhangot kelt majd, mint az Agelica vagy az Atacama. A nemesítőink nem álltak le a termékfejlesztéssel, hiszen folyamatosan érkeznek a pozitív visszajelzések a termelők részéről. Fantasztikus az a munka, ami Ausztriában, a magyar határhoz közel, ebben a száraz régióban zajlik. A fejlődés tehát nem áll meg az Angelicánál” – hangsúlyozta dr. Maria Gohn-Mauthner, aki szerint a klímaváltozás komoly kihívás elé állítja a gazdálkodókat, ez pedig a nemesítők munkájára is nagy hatást gyakorol.
Az azonban biztos, hogy az agráriumban dolgozók nagyon jó helyen vannak az ágazatban, hiszen a népesség folyamatosan növekszik, 2050-re akár 10 milliárdan is lehetünk a Földön, ami a mezőgazdaság jelentőségét növeli. Mivel azonban Magyarországon sem lesz több termőföld, mint amin most gazdálkodunk, így a jelenlegi területen kell még eredményesebben dolgozni, amihez kiváló szakértelem és jelentős háttértámogatás szükséges – például a fajták tekintetében is.