Agrárközélet

Súlyos veszteségeket okoznak az Oroszország elleni szankciók

MTI

Oroszország ellen 62 országban 159 féle kereskedelmi korlátozás van érvényben, amelyek 2018-ban 6,3 milliárd dollárnyi veszteséget okoztak a kivitelnek - közölte kedden az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium.

A korlátozások elsősorban az acél és a gabona kivitelét sújtják. A tárca szakértői által összeállított anyag szerint a korlátozások a különféle szankciók mellett magukban foglalják a dömpingellenes vámokat, az engedélyeztetést, a kvótákat, a technikai akadályokat, az állat- és növény-egészségügyi intézkedéseket.

A legnagyobb veszteséget, 2,42 milliárd dollárt az EU által bevezetett intézkedések okozták. A második helyen az Egyesült Államok áll 1,17 milliárd dollárral, a harmadikon pedig Ukrajna 775 millióval.

Az unió vezet az életbe léptetett korlátozások számában is: az EU az orosz tárca szerint 25, Ukrajna 22, India 16 féle, az orosz exportot akadályozó intézkedést vezetett be. Az Egyesült Államok a maga kilencféle korlátozásával a hatodik helyen áll, Fehéroroszország (13) és Törökország (12) mögött.

Az ágazatok közül a legsúlyosabb veszteséget, 3,99 milliárd dollárt a kohászat szenvedte el, amelyet az agrárszektor követ 1,1 milliárd dollárral. A vegyipar 640,7 millió, az autóipar pedig 306 millió dollár kárt könyvelt el.

A dokumentum szerint az orosz gazdaságfejlesztési minisztériumnak tavaly 32 kereskedelmi korlátozás feloldásáról sikerült megállapodnia, amelyek szakértői vélemények szerint 330 millió dollár veszteséggel jártak volna.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Versenyfutás az idővel – rövid távon az amerikaik a nyerők

2019. október 30. 15:38

Az árakra elsősorban az volt hatással, hogy a kínai-amerikai feszültség tovább enyhülhet és bár áttörő új hír nem volt, felmerült további 10 millió tonnás nagyságrendű kínai szójabab vétel lehetősége az USA-ból.

Létrejöhet a „gabona OPEC”?

2020. január 6. 09:02

A „gabona OPEC” célja a gabonapiac stabilitásának biztosítása, az árpolitika összehangolása és a világ éhségproblémáinak megoldása lenne. A szervezet tagja lehet többek között Oroszország, az Európai Unió, az Egyesült Államok, Kanada és Argentína.

Sikeresek a hazai agrárcégek az orosz piacon

2019. április 24. 10:16

Nemrég orosz sajtóhírek szerint felmerült az orosz embargó esetleges szigorításának lehetősége is, ami igen érzékenyen érintené Magyarország és az uniós országok eddig még nem korlátozott tenyésztési célú szarvasmarha kivitelét is.

Enyhülnek Oroszország GMO szójabab behozatali korlátozásai

2020. június 7. 16:03

A szójabab-termékek globális piacokon kialakult túlkínálata következtében az amerikai társaságok oroszországi dömpingbe kezdhetnek.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420