Zöldség-Gyümölcs

Magas az alma raktárkészlete az unióban

NAK

Még mindig nagyon magas Európa friss alma raktárkészlete: a két legnagyobb almatermő országban még mindig több mint 1-1 millió tonna van a tárolókban. Közben pedig Oroszország korlátozza a fehérorosz frissalma- és frisskörte-exportot.

A február 1-jei adatok alapján a fő európai almatermő országok még mindig több mint 3,8 millió tonnányi friss gyümölcsöt tárolnak. Nem meglepő módon Lengyelországnak volt a legnagyobb készlete (1,215 millió tonna), közvetlenül mögötte pedig Olaszország volt (1,133 millió tonna).

Lengyelországnak 262 ezer tonna gyümölcsöt sikerült értékesíteni januárban. A betakarítást követő hónapokban átlagosan mintegy 293 ezer tonna almát szállítottak eladásra. Ebben azonban benne vannak azok a hatalmas tételek is, amiket az idén a feldolgozóipar számára adtak át. Ezt az átlagot tekintve legjobb esetben is négy hónapja van Lengyelországnak, hogy kiürítse a hűtőházait, mielőtt az új szezon gyümölcsei beérkeznének. Ha mindez sikerülne, akkor az új szezont mindössze 43 ezer tonna almával nyitná. Ez előnyös lenne Lengyelország számára, hiszen a 2017/18-as szezont is 46 ezer tonnával zárta.

Ez azonban nem valószínű, mert a feldolgozás megszűnt, valamint sok gyümölcsről jelentették, hogy nem megfelelő a minősége a friss értékesítésre. Ha a készletek egy részét nem dobják ki vagy nem adják az állatoknak (ami a termelők számára gyakorlatilag ugyanazt jelenti), akkor Lengyelország több mint 100 ezer tonnányi készlettel indul a 2019/20-as szezonnak.

Lengyelország frissalma-exportja tavaly 794 320 tonna volt, összehasonlítva a 2017. évi több mint 1,03 millió tonnával. Ez egyrészt a 2017. évi alacsony termésnek volt köszönhető, másrészt 2013 óta megfigyelhető a lengyel almaexport csökkenése. A fehéroroszok felé az export 170 ezer tonna alá csökkent a korábbi több mint 435 ezer tonnáról. Fehéroroszország egy kapu volt a lengyel gyümölcsnek Oroszország felé, így kerülve meg Oroszország embargóját, de látva, hogy ezt a belépési pontot az oroszok be akarják zárni vagy legalábbis korlátozni, úgy fest, az idén is kevesebb lesz az export a fehéroroszok felé.

Oroszország korlátozza a fehérorosz frissalma- és frisskörte-exportot

Pár héttel a teljes betiltás fenyegetése után az orosz hatóságok bevezettek egy ideiglenes korlátozást a fehérorosz alma- és körteszállítmányokra. A döntés azt követően született, hogy az Orosz Nemzeti Vámhivatal április első hetében lefoglalt 39 járművet, amelyek szankcionált termékeket szállítottak, illetve 36 járművön növény-egészségügyi bizonyítvány nélküli almát és körtét találtak.

Oroszország fő állat- és növény-egészségügyi hatósága, a Rosselkhoznadzor az alábbi nyilatkozatot adta ki: „Figyelembe véve, hogy gyümölcsök és zöldségek ismeretlen növény-egészségügyi állapotban és hamisított bizonyítványokkal érkeznek Fehéroroszországból, a Rosselkhoznadzor úgy döntött, hogy 2019. április 12-től ideiglenes korlátozást vezet be a Fehéroroszországból érkező alma- és a körteszállítmányokra, amíg a jelen helyzet meg nem oldódik.” A Rosselkhoznadzor kihangsúlyozta, hogy ez a döntés ideiglenes. Korábbi tapasztalatok alapján azonban (például a fehérorosz ömlesztett tejtermékek ideiglenes zárlata esetén) Oroszország nem arról ismeretes, hogy egyhamar eltörli a korlátozásait.

Valószínűleg most is hasonló a helyzet, mivel 2014-től 2018-ra Fehéroroszország lecsúszott az első helyről a negyedik legnagyobb frissalma- és frisskörte-ellátó pozícióba. Fehéroroszország 2015-ben volt a csúcson, amikor még 550 600 tonna almát exportált Oroszországba, ami 2018-ban 122 500 tonnára csökkent. Fehéroroszország hosszantartó első számú beszállítói státuszát főként Moldova, Kína és Szerbia vette át, amely államok jelenleg fő ellátói Oroszországnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bajban az európai gyümölcsfeldolgozók

2020. szeptember 28. 08:17

A koronavírus terjedése miatti válság hatására a gyümölcsfeldolgozókban hiányzott a betakarítási munkálatokat végző idénymunkások egy jelentős része Nyugat-Európában ebben a szezonban.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.

Folytatódott a gyümölcsök ütemes drágulása

2020. szeptember 14. 10:47

2020. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál.

Figyeljünk a gyümölcs- és a szőlő szaporítóanyagok kitermelési határnapjára

2020. szeptember 10. 10:47

A szabadgyökerű gyümölcsfaiskolai és szőlőiskolai ültetési anyagok termelési ciklusa ősszel, a növényállományok kitermelésével zárul.

A francia almatermesztőket is hátrányosan érinti az olcsó lengyel alma

2019. október 15. 11:36

Lengyelországban oly mértékben felfutott az almatermesztés, hála az uniós támogatásnak és az infrastruktúra fejlődésének, hogy az exporttal szemben a francia gazdák védtelennek érzik magukat.

Nem jutottak dűlőre a léalma felvásárlási árának emeléséről

2018. augusztus 14. 13:44

A gazdák továbbra is egyöntetűen visszautasítják az önköltségi ár felét sem tartalmazó, 13 forintos feldolgozói ajánlatot, amely a szervezet szerint az üzemek árainak teljes összhangja miatt felveti a kartellgyanú lehetőségét is.

A kajszibaracktól idénre elbúcsúzhatunk

2018. április 9. 07:11

A tavaszi fagy a legnagyobb mértékben a kajszibarackot károsította, a becslések szerint a jelentős rügykárok miatt idén csak viszonylag gyenge, 10-20 ezer tonna közötti termésre lehet számítani.

Almás-körtés őszi pite

2019. november 24. 05:37

„Ronda, de finom” – így hirdetik a piacon a vajkörtét, ami furán hangzik, de végülis igaz. Nekünk szerencsére otthon is bőséggel terem, így nem kellett a piacról beszereznünk ezt a valóban formátlan gyümölcsöt, ami most újfent egy ínycsiklandozó pite alapanyagaként szolgált.