Agrárközélet

Elfogadták a vállalkozások tisztességtelen piaci gyakorlatairól szóló irányelvet

NAK

2019. április 10-én hivatalosan is elfogadták a mezőgazdasági és élelmiszer-ellátási láncban a vállalkozások közötti kapcsolatokban előforduló tisztességtelen piaci gyakorlatairól szóló, hosszú ideje vitatott irányelvet (2019/633 EU irányelv). Az uniós szintű fellépés az élelmiszer-ellátási lánc szereplőinek alapszintű védelmét biztosítja szerte az Európai Unióban a szabályok harmonizálása mellett elsősorban az érvényre juttatásukra vonatkozó közös előírások bevezetése és a végrehajtás terén tett erőfeszítések összehangolása révén.

Az irányelv alapelvei:

  • A gazdálkodók, a gazdálkodói szervezetek és más gyengébb mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek szállítóinak védelme az erősebb vevőkkel szemben.
  • 16 tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalma.
  • A tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok tilalmának végrehajtása az egyes tagállamok hatóságai által és együttműködés a hatóságok között.
  • Minimális harmonizáció: a tagállamok az irányelvnél szigorúbb szabályokat írhatnak elő.

Az irányelv célja, hogy csak azokat a szállítókat védje, amelyek gyenge alkupozíciójuk miatt ilyen védelmet igényelnek. „Progresszív megközelítést” alkalmaz a forgalom alapján a beszállítók, illetve a vevők alkupozíciója becslésének eszközeként. A progresszív megközelítés védi a szállítót egy gazdaságilag erősebb vevő tisztességtelen kereskedelmi gyakorlataival szemben. A vonatkozó forgalom a kkv-król szóló bizottsági ajánlás (2003/361/EK) kritériumain alapul.

Az irányelv az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését (2019. április 25.) követő ötödik napon lép hatályba. A tagállamoknak ezt követően két évük lesz arra, hogy a szabályokat átültessék a nemzeti környezetbe, amiket hat hónappal később már hatályba is kell léptetni.

A tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok irányelvvel kapcsolatban az Európai Bizottság kiadott egy hosszabb tájékoztató anyagot, amit ide kattintva érhet el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Sikamlós téma: szárnyal az ír csigatenyésztés

2018. december 23. 10:51

Csak ebben az évben hét vidéki településen nyolc új csigafarmot hoztak létre Írországban, így 41-re emelkedett a számuk. Amint az Irish Mirror írta, egy acre (0,4 hektár) „csigamező” 20 ezer eurós éves nyereséget is eredményezhet.

Csehország büntetni fogja a kettős minőségű élelmiszerek árusítását

2019. május 21. 08:06

Csehország már évek óta a visegrádi négyek közül a legerőteljesebben bírálja azt a gyakorlatot, miszerint számos élelmiszert a gyártók azonos csomagolásban, de eltérő összetételben árusítanak egyes országokban.

Fontos az élelmiszerpazarlás csökkentése

2018. október 9. 06:48

Magyarországon 1,8 millió tonna az élelmiszerhulladék évente, ennek egyharmada a háztartásokban termelődik. Egy főre vetítve egy magyar háztartás évente 68 kilogramm élelmiszerhulladékot termel.

Az óvintézkedések nem zavarhatják az élelmiszer-ellátást

2020. április 26. 15:10

A világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő szervezet, a G20 mezőgazdasági miniszterei hangsúlyozták, hogy a koronavírussal kapcsolatos óvintézkedések nem zavarhatják az élelmiszer-ellátást.