Miért ültet rózsát a szőlősgazda a szőlősorok elé?

Agrofórum Online

H. László kérdése: Többször láttam már, hogy a szőlősorok elé rózsát ültettek. Miért teszik ezt a gazdák?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Erre a kérésre kétféle választ kaphatunk. Talán nem sértődnek meg azok, akik azt válaszolják: azért, mert szép. Igazuk van, de ennél többről van szó. Csak ezt a választ a legtöbb növényvédelmi szakember nem fogadja el, mert Dr. Lehoczky János a Szőlő növényvédelem című könyv és sok szőlővédelemmel kapcsolatos cikk szerzője, a kandidátusi értekezésében, is sokat foglalkozott a szőlőlisztharmattal. Azt mondta, hogy amikor a rózsatöveken megjelenik a lisztharmat, akkor rövidesen a szőlőtőkéink is lisztharmatosak lesznek. A kevésbé járatos növényvédelmi szakember erre azt a választ adja, hogy ez nem helyes, mert a szőlőt nem a rózsalisztharmat támadja meg, hanem a szőlőlisztharmat. Ez valóban így van, de a rózsalisztharmat fertőzés létrejöttéhez ugyanazok a miklroklímatikus körülmények kedveznek, mint a szőlőlisztharmatnak.

Kedvező környezeti feltételek esetén ugyanis a szőlőtőkéken tömegesen fejlődnek ki a micéliumszövedékek, azokon a nyári fertőzéseket előidéző konídiumok, a nyár végén pedig az áttelelő spórák, a kleisztotéciumok. A rózsatő nemcsak gyönyörködtet a szőlőtábla szélén, hanem felhívja a figyelmünket a szőlőlisztharmat elleni védekezésre. Tehát nem csak drága, speciális műszerekkel lehet jelezni a szőlőlisztharmatra kedvező miklroklímatikus tényezőket, hanem rózsával is.

Rózsalisztharmat

Sok szőlősgazdának különböző fajtákból áll az ültetvénye, és legtöbb gazda tudja, hogy ezek közül melyik fajta érzékeny a lisztharmatra, a csemegeszőlők közül például a Favorit, a borszőlőfajták közül például az Oporto, így a szőlő kihajtása utáni lisztharmat elleni védekezés sorrendjét is meg tudja határozni. Azonban a táblák helyzete, fekvése különböző, szükség van „műszerre” is, a rózsára, hogy jelezze, mikor kedvezőek a körülmények a szőlőlisztharmat fertőzésre.

Akiknek a szőlőtáblájában nem egy fajta van, azok a szőlőtermesztők is tudják, hogy melyik az a tőke, amelyiket „szemmel kell tartani”, többek között a szőlőlisztharmat fertőzés miatt is, melyek azok, amelyek a szőlőlisztharmattal szemben rezisztensek, például a Bianca vagy a Medina. Így nyugodtan mondhatjuk, hogy a rózsa nem csak dísze az ültetvénynek, hanem hasznos műszere is.

Veszélyes kártevők: Vetésfehérítő bogarak

2019. április 2. 07:58

A vetésfehérítő bogarak a termesztett gabonaféléink egyik legjelentősebb kártevői. Kártevőként Magyarországon először az 1850-es évek végén írták le. Az elmúlt évtizedekben, az 1980-as évektől kezdődően becsült kártétele megduplázódott őszi búzában.

Vessen és szüreteljen párhuzamosan augusztusban

2019. július 16. 05:36

A hagymafélék mellett sok más zöldségnövényt lehet betakarítani augusztusban, például a paradicsom, a paprika, a cukkini is ebben az időszakban érik a legintenzívebben

Veszélyes kártevők: Amerikai kukoricabogár

2019. június 19. 04:37

Az amerikai kukoricabogár a legjelentősebb kukorica kártevőink közé tartozik. A kártétele a hektáronkénti 5-10 q-tól a teljes termésveszteségig terjedhet. A lárva és az imágó egyaránt kártevő.

Növényvédelmi alapfogalmak és kategóriák

2020. február 19. 08:16

A növényvédő szerek olyan készítmények, amelyek egy vagy több hatóanyagot tartalmaznak. Ezek a hatóanyagok lehetnek természetes eredetű, illetve kémiai, biológiai vagy biotechnológiai úton előállított anyagok, valamint élő szervezetek.