Agrárközélet

Katasztrófához vezethet, ha tovább csökken a biodiverzitás

Agrofórum Online

Az emberiség élelmezésének biztosítása a mezőgazdaság jelenlegi legnagyobb kihívása. Bizonyos növények, állatok és mikroorganizmusok az élelmezés fenntartásában kulcsfontosságúak, de sajnos közülük sok már kihalt, vagy a kihalás szélére sodródott. A tudósok ezért riadót fújtak.

Földünk élelem készletei egyre inkább veszélybe sodródnak a biodiverzitás folyamatos pusztítása miatt – olvasható az independent oldalán. Ennek oka, hogy többek között a mezőgazdaság szereplői sem védik eléggé azokat a növényeket, állatokat és mikroorganizmusokat, melyek segítenek létrehozni és fenntartani az emberiség élelmiszerkészletét. Egy tanulmány szerint, amennyiben nem teszünk valamit a természetes ökoszisztéma fenntartása érdekében, a globális készlethiány fokozatosan növekedni fog az elkövetkező időszakban.

Szigorú előírások vannak ugyan világszerte számos országban, de ezek betartása sem elég a jelek szerint ahhoz, hogy a biodiverzitás csökkenését meggátoljuk. Sokat mondó adat, hogy az elmúlt 20 évben a világ növényzetének 20 százalékánál figyelhető meg a termésmennyiség csökkenése.

A növényi vegetáció produktivitásának csökkenése mellett ami igazán rémisztő, az a beporzásért felelős rovarok számának drasztikus csökkenése. Mellettük a kártevőket pusztító madarak és az óceánok és tengerek táplálékláncának alapját képező halfajok száma is drámai csökkenést mutat.

A mezőgazdaság felelősségét kiemelik ebben a témában, ugyanis sokak szerint a modern mezőgazdaság kizsákmányolja a termőföldeket. Mindez azt jelenti, hogy azokat a növényeket, állatokat és mikroorganizmusokat elpusztítja, amelyek hosszú évszázadok, évezredek óta segítik a haszonnövények fejlődését keléstől betakarításig. Természetesen a problémáért nem csak a mezőgazdaság a felelős, a gyárak, gépek által kibocsátott káros anyagok, valamint a klímaváltozás is negatív hatással van a biodiverzitás csökkenésére.

Mi lehet a megoldás erre az égető problémára? Szakértők szerint szükség van az élelmiszer-előállítás módjainak megváltoztatására, valamint kulcsfontosságú kérdésként kellene kezelniük a mezőgazdasági vállalkozásoknak is a biodiverzitás fenntartását.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Orbán Viktor: a magyar gazdáknak vasárnap nemet kell mondaniuk a bevándorlásra

2019. május 23. 17:38

Brüsszel a gazdák pénzének egy részét el akarja venni és oda akarja adni a migránsok támogatására, amit meg kell akadályozni - mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön a Fejér megyei Mezőfalván, a III. NAK szántóföldi napok és agrárgépshow rendezvényén.

Mondja el véleményét és formálja a mezőgazdaságot!

2020. március 23. 15:32

A Kleffmann Group alapítása óta elkötelezett híve volt az elsőrangú mezőgazdasági piackutatásnak és szaktanácsadásnak. Az elmúlt több mint 25 év során teljes körű piackutatási szolgáltatást nyújtottunk, amely során kulcsfontosságú információkat biztosítottunk ügyfeleinknek a mezőgazdasági ágazatokkal kapcsolatosan.

Gyengülő pénzügyi teljesítmény a mezőgazdaságban

2018. március 14. 08:24

Folyamatosan gyengül a hazai mezőgazdaság jövedelem termelése, és középtávon nem is várható, hogy ez a folyamat megforduljon.

A tájelemekről - nem csak zöldítőknek I. rész

2019. május 21. 08:27

Számos kutatás foglalkozik a mezőgazdasági térségek tájszerkezetének vizsgálatával, az eredmények egybehangzóak: egyértelmű párhuzam vonható a szántóföldek terjeszkedése, illetve a természetközeli felszínborítás és ezzel együtt a biodiverzitás csökkenése között.