Növényvédelem

Levéltetvek is okozhatnak súlyos betegségeket a burgonyában

Agrofórum Online

Ahogyan azt már egy korábbi cikkemben írtam, számos olyan burgonyafajta van forgalomban, amelyek egyes burgonyabetegségekkel szemben ellenállóak, rezisztensek. Ettől függetlenül nem árt tisztában lenni, milyen betegségek fordulhatnak elő a burgonyanövényeken, hogy időben meg tudjuk tervezni a védekezést az esetlegesen felbukkanó kórokozók ellen.

Első helyen egy gombabetegséget, a szeptóriás levélfoltosságot említenék meg, amelyet könnyen fel lehet ismerni. Jellegzetes, kisméretű, kör alakú, sötét színű foltok jelentkeznek a burgonya levelén szeptóriás fertőzöttség esetén először az alsó leveleken, majd innen terjed a kór a növényen egyre feljebb. A betegség előrehaladtával a foltok száradni kezdenek, majd a levelek lehullanak a növényről. A betegség tünetei elsősorban a leveleken jelentkeznek, a burgonyagumón ritkán látható bármilyen elváltozás. A betegség terjedésének a párás, nedves környezet kedvez, ezért a megelőzés érdekében az öntözést lehetőség szerint a növények tövénél végezzük, a leveleket ne érje nedvesség. A fertőzött növényeket égessük el és alkalmazzunk legalább 2 éves vetésforgót.

Egy másik, gyakran előforduló betegségnek, a burgonya levélsodródásának okozója egy vírus, amely komoly károkat képes okozni a burgonyaállományban. Ez a betegség is könnyen felismerhető, a fertőzött növények levelei a csúcsoktól kezdődően sodródnak, esetenként az érintett levelek elszíneződése is megfigyelhető. Ezen kívül a levélsodródásban szenvedő növények visszamaradnak a fejlődésben, törpenövés alakul ki. A betegség elleni védekezés nem egyszerű, ugyanis elsősorban a levéltetvek ellen kell fellépni. A vírus ugyanis a levéltetvek által terjed, szívogatásuk során a vírus a növénybe kerül. Megoldás még a rezisztens fajták termesztése is.

A baktériumos szártőrothadás és nedves gumórothadás megjelenése és pusztítása egy baktériumnak köszönhető. A betegség terjedésének a hűvösebb, csapadékos körülmények kedveznek, a beteg növények alsó szárrésze fekete színű rothadásnak indul, majd az érintett szár elhal. A betegséget okozó baktérium sérüléseken keresztül képes bejutni a burgonyanövény belsejébe, majd belülről kezdi szétrothasztani a növény szárát. A gumóban a betegség kellemetlen szagú rothadás formájában jelentkezik, amely már a földben végbemehet, de előfordul, hogy csak tárolás folyamán kásásodik be a gumó belseje. Védekezni a betegség ellen az ellenálló fajták termesztésével lehet (például Desirée), illetve a munkafolyamatok során figyelni kell arra, hogy ne okozzunk sérülést a növényeknek, vagy a gumóknak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit tegyünk a repcével ősszel?

2020. szeptember 17. 07:57

A repce őszi menedzselése képzi az alapját egy igazán jó termésszintnek. Az őszi teendőink célja, hogy olyan repcét „engedjünk a télbe”, ami 8-12 levelet és kb. 30 cm-es karógyökérzetet fejlesszen minimum 1 cm-es gyökérnyakátmérővel. Ha ezeket a paramétereket el tudjuk érni, akkor nyugodtak lehetünk afelől, hogy a növényünk át fog telelni. Ahhoz viszont, hogy ezt a fejlettséget a növény el is tudja érni, ahhoz az őszi teendőket kézben kell tartani.

Őszi teendők a repcetáblán

2020. szeptember 16. 12:31

Az elmúlt pár év tapasztalatai megerősítik, hogy jövedelmező termésszint a vetéstől kezdve tervezett és megfelelően végzett növényápolási, növényvédelmi technológiák alkalmazásával érhető el.

„Nem a célokkal, hanem a módszerekkel van probléma” – interjú Szalkai Gáborral

2020. szeptember 16. 12:03

A növényvédelem helyzetét folyamatos kétségek közt tartja az EU, gyors és sokszor indokolatlan hatóanyag-kivonási döntéseivel. E mellé idén tavasszal berobbant a koronavírus-járvány, ami kaotikus szezonkezdést okozott mind a növényvédőszer-gyártók, mind a kereskedők és termelők oldalán. A Növényvédelmi Szövetség képviseli a Magyarországon bejegyzett növényvédőszer-gyártó cégek, illetve képviseleteik szakmai érdekeit, ezért kértük a kialakult helyzet elemzésére az NSZ ügyvezető igazgatóját, Szalkai Gábort.

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

2020. szeptember 14. 12:02

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

„Újburgonya” – nem csak tavasszal

2018. november 23. 04:36

A nyári ültetésből származó, nem teljesen beparásodott héjú burgonya tetszetősebb, mint a teljesen beparásodott héjú. Termesztésének lehetőségeiről, értékeiről szól a Zöldségtermesztés rovat e havi írása.

Luxuscikk lehet a sült krumpli!

2018. december 29. 12:10

Míg Írországban az elmúlt évben a vendéglátóipari szektor 60-80 euróért juthatott hozzá egy tonna hámozott burgonyához, addig most 340-350 eurót kell fizetniük

Kevesebb zöldség és gyümölcs termett

2020. augusztus 24. 08:03

2019-ben az előző évinél negyedével kevesebb, 63 ezer tonna meggy termett, 2012 óta a legkevesebb. A szőlő mennyisége tizedével mérséklődött.

Csak a korai burgonyának van jövője Magyarországon?

2019. augusztus 21. 10:35

A burgonya magyarországi vetésterülete folyamatosan csökken, az Agrofórum egyik legfrissebb videójában ennek okait próbálta megtudni.

Zöldség Videó