Agrárközélet

A gazdálkodók nagy része öntözött tavaly

NAK/NAIK AKI

A vízjogi engedéllyel rendelkező gazdálkodó szervezetek és egyéni gazdálkodók 71,7 %-a öntözött a 2018-ban – derült ki a NAIK AKI öntözési jelentéséből.

A NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) keretében végzett adatgyűjtés alapján elkészítette a 2018-as öntözési statisztikai jelentését. Az OSAP adatszolgáltatást a vízjogi engedéllyel rendelkező gazdálkodóknak és gazdálkodó szervezeteknek (vízjogi engedélyeseknek) tárgyi év január 20-ig volt kötelező megküldeni, amelyet a kijelölt 2100 vízjogi engedélyes 70 %-a teljesített.

A vízjogilag engedélyezett öntözhető területek nagysága közel 130 ezer hektár volt, melynek több mint négyötöde az Alföldön található [Kiemelten: Jász-Nagykun-Szolnok (26 ezer ha) és Békés megyében (30 ezer ha)]. Az engedélyezett éves vízmennyiség pedig összesen 230 millió köbméter volt. A gazdálkodók több mint 70 %-a öntözött a 2018-as évben.

Összesen közel 70 ezer hektáron 119 millió köbméter vizet öntöztek ki a gazdálkodók. A megöntözött terület és a kiöntözött víz több mint 80 %-a az Alföldet érinti; 92 %-ban felszíni, 7,5 %-ban felszín alatti és 0,5 %-át partiszűrésű vízből öntöztek.

A kiadagolás és felhasznált víz aránya pedig a következők szerint alakult:

  • 63 % esőztető lineárral – a felhasznált víz 50 %-a;
  • 17 % esőztető csévélődobbal – a felhasznált víz 10 %-a;
  • 10 % esőztető körforgóval – a felhasznált víz 8 %-a;
  • 5 % mikroöntözéssel – a felhasznált víz 2 %-a;
  • 4 % felületi, árasztó öntözéssel – a felhasznált víz 29 %-a.

További részletek ide kattintva érhetőek el.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

Öntözési és vízgazdálkodási intézetként működik tovább a szarvasi agrárkar

2019. november 22. 09:02

Az intézet elsődleges feladata az agronómiai, biológiai, ökológiai, talajtani és környezettudományi diszciplínákhoz kapcsolódó szakirányú továbbképzések szervezése, tudományos kutatásokban való részvétel, továbbá kutatás-fejlesztés a mezőgazdasági vízgazdálkodás és öntözés területén.

Kerti kalendárium – áprilisi teendők a házikertben

2020. április 24. 12:44

A medvehagyma-szezon hónapjában is kimerészkedhetünk kicsit a kertbe, hiszen akad tennivaló bőven a gyümölcsfák, a veteményes, a kert dísznövényei és a gyep körül is. A négy fal között töltött hosszú órákban is akadnak szép számmal teendők a szobanövényeink körül is, így róluk se feledkezzünk meg!

Öntözni vagy nem öntözni? –az űrből érkező segítség

2019. október 27. 07:14

Hamarosan az űrből is segítségre számíthatnak a gazdák az öntözéssel kapcsolatos döntések meghozatalában.