Miért fejlődik néhány szőlőhajtás nagyon erőtlenül?

Agrofórum Online

K. Szabolcs kérdése: Szőlőültetvényemben több tőkén is gyengén fejlődő hajtásokat vettem észre. Mi okozhatja a problémát?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ez a szőlőtőke eutipás gombával fertőzött, ami egy lappangó betegség. Tavasszal a fiatal hajtások a szőlőlevélatka kártételéhez hasonló képet mutatnak. Később a deformált levelek gyomirtó szertől károsodott levelekre emlékeztetnek, június – júliusban a megbarnult levelek lehullanak, a virágzat levél nélkül marad, és csökkent mértékben fejlődik, az így legyengült, károsodott hajtások rosszul érnek be és elfagyhatnak. A korai diagnózis után a fertőzött tőkék törzsének „amputálása” megfelelő védekezés. Az eutipás ráktól erősen fertőzött tőkéket amputálással meg lehet menteni a korai elhalástól, és ez egyben a megifjítását is jelentetheti. Sajnos nemcsak idős, hanem a fiatal tőkék is károsodhatnak.

Egészséges és beteg (eutípás) hajtások

A kórokozó szőlőtőkén ejtett sebeken keresztül hatol be. Mint minden betegségnél itt is a megelőzés a legcélravezetőbb. Olyan művelésmódot kell választani (pl. ernyőművelés), ahol nagy sebek ejtése nem szükséges. Amennyiben valami ok miatt mégis elkerülhetetlen ez, akkor sebeket metszéskor sebkezelő anyaggal le kell zárni.

Beteg (eutípás) hajtások és egészséges tőkerész termése

Betegségnek kitett tőkét szemmel kell tartani és korai diagnózissal a betegséget időben meg kell állapítani. Így, ha időben felismerjük és eltávolítjuk a beteg tőkerészt, minden esélyünk megvan arra, hogy erőteljes gyökérzettel rendelkező egészséges tőkét nyerjünk. A visszavágott tőkéken az amputálás évében a tőke erősségének függvényében 3-5 hajtást lehet hagyni. A gyökérzet ugyanis egészséges és erős, így, ha csak egy hajtás maradna az, túl erős lenne, ami több szempontból sem előnyös. A következő évben egy vagy két vessző meghagyása ajánlott.

A beteg tőkerész eltávolítása után csonkot hagyunk

Amputáláskor és metszéskor is a tőkén esetében csonkot kell hagynunk. A csonk ugyanis gyorsan beszárad, így hiába kerül rá a gomba szaporító-képlete, hiába csírázik ki a gomba, a visszaszáradt csonk nem biztosítja számára az életfeltételeket.

Zöldinfrastruktúra és tájtörténet – a múlt „zöld” lenyomatai történeti térképeken

2019. augusztus 10. 04:36

A történeti térképek elemzése érdekes feladat, nincs két hasonló területegység. Mindig kiderülnek apró részletek, melyek az adott település, térség, illetve a táj változásának értelmezését megkönnyítik vagy éppen tarkítják.

Már hullanak a levelek, itt az idő a lemosó permetezésre!

2019. október 17. 11:05

Szüret után sok termesztő elfeledkezik a fák további növényvédelmi kezeléséről, és néhány hét után meglepődve tapasztalja növényein a korai lombhullást.

Fontos a szőlő-bor ágazat fejlesztése

2019. március 1. 12:03

Az elkészült Digitális Agrárstratégiában az agrártárca törekszik a szőlő- és borágazat elektronikus ügyintézési és ellenőrzési rendszerének kialakítására, valamint az elektronikus nyilvántartás biztosítására is.

A kacs, a szőlő indája (2/2.)

2019. március 19. 06:36

A szőlő a különleges kúszó és futó növényi csoporthoz tartozik, amely tagjai sajátos szerveikkel a fény felé kapaszkodnak, támaszkodnak és rögzítik hajtásaikat. E fontos funkciót végző szerv a kacs.