Agrárközélet

Folyamatos kötelezettséggé vált a parlagfű irtása – jelentős büntetésre számíthat, aki elmulasztja

Andreas Stihl Kft.

Az Andreas Stihl Kft. évek óta harcol a parlagfű térnyerése ellen – így kívánják felhívni a társadalom figyelmét arra, hogy a gyomnövény irtása nemcsak allergiás társainkkal szembeni figyelmességünk jele, hanem törvényi kötelezettségünk is. Fontos változás, hogy idén szigorodott a szabályozás, megszűnt a július 1-jei türelmi idő a parlagfű elleni védekezésben.

Magyarországon minden ötödik ember érintett a pollenallergiában, amelynek leggyakoribb okozója a levegőbe kerülő nagyfokú parlagfű-koncentrátum. Az elmúlt napok változóan napos-esős időjárása csak kedvezett a növény szaporodásának, ráadásul a tavalyi évhez képest egy-két héttel korábban kezdődött a parlagfű kelése¹. Várhatóan a hivatalos parlagfűszezon a korábbi augusztusi időszak helyett már júliusban elindul, így már most meg kell tennie mindenkinek a megelőző lépéseket.

Az ingatlantulajdonosoknak eddig minden év július elsejéig kellett gondoskodniuk földjük parlagfű-mentesítéséről, az Országgyűlés azonban tavaly decemberben eltörölte ezt a határidőt. Az allergiát okozó veszélyes gyomnövény irtása így egész éves, folyamatos kötelezettséggé vált.

„Sokan azt hiszik, azzal, hogy kitépnek egy-egy szál parlagfüvet, már megtették a maguk dolgát és hátradőlhetnek. Ez azonban nem így van” – mutat rá Bakon Gábor, az Andreas Stihl Kft. ügyvezetője, majd hozzáteszi: jogszabályban rögzített kötelezettségünknek teszünk eleget akkor, amikor saját környezetünket megtisztítjuk a súlyosan allergizáló növénytől.

A gyom irtását az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI törvény 17. § (4)² bekezdése ugyanis egyértelműen rögzíti és az idei évtől tovább szigorítja. Ennek értelmében a földhasználó köteles egész évben a tulajdonában lévő ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végig folyamatosan fenntartani. Azaz, ha a helyszíni ellenőrzés során – függetlenül annak időpontjától – megállapítást nyer, hogy a földhasználó ennek nem tett eleget, a hatóság megindítja az eljárást, amely akár 5 millió forintos bírságot is magával vonhat.

„Kiemelten fontos a lakosság hozzáállása, nekünk, nagyvállalatoknak pedig az élen kell járnunk mind a figyelemfelhívásban, mind pedig az irtásban. Csak bíztatni tudjuk a piac többi szereplőjét is, hogy álljanak be mellénk, küzdjünk közösen a parlagfű ellen és segítsük hozzá a nyugodt, egészséges nyárhoz az allergiában szenvedő társainkat is” – húzza alá Bakon Gábor.

A kertészeti szakértők iránymutatása szerint a parlagfű visszaszorítására a legjobb módszer a kaszálás, amelyet kézi erővel és gépi segítséggel is végezhetünk. A STIHL termékkínálatában megtalálható legkisebb fűkaszák is alkalmasak már a parlagfű elleni védekezésre, legyen szó damilos, vagy akár késes változatról. Nagy teljesítményüknek és hosszú élettartamuknak köszönhetően a benzines, az akkumulátoros és az elektromos változatok is pillanatok alatt elvégzik a gyomnövények irtását, a közel 35 típus közül pedig mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb változatot.

A parlagfű irtását belterületeken a jegyzők, külterületeken a kormányhivatalok ellenőrzik. A kötelezettséget elmulasztó földhasználók 15 ezertől 5 millió forintig terjedő bírságra számíthatnak, emellett számolniuk kell a hivatalból elrendelt közérdekű védekezés, vagyis a kényszerkaszálás költségeivel is.
Amennyiben kérdése van az irtással kapcsolatban, keresse a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi szakembereit. A földtulajdonosok a gyommentesítéssel kapcsolatos szakmai információkért a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz fordulhatnak.

¹ https://portal.nebih.gov.hu/-/orszagos-parlagfu-helyzetkep-2019-06-07-
² https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A0800046.TV

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Ne hozzunk be növényi károsítókat az országba!

2019. május 13. 07:49

Fontos tudni, hogy még az egészségesnek tűnő növények is rejthetnek magukban kockázatot, ugyanis a károsítók nem minden esetben láthatóak szabad szemmel, olykor pedig tünetmentesen is jelen lehetnek.

A koktélparadicsomokkal nincs baj

2018. augusztus 2. 08:30

A koktélparadicsomok élelmiszer-biztonsági és minőségi szempontból megfeleltek az előírásoknak - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Élő online valóságshow-t indít a Nébih

2019. március 28. 07:47

A „Túlélő tojások” az első olyan valóságshow, melynek főszereplői állatok, nevezetesen csirkék, vagyis kezdetben tojások.

Jogszabályi változások a gyümölcsültetvény-telepítéssel kapcsolatban

2018. február 4. 11:48

A gyümölcsültetvények engedélyezésének feltételeit, a gyümölcsültetvény kataszter vezetésének követelményeit a termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény határozza meg. A törvény 2018. január 1-i hatállyal számos ponton változott.