Olaszország északi részén, az első becslések alapján, a kedvezőtlen időjárás által okozott károk az átlagos hozam 10%-os csökkenését eredményezik, ami a termelés 2,45 millió tonna alá esését okozhatja a Világ Paradicsom Feldolgozó Tanácsa (WPTC) szerint.
A feldolgozóipar képviselői és a termelői szervezetek találkoztak a napokban, hogy felmérjék az észak-olaszországi paradicsomtermesztés helyzetét, ahol az eső, jégeső és az alacsony hőmérséklet is károsította a területet a kiültetés során.
– A növényeket jelentős késéssel ültettük ki a szabadföldbe, június 20-ig, miközben ez már június első hetében meg szokott történni – nyilatkozta az egyik résztvevő – Június 10-20 között még a legkorábbi növényeken sem voltak termések.
Az időjárás továbbra is „játszadozik” a paradicsomágazattal, a múlt héten jégeső érte a piacenzai területet, amely az egyik fő paradicsomtermesztő körzetet az Emilia-Romagna régióban. Mindezt figyelembe véve az idei átlaghozam 70 t/ha alatt lehet, az átlagos 75 t/ha-hoz képest, a teljes termés pedig a 2,45 millió tonnás előrejelzés alatt várható.
A következő találkozót július 23-ára tervezik, hogy egy világosabb képet kapjanak az időjárás korai fajtákra gyakorolt hatásáról.
– Jelenleg a hőmérséklet enyhe, de a feldolgozók várhatóan nem tudják elindítani a gyártást július 29.-30. előtt – mondta egy másik szakember. – Ez a feldolgozási naptár 10 napos késésének felel meg, ami a későbbi kiültetéseket is befolyásolhatja szeptemberben és azt követően.
Ebben a szezonban a termelők 35 000 és 35 600 hektár közötti területen ültettek ipari paradicsomot, amiből 3000 hektár ökológiai gazdálkodású, 800 hektárral több, mint 2018-ban. Ezeket a területeket viselte meg legjobban az esőzés és az alacsony hőmérséklet, így ott a helyzet katasztrofálisnak mondható.
Hasonló a helyzet Olaszország déli részén is, ahol a kiültetést a különösen esős május zavarta meg. A teljes terület ugyan nagyobb, mint tavaly, de az átlagos hozamok várhatóan alacsonyabbak lesznek, mivel az első virágzás minősége alacsonyabb volt.