Agrárközélet

Digitalizáció és automatizáció – új dimenziók az élelmiszergazdaságban

Axia Group Zrt.

Az információs technológia térhódítása, az ipari folyamatok teljes digitalizációja és automatizációja új dimenziókat jelent az élelmiszergazdaságban is. A REGIONS 4FOOD projekt az innovációs lánc mentén az agrár-élelmiszeripari cégekre koncentrál, és azok információs-kommunikációs termék és szolgáltatás-fejlesztéseit igyekszik támogatni az egyes regionális/nemzeti operatív programok befolyásolása révén, valamint a „big data” alkalmazások elterjesztését segíti.

A REGIONS 4FOOD projekt magyar partnere, a Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. szeptemberben két tanulmányútra is ellátogatott, hogy megismerje a projekt nemzetközi partnereinek jó gyakorlatait. 2019. szeptember 5-6-ig a szervezet Finnországban, a dél-ostrobothniai Seinajoki-ban, majd pedig a 2019. szeptember 23-24-ig egy andalúziai tanulmányúton vett részt. A két út során a résztvevők megismerkedhettek a két régió agrár-élelmiszeripari szektorával, azok kihívásaival és fejlődési lehetőségeivel.

A finnországi tanulmányút során kiemelt figyelmet kapott a gazdálkodók és a helyi agrártechnológiai vállalatok együttműködése. A jó gyakorlatok szerint az agrártechnológiai digitális megoldások fejlesztésébe és tesztelésébe bevonják a gazdákat, ami a hatékonysághoz és a jobb felhasználhatósághoz vezet.

Emellett sor került az agrár-élelmiszeripari szektor és a felsőoktatás szerepének megismerésére is. A rendezvényre a Seinajoki Alkalmazott Tudományok Egyetemének Agrártudományi és Élelmiszeripari Karáról és a Helsinki Egyetem Ruralia-intézetéből jöttek előadók.

A finn szervezőknek köszönhetően a résztvevők megismerkedtek a ResQ Club mobilapplikációjával is, aminek segítségével az éttermekben felhalmozódott ételmaradék eljuthat a rászorulókhoz. A szintén bemutatott REKO a helyi üzletek digitális rendelési rendszere, amely helyi termékeket helyben, a fogyasztói igényekhez rugalmasan alkalmazkodva értékesít. Az élelmiszerláncok tevékenységének digitális fejlesztéséhez kapcsolódva a Logmore QR adatgyűjtőről esett szó, amit az élelmiszerbiztonság, tárolás és szállítás nyomon követhetőségéhez fejlesztettek.

A résztvevők meglátogatták az Atria finn húsipari vállalatot, ahonnan a gazdasági szintű nyomon követhetőség ötlete származik, a Honkajoki Kft.-t, amely Finnország vezető állati melléktermék feldolgozója, valamint a Finmilk üzemet, ahol az agrár-élelmiszeripari szektor digitalizációjának módszereit is bemutatták.

Andalúziában szeptember második felében került sor a második tanulmányútra, amely az agrár-élelmiszeripari értéklánc digitalizációjának szervezeti, jogi, oktatási, gazdasági-pénzügyi és a műszaki dimenziói mentén ismertetett jó gyakorlatokat a nemzetközi partnerséggel.

Szervezeti jó gyakorlatként a Fiware Zone iHub-ot említették meg példaként, ami rendszerfejlesztéssel, azaz a digitalizációban érintett szereplők együttműködésének erősítésével foglalkozik.

Bemutatásra került két jogi szempontú jó gyakorlat is: az egyik a Geoportál, a másik pedig az Andalúziai Növényegészségügyi Riasztó és Információs Hálózat (RAIF). Mindkettő alkalmas a növénybetegségek kockázatainak és terjedésének térképes megjelenítésére.

A jó gyakorlat oktatási dimenziója mentén a Cordobai Egyetem „Digital Agri” (digitális átalakulás az agrár-élelmiszeripari szektorban) nevű új mesterképzése, és a Sevillai Egyetem Agrármérnöki Karának Digitális Mezőgazdaság és Élelmiszeripari Innovációk nevű mesterképzése került fel a napirendi pontok közé.

A Sevillai és a Cordobai Egyetem előadói az alkalmazott innovatív műszaki eszközök és gépek bevezetésével, működésével kapcsolatos tapasztalataikat osztották meg a hallgatósággal (pl. hozambecslés gépi tanulással, haszonnövények vezeték nélküli nyomon követése, vezeték nélküli csomópont, szenzorok, térkép- és szenzor-alapú gépek), ahol a középpontban a gazdasági-pénzügyi dimenzió állt.

Az andalúz program része volt egy narancsültetvény meglátogatása, ahol az öntözés hatékonyságát segítő innovatív eszközök alkalmazásával számottevő megtakarításra tesznek szert a gazdák. A gazdaság mintagazdaságként működik. A közelben gyapottermesztéssel is foglalkoznak a termelők.

Ezt követően a San Sebastian Szövetkezet telephelyén tartott beszámolót a szövetkezet és a Fiatal Gazdák Agrifood Egyesületének képviselője.

A program utolsó hivatalos helyszíne a Tudományos és Technológiai Park (Cartuja) volt. A látogatás témája a digitalizáció műszaki dimenziója volt. Juan J. Velasco Rivera az Andalucía Open Future (AOF) és a Minerva akcelerációs programon keresztül ismertette a technológiai alapú vállalkozásösztönzés tapasztalatait. Mindkét program jellemzője, hogy a köz- és a magánszféra együttműködésén alapul. Ezt követően több startup is bemutatkozott, a résztvevők egy kis ízelítőt kaphattak a helyi startup kultúrából.

A finn és a spanyol tanulmányutakból levont tanulságokkal a Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. a Regions 4Food projekt megvalósítása során a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program releváns pályázati forrásait szeretné célzottabbá, hatékonyabbá tenni.

További információk a Regions 4Food projektről:

A projekt eredményeiről folyamatos tájékoztatás olvasható a https://www.interregeurope.eu/regions4food/, angol nyelvű honlapon.

A Regions 4Food projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország társfinanszírozásával valósul meg az INTERREG EUROPE Programon belül.

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Robot gyomlálja a salátát Kaliforniában

2020. június 14. 09:39

Dino, a robot egy éve költözött a napfényes Kaliforniába, ahol a gazdálkodók saláta gyomlálására fogták be.

Napelemes fülbevalót fejlesztettek ki a szarvasmarhák ellenőrzéséhez

2018. december 29. 13:41

Az állatok élettartamára tervezett időjárásálló fülbevalót napelem látja el energiával, és GPS-adója lehetővé teszi a mezőgazdasági termelők számára, hogy egy webportálon megnézhessék, merre is jár egy konkrét állat.

„A fejlődés hagyománya” - az OMÉK margójára

2019. október 4. 10:29

A következő 2-3 évben annyit fog változni a mezőgazdasági ágazat, amennyit ezelőtt 30 év alatt összesen.

Egyre nagyobb az igény a precíziós eszközök iránt

2020. május 16. 08:37

Egy tanulmány rámutat: precíziós irányítási technológiákat 2019-ben Észak-Amerikában a főbb növények esetében a termőterület már több mint 80 százalékánál alkalmazták.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/digitalnomads/public_html/staging/releases/20240911215937/public/cms/wp-includes/functions.php on line 5420