A szójabab 0,9, a kukorica 0,7, a búza pedig 1,2 százalékkal drágult a chicagói árutőzsdén.
A szójabab tonnánkénti ára 341,7 dollárnak megfelelő szintig ugrott. Utoljára november 8-án kereskedtek ezen a szinten az agrártermékkel. Ha kitart a drágulás és 346,45 dollárig emelkedne a tonnára átszámított kurzus, akkor jó másfél éves csúcs dőlne meg, ugyanis annál drágábban 2018 májusában kereskedtek a szójababbal. Szakértők szerint azonban a további dráguláshoz újabb részletekre lenne szükség a Kína és az Egyesült Államok között megkötött kereskedelmi megállapodásról.
„A megállapodás első szakaszának lezárása kiváló alapot jelent, de a kurzus-emelkedés folytatásához a kereskedőknek jobban bele kellene látniuk a megegyezés részleteibe. Csak erre alapozva bízhatnak abban, hogy Kína valóban növeli az amerikai vásárlásait” – mondta a Thomson Reuters hírügynökségnek Matt Ammermann, az INTL FCStone árupiaci kereskedőcég kockázatelemzője. „Továbbra is abban reménykednek sokan, hogy az első szakaszban megkötött kereskedelmi megállapodás következményeként Kína megszünteti az akadályokat a szójabab és más mezőgazdasági termékek Kínába szállítása elől. Ezzel érdemben növekedhet az Egyesült Államok kivitele. Néhány sarokszám ismert a megegyezésről, de nem világos a piac számára, hogy ezek a gyakorlatban mit jelentek majd” – fűzte hozzá Matt Ammermann. „Mivel Brazília készen áll a szójabab betakarítására, ami néhány hónapon belül megkezdődhet, felmerül a kérdés, vajon Kína valóban az Egyesült Államokból akar szójababot vásárolni” – hívta fel a figyelmet az elemző.
„A piacok általában véve pozitívan reagáltak a Peking és Washington közötti egyezségre, de most jött el az ideje annak, hogy a pontos részletek ismeretében hozzák meg befektetési döntéseiket a piaci szereplők” – fűzte hozzá Tobin Gorey, a Commonwealth Bank of Australia munkatársa, akit a CNBC idézett.
Közben az argentin kormány által kivetett extra vámok segítik mind a búza, mind a kukorica, mind a szójabab árának emelkedését.