A téli trágyázási időszakon belül február 1-től az őszi kalászosok fejtrágyázása megengedett; pár nap múlva pedig már mindenhol szabad trágyázni, ahol nem fagyott, hóval, vagy vízzel borított a terület. De ne felejtsék el, van még jelentési kötelezettségük is ezzel kapcsolatban. Igaz, nem a mostanit, hanem a 2019-es trágya kijuttatást kell jelenteni március végéig.
Részletesen írtam a nitrát-adatszolgáltatásról korábbi cikkemben.
További fontos információk, határidők:
- A Vidékfejlesztési Program irányító hatósága közzétette az AKG-ban nem alkalmazható növényvédő szerek listáját. A 2020-as évre vonatkozó tiltó lista innen tölthető le.
- Elindult a „Baromfi- és sertéstartó telepek járványvédelmi rendszereinek fejlesztése” című (VP2-4.1.1.7-20 kódszámú) felhívás tervezetének társadalmi egyeztetése. A felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat 2020. február 18-ig várják a véleményezésre kialakított partnerségi fórumban.
- A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal felhívja a gazdálkodók figyelmét, hogy a mezei pocok számottevő kártétele miatt, idén is érdemes gondoskodniuk a rágcsálómentesítésről. Hogy milyen lehetőségeik vannak erre, azt ide kattintva olvashatják.
- Február 1-től igényelhető a VP5-8.6.2-16 kódszámú „Erdei termelési potenciál mobilizálását szolgáló tevékenységek”, fiatal erdők ápolásának támogatása. A támogatási kérelmet az online elektronikus kitöltő programon keresztül 2020.02.01-től – 03.02-ig lehet benyújtani. A támogatható tevékenységek a kézi vagy gépi befejezett ápolás, tisztítás, törzsnevelési jellegű beavatkozások. A támogatás beadásának részleteit az Államkincstár honlapján érhetik el.
- A 2020. évi anyajuhtartás termeléshez kötött átmeneti nemzeti és uniós közvetlen támogatására irányuló támogatási kérelmet 2020. február 1. és március 20. között van lehetőségük beadni. Mind az átmeneti nemzeti anyajuhtartás-támogatás, mind pedig a termeléshez kötött közvetlen anyajuhtartás-támogatás esetében minden olyan, a juhfajhoz tartozó nőivarú állat jogosult támogatásra, amely a birtokon tartási időszak utolsó napján legalább az egy éves kort elérte. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász-hálózatán keresztül segíti a gazdálkodókat a kérelmek benyújtásában.
- A korábbi évekhez képest előrébb hozták a méhegészségügyi de minimis támogatási kérelem benyújtását. A méhészek a támogatási kérelmet 2020. február 1. és 28. között nyújthatják be a Magyar Államkincstárhoz, az erre a célra kialakított elektronikus űrlapkitöltő felületen keresztül.
- De minimis támogatás kérhető a méhészeti járművekre A támogatási kérelmet 2020. február 15. és 2020. április 15. közötti időszakban kell benyújtani.
- A dohány szerkezetátalakítási nemzeti programban vállalt 2019. tárgyévi kötelezettségek teljesítéséről szóló nyilatkozatot és az azzal összefüggésben igényelhető mezőgazdasági és általános csekély összegű támogatási kérelmet a K0197 számú nyomtatványon kell 2020.02.17-ig benyújtani.
- A baromfi ágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások esetén a kifizetési kérelem benyújtására a IV. tárgynegyedévre vonatkozóan: 2020.04.30-ig van lehetőségük.
- A Nemzeti Adó- és Vámhivatal frissítette az őstermelők adózási szabályait tartalmazó információs füzetét. A ’Mezőgazdasági őstermelő adózása’ című információs füzet ide kattintva érhető el.
Idén március 20-ig lehet érvényesíteni az őstermelői igazolványokat annak érdekében, hogy az őstermelői jogviszony folyamatos legyen és az őstermelőként történő értékesítési tevékenység továbbra is jogszerű maradjon. Ha ezen határidőig kiváltják az erre az évre vonatkozó betétlapot, akkor az igazolvány érvényessége 2020. január 1-jéig visszamenőleges, ezáltal biztosítható az őstermelői jogviszony folyamatossága.