Az őstermelők március 20-ig kérelmezhetik a 2020. adóévre szóló betétlapjukat, hogy az igazolványuk érvényessége január 1. napjára visszamenőleges legyen, ezáltal biztosíthatják őstermelői jogviszonyuk folyamatosságát. Nem érvényes igazolvánnyal a gazdálkodók nem minősülnek őstermelőnek, így őstermelőként értékesítési tevékenységet sem folytathatnak.
További fontos információk:
- A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal március 2-án feloldotta a magas patogenitású madárinfluenza miatt elrendelt korlátozásokat Komárom-Esztergom és Hajdú Bihar megyében, azonban továbbra is fennáll a baromfik kötelező zártan tartása az ország teljes területén!
- Támogatás kérhető az amerikai szőlőkabóca elleni védekezéshez. A korábbi évekhez hasonlóan, idén is vissza nem térítendő támogatást kaphatnak a gazdák a szőlőültetvények megvédéséhez. A támogatás iránti kérelmet március 31-ig lehet benyújtani a Magyar Államkincstárhoz.
- A következő három évben összesen mintegy 4,8 milliárd forint támogatást biztosít az agrártárca uniós források felhasználásával a magyar borok népszerűsítésére. Az erről szóló rendeletek szerint az Európai Unió területén megvalósuló borpromóció támogatására március 12-től április 30-ig, míg az Európai Unión kívül megvalósuló értékesítést ösztönző tevékenységekre 2020. április 1-től május 15-ig van lehetőség benyújtani a pályázatokat. A pályázati információk ITT érhetőek el.
- Meghosszabbították a REL-pályázatok beadási határidejét. A VP3-16.4.1-17 kódszámú pályázat benyújtási határideje március 31-re módosult.
- Erdőgazdálkodók, erdészeti szaporítóanyag termelők figyelem! 2020. február 14-én a Széchenyi 2020 honlapon megjelent tájékoztatás szerint módosult a VP4-15.2.1.2-17 kódszámú „Erdészeti genetikai erdőforrások fejlesztése” elnevezésű felhívás. A támogatási kérelem benyújtására nyitva álló utolsó határidő 2021. december 31-re változott. Értékelési határnapokként az alábbi dátumokat határozták meg: 2020. március 2., 2020. június 30., 2020 december 31., 2021. június 30. és 2021. december 31. A támogatásra rendelkezésre álló keretösszeget a korábbi 2,24 milliárd Ft-ról 1,10 milliárd Ft – ra csökkentették. A módosított pályázati dokumentáció ITT elérhető.
- A 2020. évi anyajuhtartás termeléshez kötött átmeneti nemzeti és uniós közvetlen támogatására irányuló támogatási kérelmet 2020. február 1. és március 20. között van lehetőségük beadni. Mind az átmeneti nemzeti anyajuhtartás-támogatás, mind pedig a termeléshez kötött közvetlen anyajuhtartás-támogatás esetében minden olyan, a juhfajhoz tartozó nőivarú állat jogosult támogatásra, amely a birtokon tartási időszak utolsó napján legalább az egy éves kort elérte. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász-hálózatán keresztül segíti a gazdálkodókat a kérelmek benyújtásában.
- A korábbi évekhez hasonlóan, az érintettek idén is március 20. napjáig készíthetik el és nyújthatják be elektronikus úton a BIONYOM adatszolgáltatást. A BIONYOM nyilvántartás elektronikus bevallási felülete a Nébih honlapjának Ügyfélprofil menüpontjában érhető el.
- De minimis támogatás kérhető a méhészeti járművekre. A támogatási kérelmet 2020. február 15. és 2020. április 15. közötti időszakban kell benyújtani.
- A baromfi ágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások esetén a kifizetési kérelem benyújtására a IV. tárgynegyedévre vonatkozóan: 04. 30-ig van lehetőségük.
- A nitrátjelentés idén is március végéig adható be.
- A Mezőgazdasági Kárenyhítési Rendszerben a téli fagykár bejelentésére 2020. 04. 15.-ig van lehetőség.