Agrárközélet

A mezőgazdaságban is hatalmas károkat okoz a koronavírus-járvány

Syngenta Blog

Bár javában folyik a küzdelem a járvány visszaszorításáért, az jól látszik, hogy milyen nagy károkat okoz már most a mezőgazdaság számára is a kínai eredetű koronavírus.

A turisztikában, az elektronikai és autóiparban szinte azonnal érezhető volt a vírus negatív gazdasági hatása és különféle területeken már az agráriumot is érinti a járvány. Kilátástalan helyzetben vannak például a kínai méhészek a karanténba zárt területeken, de a chilei gyümölcstermesztők is akár 100 millió dollárral is kevesebb exportbevétellel számolhatnak az idei szezonban.

A nemzetközi borértékesítés is megtorpant az elmúlt hetekben. A Forbes magazin cikkéből kiderült: az ázsiai piacon az eladás volumene 90 százalékkal csökkent. Különösen azokat az exportőröket érinti érzékenyen a visszaesés, akik a jelentős bázisnak tekintett kínai piacra szállították termékeiket. Spanyolország vezető bormárkája, a Torres múlt hónapban mindegy 80 százalékkal kevesebb bort értékesített, mint az elmúlt évek hasonló időszakában. Mindezek mellett a borászati rendezvények sora is elmarad a Távol-Keleten.

Súlyos a helyzet a karanténban lévő észak-olaszországi farmokon is, amelyekről a vírustól való félelmében a vendégmunkások nagy része pánikszerűen elmenekült, pedig hamarosan itt a tavaszi vetések ideje, az állattenyésztő gazdaságok pedig napi szinten igénylik a munkát.

A vírus által leginkább fenyegetett északi-régió Olaszország egyik legfontosabb ipari és mezőgazdasági területe, ahol a korlátozások rendkívül hátrányosan érintik a termékek feldolgozási, csomagolási és szállítási lehetőségeit. Toszkána, az olívaolaj és a vörösbor itáliai fellegvára pedig a turisták tömeges lemondásával nézhet szembe.

A római kormány több millió euró értékű segélycsomagot állított össze elsősorban a vesztegzártól érintett térségek támogatására: a tervezett intézkedések közt szerepel a közüzemi és biztosítási díjak, adó- és hitelkötelezettségek felfüggesztése. Segítséget kívánnak nyújtani a  máris jelentős kieséssel számoló kereskedelemnek, idegenforgalomnak és kulturális életnek is.

A gabonatőzsdén a kukorica, a szójabab és a búza is mélyrepülésben van, a negatív folyamatokat a pandémiától való félelem táplálja. A világ részvénypiacai a legrosszabb irányt vették a 2008-as nagy pénzügyi válság óta.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sok a poloska? Térkép készül - segíthet!

2020. szeptember 30. 15:09

Térképre kerülhetnek a poloskák, így kiderülhet, hol és mekkora a fertőzöttség Magyarországon.

A nagy termés ellenére marad a moszkvai exportkvóta

2020. szeptember 29. 10:47

A jó betakarítási kilátások ellenére a gabonaexportra vonatkozó nem vámköteles kontingensek mechanizmusa továbbra is relevánsnak tekinthető.

Stabilak az osztrák mezőgazdasági jövedelmek

2020. szeptember 29. 06:47

Aggasztó a helyzet az osztrák erdőgazdálkodásban, ahol az éghajlatváltozás hatásai új rekordokat okoztak a sérült fák számában és az ezzel járó bevételkiesés tekintetében.

Jelentősen növekszik a mezőgazdasági termékek világkereskedelme

2020. szeptember 28. 11:33

A fejlődés mozgatórugóinak a növekvő jövedelmek, a korábbinál kevesebb kereskedelmi korlátozás és a technológiai fejlődés számítanak.

Egyre többen dolgoznak az idősek közül

Az 54 év feletti gazdaságvezetők 87%-a tervezi a munkavégzést vagy éppen dolgozik a nyugdíjkorhatár elérése után is.

Belvíz – áldás vagy átok a mezőgazdaságban?

2020. február 27. 04:37

Igaz, hogy a gyakran hetekig vízborította területek korlátozzák a mezőgazdasági művelést. Azonban, ahogy a nagy szárazságok után igazi kincsként kezeljük az esővizet, a földeken viszonylag rövid ideig álló vízfeleslegre is tekinthetnénk értékként.

Tudja-e Ön? - Mi történik a szalmával a gabona betakarítása után

2020. május 24. 11:03

A gabonatermesztési technológiák fejlődésével folyamatosan nő a termésmennyiség. A magok betakarítása után viszont ott marad a nagy mennyiségű szalma, amellyel valamit kezdeni kell.

Nőtt az átlagkereset az agráriumban

2018. augusztus 23. 12:10

Bár az agráriumban is 10 százalékos keresetemelkedés tapasztalható 2017. júniusához képest, de a közfoglalkoztatottak nélkül számított bruttó nemzetgazdasági átlaghoz képest 73 ezerrel kevesebbet kapnak az ágazatban. Tavaly 64,1 ezer volt a különbség.